Mnohých cestovanie za prácou do zahraničia v aktuálnej situácii odrádza. Existuje však bezpečný spôsob, ako sa aj v týchto chvíľach dá finančne zabezpečiť.

Nemecko má relatívne nízky počet obetí

Nemecko sa v súčasnosti zameriava na spomalenie šírenia choroby prostredníctvom opatrení, ako je sociálne dištancovanie, zrušenie veľkých udalostí a oveľa asertívnejšia hygienická prax. Považuje sa za príklad krajiny, ktorá k boju proti vírusu COVID-19 pristupuje zodpovedne, pričom zahraniční odborníci vyzdvihujú hlavne počet a rýchlosť testov na koronavírus. Správnosť tohto prístupu vidno aj na tom, že Nemecko má na rozdiel od väčšiny iných krajín oveľa nižší počet obetí v porovnaní s počtom ľudí, u ktorých sa potvrdila nákaza. Zároveň má v porovnaní s ostatnými krajinami oveľa nižšiu smrtnosť, teda pomer počtu obetí k celkovému počtu nakazených. Vysvetľuje sa to najmä poctivým a rozsiahlym testovaním občanov na koronavírus. 

POČET NAKAZENÝCH NA COVID-19 (zdroj: statista.com)

V porovnaní s ostanými európskymi krajinami, kde COVID-19 prepukol v rovnakom časovom období, túto nákazu Nemecko zvláda najlepšie. Na rozdiel od iných krajín, kde národné laboratóriá mali monopol na testovanie, nemecký distribuovaný systém pomohol lekárom rýchlo určiť, či podozrivé prípady skutočne postihli nový vírus alebo chrípku, ktoré môžu mať podobné príznaky.

Kvalitná úroveň zdravotníctva

Viacerí experti sa zhodli, že za týmto úspechom je rapídne testovanie. Nemecko zaviedlo rozsiahle testovanie hneď po prepuknutí prvých prípadov, čím sa podarilo diagnostikovať oveľa väčšie množstvo tých, ktorí boli infikovaní. Vrátane mladších pacientov, u ktorých je menšia pravdepodobnosť rozvoja vážnych komplikácií (bez diagnostiky by šírili nákazu ďalej v domnení, že im nič vážne nie je). Taktiku s rozsiahlou diagnostikou vnímajú ako snahu udržať epidémiu čo najdlhšie pod kontrolou.

„My v Nemecku sme boli jednoducho v popredí, pokiaľ ide o diagnostiku. Rýchle testovanie pri výskyte ohniska nákazy znamenalo, že sme pravdepodobne diagnostikovali oveľa väčšiu časť infikovaných pacientov. Tieto účinky spolu poskytli extrémnu výhodu pri rozpoznávaní epidémie v Nemecku.“

– riaditeľ virologického ústavu v berlínskej nemocnici Charite, Christian Drosten

Nemecko je vyspelou krajinou, ktorá má ekonomiku aj zdravotníctvo na vysokej úrovni. Pri hypotetickej nákaze je ďaleko väčší predpoklad rýchlejšieho uzdravenia resp. podchytenia nákazy, ako v ktorejkoľvek inej krajine Európy. Nemocnice majú dostatok testov aj voľných lôžok pre nakazených, takže v prípade potreby je väčšia pravdepodobnosť spoľahlivej hospitalizácie. Rovnako je to vysoko finančne a hospodársky zabezpečená krajina, vďaka ktorej dokáže aj v pomerne nelichotivej a náročnej situácii zaobstarať stály a relatívne vysoký príjem. Máme za to, že práca v Nemecku je momentálne tou najideálnejšou voľbou k finančnému zabezpečeniu, pokiaľ sa samozrejme situácia rapídne nezhorší.