Божиќ е поврзан со празнична вечера на Божиќ, кога се собира целото семејство. Ќе се сретнат и оние членови на семејството кои не успеваат да најдат време за посета во други периоди од годината. Божиќната вечера има малку поинаква форма во секоја земја, која се заснова на специфични традиции.

Божиќна вечера во Германија

Во Германија, празничната храна варира од регион до регион. Едно од омилените божиќни јадења на Германците се колбасите со салата од компири – со или без мајонез. Тогаш популарни се печената патка и гуска или варена шунка. На друго место преферираат риба со салата. Во Баден јадат крап, во други делови повеќе сакаат пастрмка и јагула. Традиционалните вклучуваат конзерви. Има и раклет, кој се создава со топење на сирење и се служи со варен компир, но и со фонду или свинско и свинско филе во крем кари.

Божиќна вечера
Колбаси со салата

Божиќна вечера во Австрија

На божиќната трпеза не изостануваат пржениот крап, живината на разни начини или свински котлети, риба и зајак. Како супа доминира супа со кнедли од црн дроб. Јадењето кое ја разликува Австрија од другите земји е каша од пченка со суво грозје и јаболка прелиени со ликер од вишни. Како десерт, омилен е колачот или столата, која се мие со кафе.

Божиќна вечера во Англија

Традиционалниот божиќен оброк е полнета мисирка со ориз или компири, зеленчук на скара (бриселско зелје, магдонос, моркови, мешунки од грав) и пудинг од слива, кој се фламбира со рум или ракија. Овој пудинг содржи разновидна мешавина: јаткасти плодови, јајца, шеќер, презла и лимон. Друга храна што се јаде е ракчиња и чаден лосос.

Божиќна мисирка

Божиќна вечера во Холандија

Овде се јадат неколку видови месо (лово, говедско, зајачко, патка, фазан), морска храна: риба и ракчиња со зеленчук, сосови, компири и салати. Специфичен обичај кој е традиционален за оваа земја е таканаречениот гурмански. Луѓето се среќаваат на посебна маса, на која домаќинот однапред ги подготвува состојките. Потоа секој сам ги готви во тава. Овој обичај бил зачуван благодарение на поранешната холандска колонија – Индонезија.

Божиќна вечера во Хрватска

Се почитува постот, па главно јадење е октопод, бакалар на разни начини или друг вид риба (крап, штука) со печен компир и салата од компири. Бакаларот најчесто се прави со маслиново масло, магдонос и лук. На крајот не смеат да изостанат новогодишните колачи. Традиционален типичен десерт е фритулот – мали кружни пржени крофни со суво грозје внатре.

Божиќна вечера
Фритери

Божиќна вечера во Унгарија

Овде беше обичај на масата да се става дополнителна покривка за маса како симбол на примањето на Исус, кој може да се придружи на оброкот како патник. Заради постот не се служеше месо пред полноќна миса. Јаболка, јаткасти плодови, лук и мед кои луѓето сами ги одгледувале биле дел од божиќната вечера. Палоците (етнографска група) јаделе лук за да го зачуваат своето здравје за следната година. Секој член од семејството пукал по еден орев, а ако е здрав, тоа значело дека тој што го јадел ќе биде здрав и во следната година. Ако скршат лош орев, веројатно ќе се разболат следната година. Главата на семејството го исекол јаболкото на онолку парчиња колку што имало луѓе на масата. На божиќната трпеза имаше и каша од афион (губа), која се прелива со топло слатко млеко. Некаде меѓу божиќните јадења беа вклучени и тостови од афион, орев или урда.

Вечерата започнува со тост со чаша вино. Традиционалните јадења вклучуваат супа од гулаш или супа од зелка со печурки. На некои места се служат божиќни колачи со пампушики или чоколадни ореви, но се подготвуваат и грав, леќа и кнедли. Подоцна, пржената риба и киселите компири со кромид станаа традиција. Во моментов, најчесто консумираната зачинета супа од риба, halászlé. Бејгли е традиционално божиќно слатко со јаткасти плодови, афион или јаболка.

Халасле

Божиќна вечера во Бугарија

Во Бугарија на Бадник поради строгиот пост се консумира исклучиво веганска храна (без риба, јајца, млечни производи и месо). Таканаречените сарми се типични за Бугарите. Ова јадење се состои од ориз завиткан во кисела зелка или листови од грозје, најчесто со месо, но не на Божиќ поради пост. Популарни се пиперките полнети со ориз или грав. Типична е слатката пита од тиква – тиквеник. Добро воспоставена традиција е да се служат неколку курсеви. Мора да има најмалку 7 од нив (во некои семејства има и 9, 11 или 13).
Се подготвува и служи традиционален бугарски леб, кој се украсува. Се вика пита. Во неа е вметната паричка. Се вели дека на кој ќе му дојде парчето со паричката ќе има среќа цела наредна година. Интересното е што масата не се чисти после вечера, така се остава цела ноќ. Поставена е чинија со порција храна и за Марија, мајката на Исус.

Божиќна вечера
Леб од пита

Божиќна вечера во Романија

Во Романија, непосредно пред Божиќ, вообичаено е да се има традиционален месар. Производите од свињата потоа се конзумираат за време на божиќната вечера: колбаси, џигер, пржено свинско месо. Гозбата започнува околу девет навечер, а празничната вечера трае до полноќ. Традиционалното романско божиќно јадење е таканареченото сармале, месо завиткано во лист од зелка во ролна.

Божиќна вечера
Сармал

Божиќна вечера во Литванија

На Бадник, Литванците имаат богата гозба во форма на најмногу 12 јадења – по еден за секој апостол. Сепак, умереноста преовладува во видот на оброците. Се почитува постот, затоа не се служи ниту месо, ниту млечни производи. Курсевите за вечера главно се состојат од риба (харинга во домат, печурки, сос од кромид, пушена јагула), леб, зеленчук – зелка, компири. Како десерт се служи пудинг од брусница.

Божиќна вечера во Словачка

Повеќето Словаци постат на Бадник. Типична е зелката со печурки, понекогаш и леќата, како и крап или филе од риба со салата од компири како главно јадење. Оние кои не постат јадат котлети. Популарни се тостовите од афион или бринџа. На крајот од вечерата се јадат наполитанки или туби со мед. Вообичаено е да се ставаат пари под чинијата и чаршавот, што треба да обезбеди изобилство во наредната година.

Печени палачинки со афион

Кои јадења не смеат да изостанат од вашата празнична трпеза? Пишете ни во коментари.