Во последните две години, компаниите се обидуваат да бидат домаќини на божиќни настани преку Zoom. По многу обиди за онлајн активности за градење тимови и пиење пијалоци пред веб камера, конечно успеаја да ја ослободат својата креативност. Имаат можност за Божиќ да направат нешто што ниту еден вработен нема да го заборави . Погледнете што смислија.

Божиќно патување

Нема многу луѓе кои не сакаат да патуваат. Ова е главната причина зошто патувањето е скоро секогаш одлична идеја. Не мора да ги носите вашите вработени на Хаваи или на Големиот Кањон. Не е важно каде сте, во близина секогаш има неверојатни места. И пред сè, не заборавајте што рече Ралф Валдо Емерсон – „ Тоа не е дестинацијата, тоа е патувањето “. Секогаш е најдобро да имате план А, се разбира, да вклучува многу забавни активности на патот.

Божиќни подароци

Многу компании избираат да го прослават Божиќ со купување подароци за своите вработени. Не бара премногу труд. Но, ако се направи правилно, може да го зајакне моралот и да ги мотивира вработените. Ако се работи за мало друштво и добро ги познавате сите, не е проблем да изберете подароци. Меѓутоа, ако сте одговорни за голем тим, картичката за подарок секогаш ќе биде најдобрата опција. И ако мислите дека „ не постои такво нешто како лош подарок “, еве неколку работи што вработените ги добија од својот работодавец за Божиќ:
– фазан од лов на газда
– човечка тежина
– книга за тоа како да се биде подобар на работа
– тетрапак млеко
– турникет (уред поставен на екстремитет за ограничување на протокот на крв)

Имајте „работен“ ден

Стресот на работното место, за жал, е нешто вообичаено. Толку вообичаено што некои луѓе дури и го поврзуваат своето работно место со стрес. Сепак, Божиќ е најдобриот начин да се промени тоа! Можете да организирате ден во кој вработените се присутни како и обично, но наместо работа, им овозможувате 8 часа забавни активности. Некои компании имаат ден „доведете го вашето домашно милениче на работа“. Замислете да го поминете целиот работен ден во галење и играње со животни. Некои компании бараат од вработените да ги облечат своите миленици во облека со божиќна тема и да организираат парада.

Друга одлична опција што ја избираат многу работодавци е лично искуство за јадење. Тие ја претвораат канцеларијата во кујна за еден ден и ги ангажираат најдобрите локални готвачи да подготват оброк кој се случува еднаш во животот за секого. И во случај луѓето во канцеларијата да не се хранат или да имаат алергии на животни, има многу други опции.

Што е подобро од вашата канцеларија да ја претворите во кујна? Направете го тоа бар! Ангажирајте професионален шанкер за еден ден и организирајте курс за правење коктели. На почетокот секој може да научи нешто ново, а потоа да ги покаже своите нови вештини и знаења за време на претстојните празници. И како надополнување, по претходен договор со шанкерот, можете да го претворите во вежба за градење тим со тоа што луѓето ќе работат заедно. И, се разбира, да ги вкусите плодовите на вашите напори кога ќе завршат.

Подарете им на оние на кои им треба

Нема подобро чувство од она што го добивате кога давате . Затоа многу компании избираат Божиќ за да се посветат на градење на заедницата и помагање на кој било начин. Не е важно дали се работи за возење храна или за купување новогодишни подароци за старечки дом или сиропиталиште.

Некои компании дури одат подалеку и го претвораат во игра. На пример, некои тимови во Dell го прават ова. Секој од нив собира по 10 до 20 евра. Потоа имаат рок до 3. Јануари да изврши 10 дела на добрина. Ова може да биде давање место за паркирање на некој друг, давање приоритет на редот во кој чекате или било што друго. Конечно, секој ги доставува своите резултати и по гласањето победникот избира каде ќе бидат донирани сите пари.

А ако се прашувате која од овие активности ја одбравме за вработените во Атина , можете да ги најдете сите овде .
Мислите дека има подобри начини да ги прославите празниците со вашите соработници? Споделете ги со нас во делот за коментари подолу.