Хранливата храна е важна за здравјето и целокупната благосостојба на постарите лица. Домашната нега вклучува и подготовка на храна. Соодветната исхрана за постарите лица ќе обезбеди снабдување со хранливи материи, витамини и минерали кои им се потребни за одржување на силен имунолошки систем . Исто така, им помага да одржат оптимална когнитивна функција и здрава тежина. Покрај тоа, урамнотежената исхрана ја зголемува енергијата, промовира подобар сон и помага во одржување на мускулната маса и густината на коските.

Знаеме колку е тешко да се смисли нешто ново за готвење секој ден. Мора да биде вкусен, здрав и различен од последниот пат кога сте го направиле. Затоа, составивме неделно мени за ручек како пример што можете да го искористите за да ве инспирирате кога се грижите за постарите.

Понеделник: Оживувачка пилешка супа

Започнете ја неделата со чинија топла пилешка супа. Лесно е сварлив и полн со хранливи материи. Користете посно пилешко, разновиден зеленчук како моркови, целер и кромид, а за вкус користете билки. Ако постариот има проблеми со џвакањето или голтањето, можете да ја изблендирате супата за да создадете конзистентност слична на пире. Супата е добра за одржување силни и здрави коски . Супата е исто така одличен начин за борба против дехидрацијата . Служи и како лек против запек , анемија и настинка .

Вторник: Печен лосос со киноа и парен зеленчук

Лососот е одличен извор на омега-3 масни киселини, кои се корисни за срцето и мозокот . Тие помагаат да се спречи макуларна дегенерација поврзана со возраста ( AMD ) и во исто време да го намали воспалението (како што е артритис ). Печен сочен лосос попрскан со билки или прелиен со лимон ќе биде гаранција за успех. Послужете го со варена киноа, зрна со хранливи состојки, парен зеленчук како брокула или аспарагус за обилен оброк. Ако лососот и киноата не ви се доволни, можете да ги замените со друг вид риба – скуша или пастрмка, а наместо киноа да користите кафеав ориз или грав. Во секој случај, тоа ќе биде вкусно јадење.

Среда: разнобоен зеленчук со тофу

Пржениот зеленчук ќе додаде излив на боја и многу витамини и минерали. На малку масло пропржете мешавина од разнобоен зеленчук како пиперки, тиквички, печурки и моркови. Додадете тофу, кој содржи протеини, и зачинете со соја сос со ниска содржина на натриум или вашиот омилен зачин. Послужете со кафеав ориз или тестенини. Ако мислите дека тофуто е замена за месо што треба да ја јадат само вегетаријанците, ве чека изненадување. Тофу е богат со железо и калциум и низок со заситени масти. Исто така, може да го намали ризикот од срцеви заболувања , што е главната причина зошто секој постар треба да го вклучи во својата исхрана.

Четврток: говедска чорба со коренест зеленчук

Задушеното говедско месо не само што е срдечно и вкусно, туку и лесно се џвака и голта, поради што е погодно за постари лица кои страдаат од проблеми со забите. Тоа е и храна која го поттикнува растот и закрепнувањето на мускулите . Изберете посни парчиња говедско месо и додадете разновиден корен зеленчук како што се компири, моркови и цвекло за разновиден и избалансиран вкус. Можете да го подготвите гулашот однапред и да го загреете за поголема удобност.

Петок: Омлет од спанаќ и печурки со тост од целата пченица

Едноставна и хранлива алтернатива за појадок или ручек е омлет со спанаќ и печурки. Јајцата се одличен извор на протеини. Тие исто така содржат холин, кој е важен за здравјето на мозокот . Додавањето спанаќ и печурки богати со хранливи материи ќе го зголеми вкусот и хранливата вредност. Послужете го омлетот со парче интегрален тост.

Сабота: Пилешки гради на скара со печен зеленчук

Пилешки гради на скара се разновидна протеинска алтернатива. Пилешките гради се една од работите кои постариот мора да ги има во исхраната доколку неговата цел е контрола на тежината . Месото можете да го маринирате со билки и зачини, а потоа да го печете на скара до совршенство. Послужете го со печен зеленчук како бриселско зелје, карфиол или сладок компир.

Недела: Каша со бобинки и јаткасти плодови

Полесен ручек е уште еден одличен метод за контрола на тежината. Едноставно подгответе чинија овесна каша со свежи бобинки и попрскани со јаткасти плодови. Овесната каша е богата со растителни влакна и помага во одржување на рамнотежа на дигестивниот систем . Комбинацијата од бобинки и јаткасти плодови обезбедува природна сладост и дополнителна доза на витамини и минерали.

Дали треба да подготвите брза закуска во текот на денот?

Овошното смути е вкусна опција за постарите лица за подобрување на целокупното здравје . За да создадете вкусно овошно смути, одберете ги нивните омилени овошја како што се бобинки, банани, манго или праски. Додадете течна основа како бадем, кокосово млеко или јогурт за кремаста текстура. Со мешање на овие состојки, постарите лица можат да уживаат во смути кое нуди различни корисни материи прилагодени на нивните специфични потреби. Овошните смути се удобен и вкусен начин да го зголемите внесот на есенцијални витамини, минерали и влакна. Овие освежителни задоволства можат да помогнат при дехидрација , да го поддржат варењето и да обезбедат природен извор на енергија. Освен тоа, овошните смути може да се прилагодат на индивидуалните преференци за вкус и ограничувања во исхраната, што ги прави одличен додаток на здрава исхрана. Ние самите ги пробавме во Атина и тие се прекрасен начин да добиете брз излив на енергија без да консумирате рафиниран шеќер или заситени масти.

Се разбира, многу постари лица треба да се исполнат нивните специфични барања за исхрана. Може да биде предизвикана од алергии или разни болести. Затоа, многу е важно прво да откриете што може, а што не може да јаде еден постар и соодветно да ја испланира својата исхрана. На пример, ако некој постар има висок холестерол, говедското месо не би било најдобриот избор. Во Atena, препорачуваме секогаш прво да се консултирате со здравствен работник или постар нутриционист.