V dobe, keď sa technológie neustále vyvíjajú, si hlasom aktivované zariadenia získali na trhu pozoruhodnú pozíciu. Tieto inovatívne prístroje nie sú len virtuálnymi asistentmi, ale stali sa neoceniteľnými spoločníkmi seniorov a účinným nástrojom pre opatrovateľov. Dnes vám predstavíme najlepšie dostupné produkty hlasových technológií, ich funkcie, priemerné ceny, výhody a nevyužitý potenciál, ktorý ponúkajú.

Google Nest Hub

Na čele hlasových technológií stojí zariadenie Google Nest Hub. Toto všestranné zariadenie je viac než len virtuálny asistent; je to osobný hub pre seniorov. Nest Hub, ktorého cena je približne 99 EUR, sa bez problémov integruje do každej domácnosti. Umožňuje seniorom nastavovať pripomienky, uskutočňovať videohovory a počúvať hudbu alebo audioknihy. Okrem toho dokáže sledovať aj spánkový režim. Tento nenápadný systém monitoruje spánkové návyky seniorov a poskytuje opatrovateľom cenné informácie o ich celkovej pohode.

Amazon Echo Show 8

Amazon Echo Show 8, ktorý je k dispozícii za približne 129 EUR, je ďalším pozoruhodným zariadením. Tento hlasom aktivovaný asistent sa neobmedzuje len na odpovedanie na otázky alebo prehrávanie hudby. Dokáže zobrazovať pripomienky liekov, denné rozvrhy a dokonca fungovať ako monitor bezpečnostnej kamery. Skrytým klenotom tohto zariadenia je jeho kompatibilita so službami telehealth, čo umožňuje opatrovateľom ľahko spojiť seniorov so zdravotníckymi pracovníkmi.

Apple HomePod Mini

Zariadenie Apple HomePod Mini, ktorého cena je približne 99 EUR, prináša do hlasovej technológie nádych elegancie. Okrem mimoriadnej kvality zvuku slúži toto kompaktné zariadenie ako záchranné lano pre seniorov. Jednou z mnohých jeho funkcií je detekcia pádu. Keď senior spadne, HomePod Mini môže poslať upozornenie opatrovateľom alebo záchrannej službe, čím zabezpečí rýchlu reakciu.

Na čo môžu seniori používať hlasom aktivované zariadenia?

Tieto hlasom aktivované zariadenia slúžia na rôzne dôležité prípady použitia pre seniorov a zlepšujú ich každodenný život:

  • Pripomienky liekov: Seniori môžu dostávať včasné upozornenia na lieky, čím sa zabezpečí, že nikdy nevynechajú žiadnu dávku.
  • Plánovanie schôdzok: Hlasoví asistenti môžu seniorom pomáhať pri riadení ich rozvrhu, pripomínať im návštevy lekára alebo spoločenské podujatia.
  • Hudba a zábava: Seniori si môžu vychutnať hudbu, podcasty alebo audioknihy jednoducho pomocou svojho hlasu, čo podporuje mentálnu stimuláciu a relaxáciu.
  • Komunikácia: Hlasová technológia umožňuje videohovory, ktoré spájajú seniorov s rodinou a priateľmi a znižujú pocit izolácie.
  • Pomoc v núdzi: Funkcia niektorých zariadení, ako napríklad detekcia pádu, poskytuje pokoj seniorom aj opatrovateľom.

Ako môže pomôcť opatrovateľom?

Hoci hlasom aktivované zariadenia sú určené predovšetkým seniorom, ponúkajú pozoruhodné výhody aj opatrovateľom:

  • Vzdialené monitorovanie: Opatrovatelia môžu na diaľku kontrolovať svojich klientov, čím zabezpečia ich pohodu a bezpečnosť.
  • Efektívna komunikácia: Komunikácia so seniormi v reálnom čase je bezproblémová, čo umožňuje rýchlejšie reagovať na ich potreby.
  • Prehľad o údajoch: Zariadenia s funkciami, ako je sledovanie spánku alebo detekcia pádu, ponúkajú cenné údaje, ktoré pomáhajú opatrovateľom poskytovať personalizovanejšiu starostlivosť.
  • Zníženie stresu opatrovateľov: Tieto zariadenia môžu zmierniť časť stresu spojeného s opatrovaním tým, že automatizujú úlohy a ponúkajú pomoc.

Pre seniorov sa stáva záchranným lanom, opatrovníkom a spoločníkom a zároveň umožňuje opatrovateľom poskytovať účinnejšiu a individuálnejšiu podporu.

V spoločnosti Atena sme odhodlaní pozitívne meniť svet prostredníctvom podpory seniorov a opatrovateľov. Náš záväzok má korene v podpore starostlivejšej a súcitnejšej spoločnosti, v ktorej sa vaše úsilie a odhodlanie cení. So spoločnou víziou jasnejšieho a inkluzívnejšieho sveta sme tu, aby sme vám stáli po boku na vašej ceste starostlivosti a podpory.