Často kladené otázky

Chcem vycestovať do zahraničia za prácou aj so svojím/ou partnerom/kou. Je to možné?

Áno, je možné ísť pracovaj aj ako pár. Tieto ponuky sú do skladov a výroby, kde budete mať zabezpečené ubytovanie v dvojlôžkových izbách.

Je potrebné absolvovať opatrovateľský kurz pre prácu v Rakúsku?

Áno, v Rakúsku si vyžadujú mať absolvovaný opatrovateľský kurz.

Potrebujem mať BSN číslo pre prácu v Holandsku?

Ak idete pracovať ako opatrovateľka, tak nepotrebujete. Budete pracovať na slovenskú pracovnú zmluvu a odvádzať dane na Slovensku. Ak budete pracovať na holandskú pracovnú zmluvu, BSN číslo potrebujete. Ak ho ešte nemáte, Váš holandský zamestnávateľ Vám s vybavením pomôže.

Dostanem príspevok na vycestovanie aj v prípade, že si zabezpečujem dopravu sám/sama?

Áno, samozrejme. Na preplatenie dopravy ale potrebujeme od Vás daný cestovný lístok s dátumom a sumou. Preplatenie bonusu za dopravu sa rieši v rámci výplaty.

Koľko môžem zarobiť v Nemecku ako opatrovateľka?

Plat na pozícii opatrovateľky sa v Nemecku pohybuje v rozpätí od 1500 do 1850€ netto. Výsledná suma závisí od úrovne jazykových znalostí.

Na koho sa môžem obrátiť počas víkendu, keď sa v rodine náhodou niečo udeje?

Počas víkendov funguje pohotovostná služba, čiže v prípade potreby stále niekoho zastihnete.

Môžem vycestovať aj so základnou znalosťou nemčiny?

Do Nemecka je možné vycestovať aj so základnou znalosťou nemeckého jazyka.

Keď budem cestovať do inej rodiny, musím si presun hradiť sama?

V prípade, že bol klient hospitalizovaný, išiel do domova dôchodcov alebo zomrel, presun do novej rodiny hradí ATENA.

Čo v prípade, že mi zomrie pacient, zostanem bez práce? Ako rýchlo mi viete zabezpečiť novú rodinu, ak sa mi v danej rodine nebude páčiť?

V prípade, že chcete pokračovať v práci, nájdeme Vám nového klienta, kam sa môžete presunúť. Keďže denne obsadzujeme viac ako 100 pracovných ponúk, nové pracovné miesto Vám dokážeme zabezpečiť okamžite.

Kedy je výplatný termín?

Ak pracujete ako opatrovateľský personál, mzdu dostanete 5. deň v mesiaci. Ak pracujete na Slovensku vo výrobnom priemysle, závisí to od konkrétnej firmy. Časové rozpätie sa pohybuje od 10. do 15. dňa v mesiaci.

Môžem v Nemecku pracovať ako opatrovateľ/ka aj bez opatrovateľského kurzu?

Áno, v Nemecku môžete pracovať aj bez opatrovateľského kurzu.

Kedy dostanem bonus na dopravu?

Nárok na tento bonus vzniká pri práci opatrovateľského personálu po odpracovaní dvojmesačného turnusu a bude zohľadnený v najbližšej výplate.

Dokumenty Vám musím prísť podpísať priamo na pobočku?

Stačí, ak nám podpísané dokumenty pošlete na email alebo poštou.

Ako často môžem čerpať zálohu?

Zálohu môžete čerpať 2-krát do týždňa, pondelky a štvrtky, a to do výšky 50% z Vášho odrobeného času. Ak chcete o ňu požiadať, stačí kontaktovať svojho zodpovedného konzultanta.

Vyplácajú rodiny mzdu v hotovosti po skončení turnusu?

Rodiny v Nemecku, Holandsku a Anglicku mzdy nevyplácajú. Vypláca ju naša agentúra na bankový účet 5. deň v mesiaci. V Rakúsku vyplácajú mzdy opatrovateľkám rodiny v deň ich odchodu domov alebo deň predtým, keďže v tejto krajine pracujú na živnosť.

Môžem cestovať aj vlastnou dopravou?

Samozrejme, môžete cestovať akoukoľvek formou dopravy, aj po vlastnej osi. Predtým, ako si ju zabezpečíte, však o tom treba informovať svojho manažéra. Môžete sa s ním poradiť aj o type dopravy, ktorá Vám najviac vyhovuje.

Komu mám zavolať, ak budem mať v rodine problém?

Budete mať svoju vlastnú kontaktnú osobu, ktorú môžete kontaktovať. Zároveň máme aj pohotovostnú službu po pracovnej dobe, ako aj počas víkendov, kde vždy zastihnete zodpovednú osobu, ktorá Vám v prípade potreby rada a ochotne pomôže.

Môžem ísť k lekárovi, ak sa mi stane v Nemecku úraz?

Samozrejme, môžete. Nezabudnite mať pri sebe európsku kartičku poistenca.

Kto bude mojím zamestnávateľom? Agentúra alebo daná spoločnosť?

Pri každej pracovnej ponuke je to individuálne. To, ktorá ponuka je na akú zmluvu, nájdete v popise danej ponuky. Kto bude Vaším zamestnávateľom, záleží od konkrétnej pracovnej ponuky aj krajiny, v ktorej sa rozhodnete pracovať. V Nemecku pri práci opatrovateľky pracujete na slovenskú zmluvu. Na pozíciách do výroby a skladov pracujete na nemeckú zmluvu.

Kto bude mojím zamestnávateľom? Agentúra alebo daná spoločnosť?

Pri každej pracovnej ponuke je to individuálne. To, ktorá ponuka je na akú zmluvu, nájdete v popise danej ponuky. Kto bude Vaším zamestnávateľom, záleží od konkrétnej pracovnej ponuky aj krajiny, v ktorej sa rozhodnete pracovať. V Holandsku pri práci opatrovateľky pracujete na slovenskú aj holandskú zmluvu súčasne. Na pozíciách do výroby a skladov pracujete na holandskú zmluvu.

Známy si hľadá prácu, ak mu odporučím Vašu spoločnosť, získam za to odmenu?

Áno, naša spoločnosť vypláca za odporučenie známeho odmenu od 100€ do 1000€. Výška odmeny závisí od druhu pracovnej pozície, ktorú nám pomôžete obsadiť.

Ak mám záujem pracovať vo Vašej spoločnosti, ako mám postupovať?

I. Zaregistrujte sa bezplatne na našej webovej stránke www.atena.sk a následne Vás bude telefonicky kontaktovať jeden z našich konzultantov. II. Kontaktujte nás prostredníctvom bezplatnej telefonickej linky 0800 221 222. Sme Vám k dispozícii od pondelka do piatku v čase od 8:00 do 16:30.

Platia sa u Vás nejaké poplatky?

Nie, našej spoločnosti neplatíte žiadne registračné ani sprostredkovateľské poplatky.

Musím absolvovať osobný pohovor na pobočke?

Nie je to nevyhnutné.
Môžete si vybrať, či prídete osobne na jednu z našich pobočiek (viď. KONTAKT) alebo pohovor absolvujete telefonicky, čo je vhodnejšia alternatíva. Avšak, závisí to od druhu pracovného pomeru. Ak máte záujem o brigádnickú prácu, je nutné prísť výlučne osobne na pobočku do Banskej Bystrice.

Je možné pracovať na hlavný pracovný pomer, na dohodu o vykonaní práce, prípadne dohodu o brigádnickej práci študenta alebo byť SZČO?

V časti Ponuky práce si pomocou filtra Druh pracovného pomeru môžete vybrať tie, ktoré Vám práve vyhovujú. V ATENE máme pracovné ponuky vhodné pre živnostníkov, študentov, poberateľov dôchodku, mamičky na rodičovskej, nezamestnaných a aj tých, ktorí chcú z nejakého dôvodu zmeniť prácu.

Kto bude mojím zamestnávateľom? Vaša agentúra alebo daná spoločnosť?

Pri každej pracovnej ponuke je to individuálne. To, ktorá ponuka je na akú zmluvu, nájdete v popise danej ponuky. Kto bude Vaším zamestnávateľom, záleží od konkrétnej pracovnej ponuky aj krajiny, v ktorej sa rozhodnete pracovať. Niektorí zamestnávatelia uprednostňujú, aby boli uchádzači zamestnaní najprv cez agentúru, a ostatní prijímajú nových uchádzačov priamo do kmeňového stavu. Po zapracovaní je vždy možnosť prejsť do kmeňového stavu danej spoločnosti.

Som študent/ka. Máte aj pre mňa brigády?

Pracovná agentúra ATENA má pre študentov pripravenú širokú ponuku brigád. Všetky nájdete na našej internetovej stránke www.atena.sk v časti Ponuky práce.

Aká úroveň nemčiny sa požaduje pre prácu v Nemecku?

Pre prácu v Nemecku postačuje základná znalosť nemeckého jazyka a teda úroveň A1. Pri práci opatrovateľky sa ale mzda odvíja od jazykovej úrovne. Čím vyššiu úroveň máte, tým viac zarobíte.

Kto mi zabezpečí dopravu?

Dopravu Vám zabezpečuje pracovná agentúra ATENA v prípade, že idete pracovať ako opatrovateľka. Ak pôjde o pracovnú ponuku do výroby alebo skladov, zamestnanec si dopravu zabezpečuje sám.

Aká je dĺžka turnusov v Nemecku?

Dĺžka turnusov sa v Nemecku pohybuje štandardne od 2 – 3 mesiacov. Dá sa však vycestovať aj na záskok, v tom prípade je to individuálne, napríklad týždeň.

Ako rýchlo je možné vycestovať za prácou do zahraničia?

Je možné vycestovať aj okamžite. Rýchlosť Vášho vycestovania závisí najmä od Vašich jazykových znalostí a skúseností s opatrovaním.

Je potrebné absolvovať opatrovateľský kurz pre prácu v Anglicku?

Nie je. Väčšina spoločností poskytuje bezplatný tréning, kde budete mať nielen teóriu, ale aj modelové situácie.

Koľko môžem zarobiť v Anglicku ako opatrovateľka?

Minimálny garantovaný zárobok je 1900€ netto.

Ako je to s dopravou a preplácaním cestovných nákladov do Anglicka?

Záleží od prijatej ponuky. Ak ide o turnusovú prácu na slovenskú pracovnú zmluvu, vieme zakúpiť letenku, prípadne lístok na autobus, pričom bude daná čiastka stiahnutá z prvej výplaty. V prípade zamestnania sa na anglickú pracovnú zmluvu si klientka cestu hradí sama. Je možné cestovať lietadlom alebo autobusom. Vždy je potrebné doložiť cestovný lístok alebo letenku pred odchodom do UK, aby sme Vám vedeli zabezpečiť osobu, ktorá Vás vyzdvihne na letisku, prípadne stanici (v prípade, že obchodný partner zabezpečuje vyzdvihnutie).

Aké máte turnusy pri 24-hodinovej starostlivosti?

Turnusy máme rôzne dlhé. 14, 60, 90-dňové, prípadne to závisí od danej ponuky.

Aká úroveň anglického jazyka sa vyžaduje?

Do Anglicka sa vyžaduje komunikatívna úroveň anglického jazyka (B2) slovom aj písmom.

Kto mi vypláca mzdu?

Záleží od prijatej ponuky. Ak pracujete na slovenskú pracovnú zmluvu, mzdu Vám budeme posielať my. Ak budete pracovať na zahraničnú (nemeckú, holandskú) pracovnú zmluvu, mzdu Vám bude vyplácať príslušný zahraničný zamestnávateľ.

Potrebujem pas na vycestovanie do Anglicka?

Keďže Veľká Británia už nepatrí do Európskej únie, na vycestovanie sú potrebné víza a aj cestovný pas.

Kedy dostanem pracovnú ponuku?

Najprv je potrebné preveriť si Vaše jazykové znalosti, na základe ktorých Vám vieme ponúknuť niektorú z voľných pracovných pozícií. Pri každej pracovnej pozícii je stanovená znalosť cudzieho jazyka, ktorú musíte spĺňať, aby sme Vás tam mohli navrhnúť. Všetky voľné pracovné ponuky nájdete na www.atena.sk. Na danú pracovnú pozíciu sa môžete navrhnúť aj sám/sama. Je však potrebné byť registrovaný/á na našej stránke, ktorá je samozrejme bezplatná.

Ako je to s poistením, ak idem pracovať do Anglicka?

V Anglicku Vám partner pomôže vybaviť NIN (National Insurance Number). Toto číslo Vám ostáva na celý život a je platné len v Anglicku. NIN je unikátne číslo pridelené špeciálne Vám Ministerstvom práce a sociálnych vecí Veľkej Británie. To, že máte NIN, Vám umožňuje pracovať, platiť dane a využívať verejné služby v Anglicku. Vaše NIN sa používa aj na výpočet daní a National Insurance z Vašich zárobkov a tiež ako referenčné číslo v britskom systéme daňových úľav a výhod. Vaše NIN budete musieť používať pri všetkej komunikácii s HM Revenue and Customs a Ministerstvom práce a sociálnych vecí.

Je potrebné absolvovať opatrovateľský kurz pre prácu v Holandsku?

Záleží od ponuky. Niektorí klienti si vyžadujú opatrovateľky s opatrovateľským kurzom, no nie je to podmienkou pri každej ponuke.

Aká forma spolupráce je možná s Vašou agentúrou v prípade, že chcem pracovať v Holandsku?

Sú dve možnosti. Buď budete zamestnancom holandskej spoločnosti, alebo pracujete na pracovnú zmluvu našej agentúry. 90% ponúk je na slovenskú pracovnú zmluvu.

Koľko môžem zarobiť v Holandsku ako opatrovateľka?

Minimálny garantovaný zárobok je 1750€ netto.

Ako je to s dopravou a preplácaním cestovných nákladov do Holandska?

V prípade, že ide o turnusovú prácu na slovenskú pracovnú zmluvu, vieme zabezpečiť dopravu priamo z miesta bydliska pred dom klienta v Holandsku (letenku, prípadne lístok na autobus,) pričom bude daná čiastka stiahnutá z prvej výplaty.

Je možnosť vycestovať za prácou aj na záskok?

Áno, mávame ponuky aj na záskok.

Aká úroveň anglického jazyka sa vyžaduje?

Do Holandska vyžadujú komunikatívnu angličtinu na úrovni B2, v niektorých prípadoch vedia akceptovať opatrovateľku aj s nižšou úrovňou – B1. Pri pracovných ponukách do výrobného priemyslu postačuje základná znalosť angličtiny. Pri niektorých ponukách stačí ovládať len poľský, prípadne nemecký jazyk.

Ako prebieha preskúšanie z cudzieho jazyka?

Preskúšať sa môžete dať cez telefón priamo z pohodlia svojho domova, prípadne Vás môžeme preskúšať osobne na pobočke v Banskej Bystrici. Preskúšanie je bezplatné. Zodpovedný manažér Vám zavolá a opýta sa Vás zopár otázok, aby sme vedeli a aj Vy, akú prácu Vám vieme ponúknuť.

Ako mám postupovať, keď budem musieť súrne odísť z rodiny?

Je potrebné kontaktovať svojho manažéra a zostať v rodine, kým nenájdeme za Vás náhradu.

Kedy dostanem pracovnú ponuku?

Najprv je potrebné preveriť si Vaše jazykové znalosti, na základe ktorých Vám vieme ponúknuť niektorú z voľných pracovných pozícií. Pri každej pracovnej pozícii je stanovená znalosť cudzieho jazyka, ktorú musíte spĺňať, aby sme Vás tam mohli navrhnúť. Všetky voľné pracovné ponuky nájdete na www.atena.sk . Na danú pracovnú pozíciu sa môžete navrhnúť aj sám/sama. Je však potrebné mať registráciu na našej stránke, ktorá je samozrejme bezplatná.

Aká forma spolupráce je možná s Vašou agentúrou pri pracovaní v Nemecku?

V Nemecku pracujete na slovenskú pracovnú zmluvu, ktorou získavate nárok na všetky sociálne výhody ako čerpanie dovolenky, PN, ráta sa to do dôchodku, atď.

Akým spôsobom som poistená, ak vycestujem do Nemecka?

Sociálne a zdravotné odvody sú hradené na Slovensku podľa platnej legislatívy Slovenskej republiky.

Kto mi pomôže s vybavením uznania vzdelania?

S vybavením uznania vzdelania Vám pomôže naša pracovná agentúra ATENA.

Ako dlho trvá vybavenie uznanie vzdelania?

Vybavenie uznania vzdelania trvá od 3 mesiacov.

Koľko môžem zarobiť v Rakúsku ako opatrovateľka?

Je to individuálne. Suma denného zárobku sa pohybuje v rozmedzí od 60 do 120€. Závisí to od toho, či si samy platia odvody, ako aj od ďalších faktorov.

Koľko platím za založenie živnosti?

To záleží od spolkovej krajiny, v ktorej pracujete. Ak však ide o novozaloženú živnosť, neplatíte nič. Stačí, ak sa zastavíte na WKO, keď Vás vyzvú, a podpíšete dokumenty. Ak ste už niekedy predtým živnosť mali a chcete si ju založiť znovu, platíte poplatok. V tom prípade Vám domov z WKO príde šek.

Kto mi vypláca mzdu v Rakúsku?

Keďže tu sa pri výkone práce opatrovateľky pracuje na živnosť, peniaze Vám budú vyplatené na konci turnusu rodinou priamo na ruku alebo ich dostanete na účet. V prípade, že Vaša mzda bude prevedená na účet, upozorníme Vás na to vopred.

Ako je to s poistením?

Keďže pracujete na rakúsku živnosť, sociálne a zdravotné poistenie si hradíte v Rakúsku. Šek na poistné Vám zasiela príslušná rakúska poisťovňa.