Počas uplynulých dní sa objavilo viacero dôležitých správ o nových investíciách na Slovensku. Žiaľ pribudlo aj oznámenie o zatvorení závodu a prepúšťaní. Prečítajte si prehľad z posledných dní.

Superinvestícia vo Veľkom Krtíši

Nemecký výrobca automobilových komponentov SAM automotive plánuje vybudovať svoj nový závod vo Veľkom Krtíši. Postupne by v ňom mal zamestnať viac než 800 ľudí. Nový závod s výrobnou plochou 30 000 m2 bude zameraný na výrobu hliníkových dverových líšt a strešných nosičov predovšetkým pre automobilky Volkswagen Slovakia, Audi a Mercedes-Benz v Maďarsku. Podľa nemeckej spoločnosti je predpoklad, že plnú kapacitu výroby dosiahnu v novom závode v roku 2023.

Pre SAM automotive to bude piaty výrobný závod – tri sa nachádzajú v Nemecku a jeden v Mexiku. V súčastnosti spoločnosť zamestnáva viac než 2 100 zamestnancom a v jej obrat je viac než 300 miliónov Eur ročne.

Dobrá aj zlá správa pre Nitru

Začneme tou zlou – spoločnosť Air Liquide Slovakia zatvára svoj závod, ktorý vybudovala v roku 2004 na vývoj, výrobu a predaj zváracích strojov a výrobu nabíjačiek batérií. Do konca budúceho marca príde o prácu celkovo 112 zamestnancov. Spoločnosť už nahlásila hromadné prepúšťanie na Ústredí práce, sociálnych veci a rodiny.

Tá dobrá správa prichádza od spoločnosti ArcelorMittal Gonvarri SSC Slovakia s.r.o.. Tá plánuje postaviť nový výrobný závod v Nitre. Zaoberať sa bude výrobou dielov pre automobilový priemysel, najmä pre výrobu v automobilke Jaguar Land Rover. V novom závode chce spoločnosť postupne vytvoriť 152 nových pracovných miest. Nový výrobný závod na ploche väčšej než 77 000 m2 postavia v katastrálnom území obce Lužianky, južne od areálu závodu Jaguar Land Rover. Celkové náklady na výstavbu sú odhadované na 26 miliónov Eur a výroba by sa mala rozbehnúť v roku 2020.

ArcelorMittal Gonvarri SSC Slovakia s.r.o. je spoločným podnikom spoločností ArcelorMittal (Luxemburgsko, 200 000 zamestnancov)  a Gonvarri (Španielsko, 4 300+ zamestnancov) a funguje a servisné centrum pre spracovanie ocele. Spracováva plochú valcovanú oceľ a hliníkové zvitky pre potreby svojich obchodných partnerov.