Hľadanie práce v zahraničí sa môže zdať ako ťažká úloha, ale ak sa budete riadiť našimi radami, tak vaše hľadanie bude trochu jednoduchšie.
Pracovať v zahraničí je sen mnohých. Cesta za snom však nie je ľahká. Čaká vás veľa úloh, ktoré sú spojené s hľadaním práce. Musíte prejsť zdĺhavým vízovým procesom, ktorý vás čaká, aby ste legálne mohli začať pracovať v inej krajine.
Dobrou správou je – všetko to stojí za to!
Byť v zahraničí neznamená iba pracovať, ale aj spoznávať nových ľudí, cestovať, objavovať iný „svet“ a učiť sa nové veci. Získate príležitosť zdokonaliť sa v jazyku a tak sa ľahšie uplatniť na trhu práce, či už doma, alebo v zahraničí.
Prvá a asi najťažšia úloha v hľadaní zamestnania v zahraničí je nájsť si pozíciu, o ktorú môžete požiadať. Pracovných miest je veľa, ale kde hľadať?

  1. Oslovte známych. Ak ste vyštudovali strednú alebo vysokú školu, vytvorte si kontakty s ďalšími absolventmi. Zistite si, či sú nejakí absolventi v zahraničí a skúste ich kontaktovať.
  2. Prezrite si sociálne siete. LinkedIn je fantastické miesto, kde môžete začať. Pozrite sa na výpisy práce každý deň na základe vašich preferencií. Vytvorte (upravte) si profil, tak aby vynikal.
  3. Navštívte veľtrhy práce. Slovenské veľtrhy práce sú na svetovej úrovni a nájdete tam množstvo pracovných príležitostí. Ak by sa aj stalo, že nenájdete to pravé miesto pre vás, tak sa môžete poradiť s profesionálmi. Pomôžu vám v tom, kde a ako hľadať.
  4. Oslovte agentúry. Zodpovedným spoločníkom v hľadaní práce v zahraničí môže byť personálna agentúra. Pri niektorých pozíciách je možnosť, že za vás vybavia všetky náklady, spojené s vycestovaním.
  5. Štúdium v zahraničí. Ísť študovať a pracovať. Je to najjednoduchšia cesta, ako sa dostať do zahraničia, bez zdĺhavých procesov. Popri štúdiu získate množstvo kontaktov, ktoré vám môžu pomôcť pri hľadaní práce. Dávajte si však pozor, počet pracovných hodín býva obmedzený. K dispozícii sú aj stáže, kde po zapracovaní môžete získať aj dlhodobú zmluvu.
  6. Hľadajte osobne. Táto možnosť je riskantná a ukáže vaše odhodlanie. Musíte vycestovať do krajiny, chodiť na množstvo pohovorov a počítať s nemalými nákladmi. Aj keď je nezákonné pracovať v inej krajine na návštevnícke vízum, nie je naň nezákonné hľadať prácu.

Veríme, že sme vám poskytli malý návod, ako a kde hľadať vašu vysnívanú prácu v zahraničí. Hlavne buďte proaktívny, hľadajte každý deň. Doma vás totiž nik nenájde.