Opatrovatelia majú v živote seniora kľúčovú úlohu. Sú zodpovední nielen za ich fyzickú pohodu. Opatrovatelia majú významný vplyv aj na duševné a emocionálne zdravie ľudí, o ktorých sa starajú. Vybudovanie silného vzťahu so seniorom je kľúčom k tomu, aby ste mu mohli poskytnúť čo najlepšiu starostlivosť. Tu je niekoľko tipov, ako si získať seniora, o ktorého sa staráte:

1. Počúvajte a prejavte záujem

Počúvanie je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete ako opatrovateľ urobiť. Nájdite si čas na to, aby ste spoznali svojho pacienta, a prejavte skutočný záujem o jeho život. Pýtajte sa ho na jeho záľuby, záujmy a skúsenosti. Vďaka vášmu vypočutiu bude cítiť, že si ho vážite a že vám na ňom naozaj záleží.

2. Rešpektujte ich nezávislosť

Seniori si cenia svoju nezávislosť a je dôležité ju rešpektovať. Povzbudzujte ich, aby robili veci sami, aj keď to trvá trochu dlhšie. Pomôže im to zachovať si dôstojnosť a pocit kontroly. Okrem toho môže denný režim zlepšiť aj fyzickú kondíciu a kognitívne funkcie seniora.

3. Buďte trpezliví

Seniori sa môžu pohybovať pomalšie alebo môžu mať problémy s vykonávaním určitých úloh. Buďte trpezliví a podľa potreby im ponúknite podporu. Nezabúdajte, že môžu prežívať frustráciu alebo rozpaky a trocha láskavosti môže byť veľmi užitočná. Nikdy nie je dobré ponáhľať sa. Na druhej strane, pozitívne posilnenie a uznanie toho, čo sa im podarí urobiť, ich môže ešte viac motivovať. Pamätajte, že väčšina drobných úloh, ktoré robíme bez toho, aby sme si to všimli, im môže pripadať ako výstup na horu.

4. Podeľte sa o vlastné skúsenosti

Zdieľanie vlastných skúseností pomôže vybudovať si vzťah so seniorom, o ktorého sa staráte. Môže to byť niečo jednoduché, ako rozprávanie o vašej obľúbenej knihe alebo o výlete, ktorý ste nedávno absolvovali. To zabezpečí, že vás budú vnímať ako priateľa, a nie len ako opatrovateľa, čo vám nielen spríjemní čas strávený s nimi, ale aj uľahčí vašu prácu.

5. Nájdite spoločnú reč

Nájdenie spoločných záujmov alebo zážitkov môže pomôcť vybudovať puto medzi vami. Možno vás oboch baví záhradkárčenie alebo varenie. Keď zistíte, čo to je, a začnete to robiť spoločne, čas, ktorý strávite, bude pre oboch oveľa príjemnejší.

6. Buďte spoľahliví

Seniori sa spoliehajú na svojich opatrovateľov a na to, že im budú k dispozícii. Dbajte na to, aby ste sa dostavili načas a dôsledne im poskytovali potrebnú starostlivosť. Pomôže to vybudovať dôveru a istotu vo vašom vzťahu. Môže si to vyžadovať veľkú dôslednosť a poriadny kus práce, ale keď si získate dôveru seniora, spoločne strávený čas bude pre vás oboch oveľa príjemnejší.

7. Prejavte súcit

Nikdy neviete, čím si človek prešiel alebo prechádza. Seniori môžu riešiť rôzne zdravotné problémy a môžu sa cítiť zraniteľní alebo vystrašení. Prejavenie súcitu a pochopenia môže byť veľmi nápomocné pri budovaní pevného vzťahu.

8. Zachovajte si pozitívny prístup

Pozitívny prístup býva nákazlivý. Udržiavanie pozitívneho postoja pomôže zlepšiť náladu seniora a jeho pohľad na život. Usmievajte sa, smejte sa a hľadajte spôsoby, ako mu zlepšiť náladu. To pomôže vytvoriť príjemnejší a obohacujúci zážitok pre vás oboch.

V spoločnosti Atena chápeme dôležitosť budovania pevných väzieb medzi opatrovateľmi a seniormi. S viac ako 15 rokmi skúseností v tomto odvetví sme v spoločnosti Atena odhodlaní spájať vhodných opatrovateľov so seniormi a zabezpečiť im tak tú najlepšiu možnú starostlivosť. Veríme tiež, že máme ísť príkladom, a už roky uplatňujeme tipy, ktoré sme spomenuli vyššie, v každej situácii.