Ľudstvo dosiahlo veľa, pokiaľ ide o technologický pokrok, najmä v 21. storočí. Napríklad pred osemdesiatimi rokmi bol počítač veľký ako izba. Dnes sa zmestí do vrecka. Na jednej strane nám technológie uľahčujú život. Na druhej strane však mnohé práce, ktoré predtým vykonávali ľudia, dnes vykonávajú stroje alebo roboti. Len malá skupina ľudí môže povedať, že sa nebojí, že by niekedy mohla prísť o prácu kvôli robotovi, pretože technológie sa vyvíjajú veľmi rýchlo. Je situácia v zdravotníctve podobná?

Je možné, aby robot nahradil opatrovateľa?

Ak je otázka teoretická, potom je odpoveď kladná. V súčasnosti už takíto roboti existujú. Jestvujú servisní roboti, ako napríklad Care-o-bot, ktorí dokážu vykonávať štandardné úlohy, premiestňovať predmety a samostatne sa pohybovať. Potom existujú roboti ako Garmi alebo Pepper, ktorí dokážu komunikovať. Sú dokonca roboti, ktorí zdvíhacie zariadenia robia zastaranými. Elevon dokáže zdvíhať pacientov a poradiť si s ťažkou fyzickou prácou.

Keďže však ide o pomerne novú technológiu, má svoju cenu. Napríklad Care-o-bot vás vyjde približne 250 000 eur. A v prípade, že potrebujete robota aj na zdvíhanie a rozhovory, vyjde vás to dosť draho.

Navyše majte na pamäti, že ide o jedných z prvých takýchto robotov na trhu. Pamätáte si na prvé smartfóny? Boli pomalé, mali obmedzené funkcie a ich používanie nebolo príliš pohodlné. Pokiaľ ide o technológie, je to zvyčajne pri všetkom rovnaké. Prvé modely sú užitočné, ale nebudú tým, čo si predstavujete kúpou robota, ktorý by sa mal vedieť postarať o seniora.

Prečo je opatrovateľ lepší ako robot?

Povedzme, že peniaze nás nezaujímajú a hovoríme len o kvalite poskytovaných služieb. Robot nikdy nezabudne na lieky seniora, nemôže mať zlý deň alebo zlú náladu. Robot vám však nemôže poskytnúť náklonnosť. Roboti nedokážu rozpoznať prejavy človeka, ktorý sa potrebuje porozprávať, emocionálnu podporu alebo chce byť len hodinu sám. Vykonávajú len úlohy. Opatrovatelia pomáhajú seniorovi nielen s vecami, ktoré sám nezvládne. Sú priateľom a spoločníkom. A to je niečo, čo robot nedokáže. Aspoň zatiaľ nie.

To najlepšie z oboch svetov

Aj keď robot nemôže nahradiť opatrovateľa, stále môže byť neuveriteľne užitočný. Napríklad približne 4 z 5 ľudí majú niekedy v živote bolesti v dolnej časti chrbta. U niektorých ľudí je to chronické. To znamená, že veľa z nich nie je schopných pracovať ako opatrovateľ, pretože nemôžu zdvíhať ťažšie predmety, čo je jedna z najčastejšie vykonávaných úloh opatrovateľského personálu. Tým, že máte doma zariadenie Elevon, sa tento problém vyrieši a opatrovateľa si môžete vybrať na základe skúseností a schopnosti poskytovať emocionálnu podporu, a nie na základe hmotnosti, ktorú dokáže zdvihnúť.

A aj keď nemáte záujem o kúpu robota, ktorý vykonáva ťažkú prácu, existuje množstvo pomôcok, ktoré môžu uľahčiť život pacientovi aj opatrovateľovi. Minulý týždeň sme písali o tom, ako seniorom poskytnúť tablety a naučiť ich používať. Odporúčame si to prečítať. Správnymi pomôckami v domácnosti môžete dosiahnuť naozaj veľa.

Ak to zhrnieme, roboti sú budúcnosť, ale mať pri sebe človeka nenahradí ani ten najdokonalejší stroj. Môžu však pracovať ruka v ruke. Takto môžu seniori získať tú najlepšiu možnú starostlivosť.

Myslíte si, že roboti nahradia opatrovateľov? Ak áno, kedy sa to stane? Podeľte sa o svoje názory v sekcii komentárov nižšie.