S prichádzajúcimi zimnými mesiacmi nemajú seniori, ktorí potrebujú starostlivosť, veľa možností, ako tráviť voľný čas. Keďže počasie neumožňuje veľa aktivít vonku, v mnohých prípadoch sú jedinými dvoma možnosťami sledovanie televízie a čítanie. Nanešťastie, písmo v knihách je drobné a sledovanie televízie im okrem toho, že majú vyplnený čas, nič neprináša. Neuvažovali ste niekedy o tom, že by ste im kúpili tablet?

Na tablet som už príliš starý

Túto odpoveď ste pravdepodobne dostali, ak ste sa ich na to niekedy priamo opýtali. Vďaka technologickému pokroku sú však moderné tablety intuitívne a používateľsky prívetivé. Stačí ich len nastaviť podľa potrieb používateľa.

Zvýšenie kontrastu a veľkosti písma sú dve skvelé veci, ktorými môžete začať. Po dokončení tohto kroku môžete pokračovať podľa potrieb seniora. V prípade, že má slabý zrak, môžete nainštalovať aplikáciu, ktorá nahlas prečíta text na obrazovke. V prípade, že je pripútaný na lôžko, môžete kúpiť stojan na tablet, aby ho nemusel stále držať. Možnosti prispôsobenia softvéru a periférnych zariadení sú takmer neobmedzené!

Prečo je tablet lepší ako televízor?

Keď človek sleduje televíziu, iba sa pozerá. Neinteraguje. Väčšinu času ani nepotrebuje premýšľať. Pri používaní tabletu je to úplne iné. Stačí nainštalovať niekoľko hier, ktoré stimulujú kognitívne schopnosti. Nezáleží na tom, či je to sudoku, krížovka alebo dokonca candy crush. Lekárske výskumy ukazujú, že udržiavanie aktívnej mysle človeka spomaľuje účinky demencie a straty pamäti.

To však nie je všetko. S tabletom v rukách a niekoľkými krátkymi tréningami môžu seniori udržiavať kontakt so svojimi priateľmi a príbuznými, ktorí nežijú v rovnakej domácnosti. Predstavte si, akú radosť im to môže urobiť, najmä v chladnejších mesiacoch, keď je ťažšie vyjsť z domu.

V čom je tablet lepší ako kniha?

Začnime tým, že tablet má hmotnosť a veľkosť malej knihy, ale zmestí sa doň celá knižnica. Navyše v mnohých prípadoch, dokonca aj s okuliarmi na čítanie, je veľkosť písma v knihách pre mnohých seniorov zvyčajne príliš malá. V prípade tabletu je veľkosť písma otázkou osobných preferencií.

Tablety a opatrovatelia

V prípade, že váš rodinný príslušník potrebuje opatrovateľa, mať tablet môže byť tiež veľkou pomocou pre opatrovateľa aj pacienta. Povedzme, že pacient potrebuje pomoc v noci. Niekoľkými jednoduchými ťuknutiami môže kedykoľvek zavolať opatrovateľovi. Samozrejme, rovnaký efekt môžete dosiahnuť aj zvončekom. Na rozdiel od zvončeka však tablet môžete vziať kamkoľvek so sebou a nepotrebujete k nemu neustále pripojený napájací kábel.

Vzhľadom na to, že veľa opatrovateľov je z cudziny, tablet možno použiť aj na prekladanie. Bez ohľadu na to, ako pokročilý je niekto v cudzom jazyku, je ťažké poznať alebo si zapamätať všetky slová a frázy, ktoré sa používajú v každodennej komunikácii. Mať po ruke tablet nielenže rieši tento problém, ale tiež odstraňuje obavy, že jazyková bariéra medzi opatrovateľom a pacientom môže zhoršiť poskytované služby.

Väčšina seniorov musí užívať lieky na rôzne ochorenia. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa pacient a opatrovateľ snažia všetko si zapamätať, nie je také ťažké sem-tam na niečo zabudnúť. Vďaka niekoľkým jednoduchým nastaveniam v kalendári môžete mať rozvrh užívania liekov v tablete a už nikdy na ne nezabudnete.

Výber správneho tabletu

Pri toľkých možnostiach na trhu je dosť ťažké rozhodnúť sa a byť si istý svojím rozhodnutím. Odporúčame kúpiť členovi rodiny tablet, ktorý sa vám dobre používa alebo aspoň vybrať niečo s rovnakým operačným systémom, ako majú zariadenia, ktoré používate vy. Takto bude jednoduchšie a rýchlejšie pripraviť všetky potrebné nastavenia. Okrem toho by pre vás bolo oveľa pohodlnejšie odpovedať na množstvo nevyhnutných otázok, ktoré dostanete v súvislosti s novým prístrojom.

Ak to zhrnieme, tablety sú pohodlné a všestranné zariadenia, ktoré môžu seniorom nielen spríjemniť voľný čas, ale aj zlepšiť ich kondíciu. Musíte síce stráviť nejaký čas prípravou, aby ste naučili svojho rodinného príslušníka používať ho, ale po tom, ako to absolvujete, bude tablet zariadením, bez ktorého si už nebude vedieť predstaviť svoje fungovanie.

Museli ste niekedy staršieho člena rodiny naučiť používať smartfón/tablet? Aký bol najzaujímavejší alebo najzábavnejší moment tohto procesu? Podeľte sa o to s nami v časti komentáre nižšie.