Zamestnať sa ako opatrovateľ/ka v zahraničí, je skvelá cesta, ako si zarobiť, spoznať iné krajiny a naučiť sa jazyk. Ak sú však jedinou motiváciou záujemcu peniaze, mal by loviť v iných vodách.

Mzdy za opatrovateľstvo sa v zahraničí začínajú nad sumou tisíc eur a zdravotná sestra sa môže mesačne priblížiť aj k dvom tisícom eur. Na stravu a ubytovanie navyše nemá opatrovateľ žiadne náklady a po turnuse si tak domov prinesie skutočne pekné peniaze. Pokiaľ však záujemcovi chýba cit pre toto povolanie, vyprchá jeho zanietenie veľmi rýchlo.

Byť priateľom

Človek, ktorý sa rozhodol opatrovať starších ľudí, by mal v prvom rade vedieť, o čom táto práca je. Pripraviť by sa mal na to, že „jeho“ senior bude mať zdravotné problémy alebo zmeny nálad a on s ním bude tráviť celé dni. „Práve preto musí byť opatrovateľ človek s dobrým vzťahom k starším ľuďom, človek ochotný pomáhať a brať svoju prácu ako poslanie,“ vysvetľuje Michaela Šarníková z personálnej agentúry Atena. „Mal by byť tiež zodpovedný, spoľahlivý, empatický a energický človek. Seniorovi totiž nepadne dobre len to, že ho dokáže prebaliť, ale aj to, že ho dokáže rozveseliť, pochopiť a byť jeho priateľom,“ objasňuje.

Rozumieť
a porozumieť

S pomocou pracovnej agentúry Atena si v zahraničí našlo prácu opatrovateľa už 24-tisíc ľudí. „Sú to ženy a muži od 18 až do 65 rokov. Áno, často je to výzva aj pre starších ľudí, pretože majú na túto prácu výborné predpoklady. Mohli napríklad opatrovať svojich rodičov, ktorí mali zdravotné problémy a majú tak presne tie skúsenosti, ktoré naši zahraniční klienti vyžadujú,“ hovorí Michaela Šarníková.
Opatrujte v zahraničí. Pozrite si naše aktuálne ponuky

Podmienkou tejto práce je cudzí jazyk. Opatrovateľ by ho mal ovládať minimálne na úrovni B1, pretože bude komunikovať so seniorom aj s jeho rodinou. Tú najčastejšie zaujíma, ako spolu strávili deň, čo zažili, ako sa klient cítil alebo čo jedli. Opatrovateľ sa tiež musí dorozumieť v lekárni, v nemocnici alebo v dennom centre, ktoré „jeho“ senior navštevuje. Každodenná komunikácia v cudzom jazyku je teda nevyhnutnou podmienkou fungovania na tejto pozícii.

Rozprávať sa so seniorom, pochopiť ho a dodať mu pozitívnu energiu, sú tiež veľmi dôležité úlohy opatrovateľa.

Opatrovateľský kurz
áno – či nie?

Človek, ktorý chce pracovať ako opatrovateľ, musí mať k tejto práci aj znalosti. V niektorých krajinách však opatrovateľský kurz nevyžadujú. V Nemecku a Rakúsku si záujemca nájde prácu na základe pozitívnych referencií z predošlých miest, v Anglicku prejde týždňovým tréningom, ktorý ukončí s certifikátom. V Holandsku, kde si opatrovatelia môžu zarobiť najlepšie, však už opatrovateľský kurz vyžadujú. „Našu agentúru často kontaktujú aj takí záujemcovia, ktorí s touto prácou ešte nemali skúsenosť. Toto nie je prekážkou. Ak sa na prácu hodia osobnostne, počas kurzu získajú potrebné vedomosti a skúsenosti,“ vysvetľuje Michaela Šarníková.
Máte záujem o prácu opatrovateľa? Radi vám poradíme

Kurz obvykle trvá dva mesiace. Záujemca sa najskôr naučí teóriu o zdravotných problémoch a chorobách seniorov, absolvuje praktickú časť a napokon praxuje v zariadení pre seniorov. Tam ho naučia, ako podať klientovi lieky, ako ho presúvať a polohovať a napríklad aj to, ako zaviesť katéter. „Ak má senior vážnejšie zdravotné problémy, vyžiada si jeho rodina zdravotnú sestru. Tá mu už dokáže napríklad aj pichnúť injekciu, čo sa od bežnej opatrovateľky nevyžaduje,“ dodáva Michaela Šárniková z personálnej agentúry Atena.