Čo je to paliatívna starostlivosť?

Paliatívna starostlivosť je medicínsky prístup, ktorý sa zameriava na zlepšenie kvality života pacientov, ktorí trpia nezvratnými a nevyliečiteľnými ochoreniami. Najčastejšie sa spája s onkologickými diagnózami. Ale využíva sa aj pri pokročilých a terminálnych štádiách iných ochorení. Jej hlavným cieľom je poskytnúť úľavu rôznymi spôsobmi. Paliatívne prístupy sa používajú na zmiernenie fyzických príznakov, ako sú bolesť, strata chuti do jedla, nevoľnosť a nespavosť.

Hlavným cieľom paliatívnej starostlivosti je čo najvyššia možná kvalita života až do poslednej chvíle pacienta. Tá nezahŕňa len lieky. Ide aj o vytvorenie pokojného a príjemného prostredia, ktoré dosiahneme preukázaním podpory a súcitu.

Mala by sa paliatívna starostlivosť prenechať odborníkom?

Tento typ starostlivosti zahŕňa užívanie početného množstva liekov a vykonávanie viacerých lekárskych úkonov. Najmä ak ide o pacientov, ktorí majú šancu na uzdravenie alebo výrazné a dlhodobé zlepšenie stavu. Lieky a postupy sú prospešné len vtedy, keď sú dobre načasované, dávkovanie je správne a kombinácia liekov je bezpečná.

Hlavnou náplňou paliatívnej starostlivosti je poskytovanie priaznivého zázemia pacientovi v rámci možností, ale zahŕňa aj monitorovanie a hodnotenie. Včasné spozorovanie zmeny zdravotného stavu pacienta môže byť kľúčové. Nikto to nedokáže lepšie ako odborníci s dlhoročnými skúsenosťami v kombinácii so všetkým potrebným vybavením. Psychické zdravie pacienta je však tiež obrovskou súčasťou paliatívnej starostlivosti. Ani tá najprívetivejšia a najpohodlnejšia nemocnica sa nedá porovnať s vlastným domovom, kde to pacient pozná. Navyše väčšina chorých potrebuje byť vo svojom prirodzenom prostredí, aby sa cítila spokojne, najmä ak majú vážne ochorenie.

Dokážete to sami?

Aj keď by ste potrebovali absolvovať časté návštevy lekára alebo zdravotnej sestry, paliatívnu starostlivosť môžete príbuznému poskytovať sami. Má to svoje výhody. Tou najväčšou je, že pacient bude doma. Bez ohľadu na to, čím práve prechádzate, keď ste doma obklopení blízkymi, zvláda sa to vždy jednoduchšie.

Ani tá najskúsenejšia zdravotná sestra nedokáže poskytnúť takú lásku a starostlivosť, akú dokáže dať člen rodiny. Je dokázané, že duševné zdravie ovplyvňuje to fyzické. Nepriaznivé psychické rozpoloženie môže ovplyvniť imunitný systém, oddialiť zotavenie z choroby alebo dokonca spôsobiť ďalšie fyzické ochorenie a zhoršiť zdravotný stav. Vzhľadom na to by mal každý rozumný človek mať svojho vážne chorého rodinného príslušníka doma. Je ale možné skĺbiť prácu na plný úväzok, starostlivosť o každodenné záležitosti, vlastný život a zároveň poskytovať paliatívnu starostlivosť? Pravdepodobne nie.

Opatrovatelia v domácnosti – riešenie problému

V prípade, že chcete, aby paliatívna starostlivosť bola čo najefektívnejšia, ale nechcete pacienta pripraviť o pohodlie domova, je najlepšie si najať opatrovateľa do domácnosti. Takto pacient stále žije vo svojom prostredí, čo znamená, že môže tráviť viac času s blízkymi. A keď sa to spojí s pocitom, že je stále vo vlastnom dome, je takmer isté, že sa jeho duševné zdravie a nálada výrazne zlepšia.

Na druhej strane sa rodinní príslušníci nemusia obávať o pacienta, keď sú napríklad v práci, pretože vedia, že na neho niekto neustále dozerá. A práca opatrovateľa sa tým nekončí. Môže podávať lieky, monitorovať pacienta a pomáhať pri každodenných činnostiach.

Ale najdôležitejšie je, že opatrovatelia poskytujú spoločnosť. Nenechávajú pacienta samého so svojimi myšlienkami a zamestnávajú ho. Samozrejme, opatrovatelia nie sú lekári a nemôžu pacienta liečiť sami, ale môžu ho sprevádzať, keď treba ísť do nemocnice na kontrolu. Pokiaľ však ide o monitorovanie, opatrovateľ je po zdravotníkovi druhou najlepšou možnosťou. Vďaka svojim skúsenostiam dokáže včas rozpoznať núdzovú situáciu a primerane na ňu reagovať.

A pokiaľ ide o nájdenie toho správneho kandidáta na opatrovanie, nie je nikto lepší, komu by ste mohli túto neľahkú úlohu zveriť, ako Atena. Ak vám 14 rokov skúseností a pôsobenie v takmer všetkých krajinách EÚ nestačí na to, aby ste sa presvedčili, odporúčame vám, aby ste nás kontaktovali a na vlastnej koži zistili, čo pre vás môžeme urobiť.