Ak ste niekedy počuli o Jimovi Kwikovi, určite poznáte aj vetu: „Čím rýchlejšie sa učíš, tým rýchlejšie zarábaš.“ Je odborníkom na rýchle čítanie, zlepšovanie pamäte a výkonnosť mozgu. Všetci sa chceme zlepšovať a profesionálne rásť. Nie všetci však chceme tráviť hodiny čítaním, štúdiom alebo cvičením, najmä po dlhom dni v práci. Dobrou správou je, že existujú aj iné spôsoby, ako sa môžete učiť – napríklad sledovaním filmov.

Áno, čítate správne! Môžete sa učiť z filmov. Namiesto toho, aby ste trávili čas pozeraním filmu, ktorý vám nič neprináša, môžete sa denne zabaviť a naučiť sa niečo nové. Samozrejme, že zo sledovania filmov nezískate doktorát, ale je to skvelý spôsob ako vidieť, ako vyzerá každodenný život človeka s určitou diagnózou.

Dávať rady bez príkladov nie je veľmi produktívne. Preto sme pripravili zoznam niekoľkých našich obľúbených filmov, ktoré môžu zlepšiť aj vaše zručnosti a vedomosti ako opatrovateľa.

Otec (2020)

Film je o otcovi, ktorý nechce pomoc od svojej dcéry, hoci ju potrebuje kvôli postupujúcej demencii. Vo filme môžete podrobne vidieť ako človek, ktorý trpí demenciou, môže začať strácať pamäť, prestať spoznávať svojich príbuzných a dokonca stratiť prehľad o realite. A aj keby vás film nezaujal kvôli poznatkom o demencii, stále je to skvelý film, ktorý si môžete pozrieť. Ako by aj nie – veď v ňom hrá Anthony Hopkins!

Zdroj: Sony Pictures Classics/YouTube: oficiálny trailer filmu

Stále som to ja (2015)

Tento film je nabitý ešte väčšou hviezdnou silou. Julianne Moore, Kristen Stewart a Alec Baldwin! Alice je profesorka lingvistiky na Kolumbijskej univerzite. Potom, čo počas prednášky zabudne slovo a stratí sa na akademickej pôde, diagnostikujú jej Alzheimerovu chorobu. Môžete sa zoznámiť so životom človeka s Alzheimerovou chorobou a zistiť, aké sú jeho každodenné problémy, a zároveň si vychutnať skvelý film.

Zdroj: Rotten Tomatoes Trailers/YouTube: oficiálny trailer filmu

Nedotknuteľní (2011)

Ak máte radi filmy podľa skutočného príbehu, tento je pre vás ten pravý! Príbeh je o aristokratovi z Paríža, ktorý mal nehodu pri paraglajdingu a stane sa kvadruplegikom, všetky štyri končatiny mu úplne ochrnú. Jedným z kandidátov na jeho opatrovateľa je mladý delikvent, ktorý túto prácu nejakým spôsobom dostane. Hoci sú títo dvaja muži z úplne odlišných svetov, vytvorí sa medzi nimi silné puto. Z profesionálneho hľadiska ukazuje nielen to, ako vyzerá život ochrnutého človeka a jeho opatrovateľa, ale aj to, aké dôležité môže byť osobné spojenie.

Zdroj: CHAMPARDENNAISAXONAIS/flickr

Ak vás francúzske filmy veľmi nezaujímajú, ten istý príbeh je vyrozprávaný o šesť rokov neskôr vo filme „The Upside„. Tentoraz však v ňom hrajú Bryan Cranston, Kevin Hart a Nicole Kidman. Navyše ho Hollywood dotiahol do dokonalosti, vďaka čomu je jeho sledovanie ešte zábavnejšie. Príbeh kvadruplegika a muža, ktorý bojuje o to, aby videl svojho syna, sa nejakým spôsobom zmenil na relatívne ľahko sledovateľný a neuveriteľne zábavný film.