Steve Jobs je jednou z najvýraznejších osobností počítačového priemyslu. Mnohí obdivovali jeho vizionárske videnie. Aj on však poznal momenty, kedy bola jeho inšpirácia na nule. V takejto situácii mal pár návykov, ktoré mu pomáhali s naštartovaním kreativity.

KTO BOL STEVE JOBS?

Spoluzakladateľ firmy Apple, z ktorej vytvoril celosvetovo uznávanú a populárnu značku. Jeden z vedúcich osobností počítačového priemyslu a jeden z najväčších motivátorov, podľa ktorého chce mnoho mladých a ambicióznych ľudí nájsť návod na to, ako dosiahnuť svoj vlastný úspech. Bol veľký perfekcionista a náročný na ľudí, s ktorými pracoval. Zaraďuje sa medzi významné osobnosti, ktorých posolstvo bude žiť aj po ich smrti.

Priekopník vo svete technológií rozdeľuje ľudí na tých, ktorí navždy ostanú “snílkami“. A tých, ktorí sny reálne dosiahnu. Druhí spomínaní majú vlastnosť, vďaka ktorej sa im podarí svoje sny jednoduchšie splniť.

Premýšľajte počas chôdze

Cvičenie neudržuje vo forme len naše telo, ale aj myseľ. Steve Jobs často využíval silu pokojnej chôdze, aby si vyčistil hlavu či dosiahol tzv. „aha“ moment. Dokonca organizoval „vychádzkové stretnutia”, v rámci ktorých chodil na prechádzku so skupinou ľudí, zatiaľ čo brainstormingovali o nových produktoch.

„Nemôžete sa jednoducho opýtať zákazníkov, čo chcú a potom sa to pokúsiť zostaviť. V čase, kedy to budete mať hotové, už budú chcieť niečo iné.“

Meditácia

Meditácia vie byť omnoho náročnejšou aktivitou, ako sa na prvé počutie môže zdať. Aj tak existuje dôvod, prečo sa najúspešnejší ľudia na svete spoliehajú na meditáciu, vďaka ktorej dokážu svoj život udržať v tých správnych koľajách. Jobsova meditačná prax povzbudila jeho najkreatívnejšie myslenie a silný pocit empatie, ktorý inšpiroval dizajn jeho najslávnejších produktov.

„Nenechajte sa ovplyvniť názormi iných. Prehlušia váš vnútorný hlas. A čo je najdôležitejšie, nájdite v sebe odvahu nasledovať srdce a vlastnú intuíciu. Ony totiž už dopredu vedia čím sa skutočne chcete stať. Všetko ostatné je druhotné.“

Venujte pozornosť rôznym záujmom

Steve Jobs trval na tom, že „kreativita je len spájanie vecí“. Bol známy tým, že počas svojho života absolvoval zdanlivo nesúvisiace kurzy.

Kľúčovým impulzom pre Vašu osobnosť môže byť práve vystúpenie z rutiny a následné objavovanie nových vecí či podnetov. Napríklad sa zaujímajte aj o celkom iné druhy podnikania, akému sa primárne venujete. Prečítajte si knihu, ktorá Vás zaujala, aj keď nemá nič spoločné s Vašimi koníčkami či prácou. Nikdy neviete, ako môže byť čo i len jedna veta impulzom na vytvorenie vlastnej predstavy.

„Vaša práca vyplní veľkú časť vášho života a jediný spôsob, ako byť naozaj spokojný, je robiť veci, ktoré považujete za skutočne skvelé. A jediným spôsobom ako vykonávať skvelú prácu je milovať to, čo robíte.“

Mnohokrát sa stáva, že sny ostanú navždy len snami. Namiesto toho, aby sa zmenili na plány, ktoré sa skutočne zrealizujú. Všetko je však len a len na nás a našom odhodlaní dosiahnuť niečo práve tým, že vlastné sny a predstavy premeníme na skutočnosť.