Rastúce ceny energií menia mnohé veci v krátkom čase. Hovorili sme o tom, ako ovplyvňujú trh práce. Poznať tieto informácie je dôležité, ale je nevyhnutné vedieť, čo všetky tieto zmeny znamenajú, pokiaľ ide o istotu zamestnania. Všetci potrebujeme prácu, najmä v rýchlo plynúcom 21. storočí. A musíme urobiť všetko pre to, aby sme o ňu neprišli.

Strach vás však nikam neposunie. Musíte byť proaktívni, čo znamená vytvoriť príležitosť alebo kontrolovať situáciu namiesto toho, aby ste reagovali až potom, čo sa niečo stane.

Ako byť proaktívny?

Ak pracujete v nespoľahlivej spoločnosti alebo ste sa dopočuli, že bude prepúšťať, či úplne ukončí svoju činnosť, oplatí sa konať skôr, ako bude neskoro. Preskúmajte trh práce. Opýtajte sa svojich priateľov, ktorí pracujú v rovnakom odbore, či situácia v ich spoločnosti nie je lepšia. Namiesto večerného sledovania televízie venujte 30 minút prieskumu trhu. Zistite, ktoré spoločnosti vám môžu poskytnúť potrebnú istotu zamestnania. Neovplyvní to priamo istotu vášho zamestnania, ale budete pripravení konať, ak príde čas.

act before it is too late

Zlepšite sa v tom, čo robíte

Zamestnanosť je obojstranná. Ak chcú zamestnávatelia získať kvalifikovaných zamestnancov, musia im ponúknuť atraktívne podmienky. Na druhej strane, zamestnanci musia poskytnúť určité kvality, aby získali dobrý plat, benefity a istotu zamestnania. Teraz je vhodný čas, viac ako kedykoľvek inokedy, spraviť si jazykový kurz alebo získať ďalšiu kvalifikáciu, vďaka ktorej sa môžete stať vhodným kandidátom na lepšiu prácu. Keďže pre firmy zohráva dôležitú rolu nájsť správneho človeka na danú pozíciu, niektorí zamestnávatelia za tieto kurzy dokonca platia. Atena je jedným z nich! Spoločnosť Atena vám preplatí náklady na vašu dodatočnú kvalifikáciu po tom, ako v spoločnosti odpracujete istý čas.

Urobte všetko, čo je vo vašich silách – neostane to bez povšimnutia

Niekedy máme pocit, že v práci zo seba vydávame to najlepšie, ale nič sa nemení. Nikto si nevšimne, že ste úlohu dokončili dva dni pred termínom. Frázu „dobrá práca“ ste naposledy počuli v roku 2019. Niektorí manažéri alebo šéfovia neocenia vašu tvrdú prácu, hoci iní si to všimnú. Budete posledný na zozname zamestnancov s výpoveďou, keď vášmu manažérovi zavolajú z centrály a oznámia mu, že 20 % projektu, na ktorom pracujete, treba zastaviť. Navyše, keď príde správny čas požiadať o povýšenie, budete mať eso v rukáve, ktoré vám zaručí toto povýšenie alebo zvýšenie platu.