Schodiskové výťahy sú mechanické zariadenia, ktoré pomáhajú ľuďom s pohybovými problémami premiestňovať sa v rámci domu po schodoch. Zvyčajne sa inštalujú na schodisko a pozostávajú zo stoličky alebo plošiny, ktorá sa pohybuje po koľajnici pripevnenej k schodisku. Sú vynikajúcim riešením pre seniorov, ktorí majú problémy so samostatným pohybom po schodoch. Ako však zistíte, či senior potrebuje schodiskový výťah? Poďme túto tému preskúmať podrobnejšie.

Imobilní seniori

Ak sa senior môže pohybovať len s pomocou invalidného vozíka a v dome sú schody, existujú len dve možnosti – nechať si nainštalovať schodiskový výťah alebo zmeniť usporiadanie domácnosti tak, aby senior nemusel používať schody. Niekedy však môže byť osoba mobilná, ale nemá dostatočne stabilnú chôdzu na to, aby sa bezpečne pohybovala po schodoch. Vtedy je rozhodovanie trochu zložitejšie.

Na čo by sme mali myslieť pri rozhodovaní?

Hlavným faktorom, ktorý treba zvážiť, je, či má senior problémy s pohybom po schodoch. Môže to byť spôsobené rôznymi príčinami – artritídou, bolesťami kolien alebo bedier či svalovou slabosťou. Ak si všimnete, že senior má ťažkosti so zdolávaním schodov alebo pri tom pociťuje bolesť, možno je čas zvážiť schodiskový výťah.

Schody predstavujú nebezpečenstvo

Je dôležité zvážiť aj riziko pádu. Pády sú pre seniorov významným problémom a schody môžu byť obzvlášť nebezpečné. Ak senior v minulosti spadol na schodoch alebo ak máte pocit, že mu hrozí riziko pádu, schodiskový výťah môže pomôcť toto riziko zmierniť. Mali by ste zohľadniť aj celkový zdravotný stav a pohyblivosť seniora.

Nezabudnite na progresívne ochorenia

Ak má ochorenie, ktoré sa časom pravdepodobne postupne zhorší, napríklad Parkinsonovu chorobu alebo sklerózu multiplex, schodiskový výťah sa v budúcnosti môže stať nevyhnutnosťou. Jeho skoršou inštaláciou môžete seniorovi pomôcť zachovať si nezávislosť a znížiť riziko úrazu.

Dôležité je tiež zohľadniť dispozíciu domu. Ak senior trávi väčšinu času na horných poschodiach domu, schodiskový výťah môže byť cennou investíciou. Okrem toho, ak má senior obmedzenú pohyblivosť a je odkázaný na invalidný vozík, výťah mu uľahčí pohyb medzi poschodiami bez pomoci.

Zmeniť usporiadanie domácnosti

Ak z nejakého dôvodu nie je schodiskový výťah v domácnosti možný, druhým najlepším riešením je zmeniť usporiadanie domácnosti. Ak sa spálňa, kúpeľňa a obývacia izba seniora nachádzajú na prízemí domu, nemusí používať schody. Nevýhodou pri preskupovaní je, že aj keď má senior všetko, čo potrebuje, na jednom poschodí, môže sa rozhodnúť ísť po schodoch. Preto je veľmi dôležité vysvetliť mu, že by nemal používať schody. Ak trpí demenciou alebo Alzheimerovou chorobou, možno by bolo najlepšie dokonca nájsť spôsob, ako zablokovať prístup ku schodom.

Nemôžem sa rozhodnúť, či mám zaobstarať schodiskový výťah

Aj keď máte k dispozícii všetky potrebné informácie, nie je jednoduché urobiť správne rozhodnutie. V takom prípade je najlepšie obrátiť sa na odborníkov. Vďaka pätnásťročným skúsenostiam v oblasti opatrovateľstva vám v spoločnosti Atena pomôžeme urobiť správne rozhodnutie.

Schodiskové výťahy nie sú lacné – priemerné ceny sa pohybujú okolo 3500 eur a v niektorých situáciách môžu byť drahšie. Vieme však zistiť, či krajina, v ktorej žijete, poskytuje finančnú pomoc na inštaláciu schodiskových výťahov. A čo je najdôležitejšie, Atena vám pomôže nájsť ideálneho opatrovateľa pre vášho blízkeho, ak sa už o seba nedokáže postarať sám.