Ak máte takéto pocity dlhodobejšie, ráno sa budíte so zlou náladou a len máločo vás rozveselí, skutočne by ste váš stav nemali brať na ľahkú váhu.

Keď človek kýcha, má horúčky a je unavený, ide k doktorovi, pije veľa čaju a dva dni sa potí pod perinou. Žiaľ, duševné problémy veľa ľudí stále prehliada a nepripúšťa si, že môžu viesť k vážnemu stavu. Ak sa totiž s vyčerpaním a vyhorením nepopasujete v zárodku, do cieľa môžete dobehnúť s ťažkými depresiami a s pocitom, že už nevidíte zmysel života.

Hlavu hore, bojujte

Ak boli predošlé riadky silné a možno vás trochu vystrašili, tie nasledujúce vás snáď upokoja. Vyhoreniu vieme predísť, ak si včas uvedomíme, že prichádza.

Žijeme v dobe, kedy sa nosí byť ambiciózny. Plníme si pracovné sny, chceme byť medzi prvými. V práci by sme sa mali usmievať, najmä, ak v nej komunikujeme so zákazníkmi. Chceme stíhať termíny, mať vždy čerstvé nápady a dostať od šéfa pochvalu.

Popri tom neochudobňovať rodinu, starať sa o domácnosť a pomôcť kamarátovi, keď to práve potrebuje. Lenže aj naša energy banka sa raz vybije, pomyslený displej ukáže červené čísla a nula percent batérie. Práve tomu chceme predísť – a je hneď viac možností, ako na to.

Za vyhorením a prepracovaním býva obvykle niektorá zo silnej trojky: stres – fyzická vyčerpanosť – psychická vyčerpanosť. Vo vašom povolaní sa im úplne nevyhnete, dôležité však je – vedieť ich kompenzovať a odreagovať sa. Skúste to napríklad takto.

Šport je zázračný liek!

Ak celý deň sedíte za počítačom uväznený v kancelárii, visíte na telefóne a komunikujete s desiatkami ľudí, toto je ten správy relax pre vás. Pri fyzickom výkone prídete na iné myšlienky, uvoľníte telo a čo je najdôležitejšie – uvoľníte hormóny šťastia.

Nájdite si takú aktivitu, ktorá vám vyhovuje. Niekto má rád kolektívny šport, pri aerobiku, na volejbale alebo futbale totiž k pravidelnosti motivuje aj kolektív a priateľské vzťahy. Niekto si radšej sólovo zabehá. Nemusíte podávať heroické výkony, niekedy stačí vysadnúť na bicykel a uvoľniť sa vnímaním okolia. Alebo chodiť na pravidelné prechádzky do prírody a dýchať pri tom čerstvý vzduch. Šport je úžasný liek, za ktorý nemusíte platiť.

Bojovať s vyčerpanosťou vám pomôže šport aj priatelia. Ideálne je spojiť to dokopy 😉

Organizujte si voľný čas

Ak odchádzate z práce vyžmýkaní z energie, doma sa hodíte do postele a oči rozlepíte po zotmení, pocit radosti sa zrejme nedostaví. Nájdite si popoludňajšie aktivity, na ktoré sa budete tešiť. Organizujte si program a žite pestro. Robte to, čo máte rád, získate tak novú motiváciu a chuť. Nehovoriac o tom, že budete spokojný so sebou samým.

Doprajte si dovolenku

Každý si potrebuje oddýchnuť od práce a svoje obvyklé činnosti odložiť na chvíľu nabok a zažiť niečo nové. Ráno si pospať a nevstať s pocitom, že sa treba niekam náhliť. Prísť na iné myšlienky. Dlhšia dovolenka aspoň raz za rok je výborná prevencia proti vyčerpanosti. Ideálne je, keď si ju doprajete ešte predtým, ako vám začne blikať výstražné svetielko. Nemusíte pritom chodiť do exotických krajín. Do formy vás dostane aj dovolenka v horách alebo v kúpeľoch. A takých možností máme na Slovensku požehnane.

Načerpajte novú energiu. Váš pracovný výkon bude potom bez debát lepší.

Nezabúdajte na priateľov

Vďaka nim je svet krajší. Môžete im povedať, čo vás trápi a smiať sa s nimi na veciach, ktoré pochopíte len vy. Priatelia vytvárajú zónu, v ktorej sa cítime bezpečne a príjemne, a to aj vtedy, ak našu masku s namaľovaným úsmevom necháme doma v poličke.

Nezabúdajte na nich, ani keď máte veľa práce, veľa detí, veľa prachu na poličkách a pri práčke na vás čaká veľká kopa oblečenia. Kontakt s tými, ktorých máte radi, je dôležitejší, ako vyluxovaná domácnosť. Pretože je fajn, ak v našich životoch platí priama úmera. Toľko času, koľko práci, venujme zábave, oddychu a činnostiam, ktoré nám prinášajú radosť.

Skutočne sa blížite k vyhoreniu?

Ak ste sa dočítali až k týmto riadkom, pravdepodobne ste už opisované pocity zažili. Máte k vyhoreniu aktuálne blízko? Prečítajte si nasledujúce výroky. Stotožňujete sa s nimi?

Och, bože. Zajtra opäť práca. Pri pomyslení na ňu ma už dnes vôbec nič nebaví.

Ak by som nepotreboval peniaze, vykašlem sa na celú túto prácu. Nič ma v nej nenapĺňa.

Usmievam sa na silu. Nemám rád svojich kolegov a zákazníci sú ešte otravnejší.

Som vyčerpaný. Nemám chuť pracovať. V práci ma nič nebaví.  

Keď kráčam domov z práce, nechce sa mi usmievať. Na nič sa neteším.

Som nervózny, keď vidím veselých ľudí. A ešte viac, keď vidím, ako ich práca baví.

Tak ako, stotožňujete sa s nimi? Ak áno, prijmite rýchlo ochranné opatrenia. Športujte, žite aktívne, stretávajte priateľov, zoberte si dovolenku. Nežite len pre prácu. Žite tak, aby vám každý deň priniesol radosť.