Na Slovensku sa opäť objavujú podvodné pracovné ponuky, ktoré sľubujú lukratívnu prácu v zahraničí. Ako môžete spoznať takéto podvodné praktiky a na čo si dať pozor, aby ste im nenaleteli?

Registračný poplatok pred vycestovaním? Tak to teda nie!

Určite ste sa už stretli so zahraničnými  pracovnými ponukami, ktoré sľubovali vysoký plat bez nutnosti praxe alebo jazykových znalostí. Jedinou podmienkou bolo zaplatenie registračného poplatku pred vycestovaním do zahraničia. Mnoho ľudí takýto poplatok zaplatilo, no ich cesta za dobrou prácou skončila na miestnej autobusovej stanici. „Sprostredkovateľ“ bol zrazu nedostupný – vypnutý telefón, nereagoval na e-maily.

Pamätajte si, že žiadna agentúra od vás nemôže pýtať peniaze vopred. Spoľahlivé a úspešné agentúry s dlhoročnými skúsenosťami od vás vôbec nebudú pýtať žiadne poplatky za registráciu, ani za sprostredkovanie. A určite neplaťte ani poplatok za zaradenie do databázy – zaplatenie nie je zárukou sprostredkovania zamestnania.

Prečo inzerujú na Bazoši?

Podvodné pracovné ponuky nebývajú inzerované na oficiálnych pracovných portáloch. Takéto portály zvyčajne požadujú poplatok za uverejnenie pracovnej ponuky, alebo prechádzajú kontrolou zo strany prevádzkovateľa. Podvodníci svoje ponuky zverejňujú najčastejšie na stránkach bezplatných elektronických bazárov. Taktiež sme sa už stretli s prípadmi, keď sa tieto „pracovné ponuky“ nachádzali v inzertných novinách, ktoré pravidelne doručujú do vašich poštových schránok.

Prácu si vždy hľadajte na známych pracovných portáloch. Nech je už pracovná ponuka uverejnená kdekoľvek, vždy sa snažte zistiť kto danú ponuku vytvoril a uverejnil. Predsa nebudete veriť ponuke osoby / spoločnosti, ktorá nie je ochotná zverejniť svoju totožnosť.

Kto je sprostredkovateľom práce?

Vždy si pri pracovnej ponuke všímajte uvedené kontaktné informácie. Základným pravidlom je, že spoľahlivý sprostredkovateľ nemá problém so zverejnením svojho mena / názvu spoločnosti, telefónneho čísla alebo e-mailu. Neodporúčame reagovať na inzeráty, pri ktorých je uvedené iba telefónne číslo, alebo pochybná e-mailová adresa (napr. pracavnemecku@gmail.com). V prípade, že je v inzeráte uvedený názov spoločnosti, zistite si o nej čo najviac. Preverte si, či má agentúra všetky potrebné licencie na sprostredkovanie práce. Osobne sa stretnite so sprostredkovateľom v priestoroch agentúry, detailne sa informujte o pracovnej ponuke, dôkladne s i prečítajte dohodu, prípadne zmluvu o sprostredkovaní práce ešte pred jej podpísaním. Pri vyhľadávaní informácií o sprostredkovateľovi môžete použiť aj Google – získate tak množstvo užitočných informácií. Pri troche šťastia natrafíte aj na diskusiu s reálnymi skúsenosťami klientov sprostredkovateľa.

Zhrnutie

Na záver si zhrňme všetky dôležité informácie pre úspešné hľadanie práce v zahraničí:

  1. nikdy neplaťte žiadny poplatok pred nástupom do zamestnania
  2. pracovné ponuky hľadajte iba na overených pracovných portáloch
  3. zistite si čo najviac informácií o sprostredkovateľovi práce

Prajeme vám veľa šťastia 🙂