Výhody možnosti cestovať a pracovať v rôznych krajinách EÚ

Ak ste sa narodili v krajine, ktorá je členom EÚ, považujte sa za šťastlivca! Nemusíte sa starať o pas, povolenie ani víza. Môžete si jednoducho zbaliť kufre a presťahovať sa kamkoľvek v rámci EÚ, kde sa budete cítiť dobre. Najlepšie na tom je, že môžete cestovať bez akýchkoľvek problémov. V inej krajine sa môžete zamestnať rovnako ľahko ako vo svojej domovskej krajine. Ale nebudete mať neskôr problém s odchodom do dôchodku?

Môžete skutočne odísť do dôchodku?

Povedzme, že ste využili túto skvelú príležitosť a rozhodli ste sa pracovať v zahraničí. Po tridsiatke ste mali vášeň pre lyžovanie a chceli ste byť v blízkosti Álp – preto ste sa rozhodli pracovať päť rokov v Rakúsku. Potom sa ukázalo, že nemáte radi zimu, a ďalších 15 rokov ste pracovali v Španielsku. Vtedy ste si všimli ponuku na vysnívanú prácu na Slovensku. Presťahovali ste sa a 15 rokov ste robili to, čo vás baví. Ale začali vám chýbať krásne pláže. Nakoniec sa vrátite do Španielska, rozhodnete sa tu chvíľu pracovať a potom odísť do dôchodku.

Je zrejmé, že ak EÚ umožní občanom členských štátov voľne pracovať a cestovať, nájdu sa ľudia, ktorí túto možnosť využijú a neskôr budú mať problém s odchodom do dôchodku. Práve preto existujú v tejto oblasti smernice EÚ a zmluvy medzi krajinami starého kontinentu. Ich cieľom je zabezpečiť, aby mohli ľudia do dôchodku odísť, keď na to budú mať nárok.

Ako funguje odchod do dôchodku v rôznych krajinách?

Predpokladajme, že ste žena a vybrali ste si cestu, ktorú sme opísali predtým. V Španielsku je dôchodkový vek 65 rokov a 10 mesiacov a 65 rokov v prípade, že ste platili odvody do sociálnej poisťovne najmenej 37 rokov (čo ste aj robili). Dôchodkový vek na Slovensku aj v Rakúsku je nižší, takže nemusíte čakať. Stačí navštíviť inštitúciu, ktorá spravuje dôchodkové zabezpečenie, a predložiť všetky požadované dokumenty. Potom už stačí len míňať zaslúžený dôchodok. Španielska inštitúcia si vyžiada požadované formuláre zo všetkých krajín, v ktorých ste boli zamestnaní, a na základe vašich sociálnych odvodov vypočíta sumu, ktorú budete dostávať, Samozrejme, každá krajina má iné zákony týkajúce sa odchodu do dôchodku. Dôležité však je, že bez ohľadu na to, v koľkých krajinách ste pracovali, nebudete mať problém s odchodom do dôchodku.

Ak to zhrnieme, máte možnosť vycestovať do zahraničia, naučiť sa nové jazyky, spoznať cudzie kultúry a vidieť toľko miest, koľko len chcete. Odchod do dôchodku vás už nebude brzdiť. Zostáva len jeden jednoduchý krok – nájsť si prácu v zahraničí.