Chcete dostávať vysoký plat, mať uspokojivú prácu, cestovať po Európe bez toho, aby ste sa museli presťahovať a opustiť svoj domov, rodinu a priateľov? Ak je vaša odpoveď áno, potom je práca opatrovateľa/ky na turnusy pre vás tou najlepšou voľbou!

Čo sú turnusy?

Pracovať na turnusy v podstate znamená striedať sa s niekým iným. Povedzme, že obdobie vášho turnusu trvá tri mesiace a začínate 1. marca. Od začiatku decembra predchádzajúceho roka do konca februára bude v domácnosti pracovať iná osoba. Na pracovné miesto nastúpite 1. marca a nahradíte predošlého/ú opatrovateľa/ku. Po troch mesiacoch príde ďalšia osoba a zaujme vaše miesto tiež na tri mesiace.

Je práca na turnusy dobrou voľbou z finančného hľadiska?

Pri práci na turnusy nemáte žiadne životné náklady spojené s ubytovaním, stravou a mnohým ďalším. Možno sa to nezdá, ale tým sa plat navyšuje. O koľko presne?

Ako príklad použijeme životné náklady v Nemecku. Ako slobodná osoba žijúca sama miniete na nájomné v priemere 670 až 890 eur mesačne. Samozrejme, musíte sa nejako dostať do práce – mestská doprava v Berlíne vás bude stáť 86 eur mesačne. Na jedlo v reštaurácii miniete 10 – 15 eur denne, ale ak radi varíte, môžete si na stravu mesačne vystačiť s 250 eurami. Internet a televízia vás vyjdú minimálne 40 eur. Už sme sa dostali nad 1000 eur. Majte na pamäti, že sme nezohľadnili mnohé ďalšie výdavky. To je viac ako 1000 eur ušetrených každý mesiac len preto, že pracujete na turnusy.

Nemusíte sa presťahovať natrvalo

Počas práce na turnusy pracujete v zahraničí, ale neopúšťate svoj domov, priateľov ani rodinu. Po niekoľkých mesiacoch sa pravidelne vraciate domov na dlhú a zaslúženú dovolenku. Málokto môže žiť doma a zároveň zarábať plat, ktorý zodpovedá štandardu Nemecka, Rakúska, Holandska alebo Belgicka.

Pol roka voľna

Nemáte niekedy pocit, že 20 alebo 25 dní dovolenky ročne je jednoducho málo? Pri práci opatrovateľa/ky na turnusy nemusíte pracovať šesť mesiacov v roku! Keďže je váš pracovný rozvrh jasný, môžete si s voľným časom robiť, čo chcete. Ísť na dovolenku, tráviť čas so svojimi blízkymi alebo ak máte pocit, že máte príliš veľa voľného času, môžete si vziať ďalšiu prácu, aby ste mohli zarobiť ešte viac, hoci zarobíte viac než dosť. Opatrovateľ/ka so základnou znalosťou nemčiny a bez skúseností pracujúca cez Atenu zarobí mesačne 1500 eur v čistom. Keď získate trochu skúseností a zlepšíte si svoje komunikačné schopnosti, táto suma sa môže ľahko zvýšiť o viac ako 20 %! A to nie je konečná hranica.

Práca na turnusy a výber správnej spoločnosti

Pri vycestovaní do zahraničia je dobré mať spoľahlivého partnera. Prácu pre opatrovateľov/ky v zahraničí poskytuje mnoho spoločností, ale nie všetky sú dobrou voľbou. Držte sa ďalej od spoločností, ktoré vám neposkytnú potrebné dokumenty. Mali by byť tiež schopní odpovedať na základné otázky o osobe, o ktorú sa budete starať, ako aj poskytnúť informácie o ubytovaní či vašich každodenných pracovných povinnostiach. Spolupracujte so spoločnosťou, ktorá má skúsenosti a dostatok pracovných ponúk, aby vás mohla preradiť na inú pozíciu v prípade, že osoba, o ktorú ste sa starali, už opatrovateľa/ku z rôznych dôvodov nepotrebuje.