Posledný aprílový týždeň niekoľko zamestnancov Ateny odletelo na teambuilding vychutnať si horúce exotické počasie. Destináciou, kde sme strávili nezabudnuteľnú dovolenku, bola Kuba. Tento oddych bol však zaslúžený. Desať našich kolegov bolo vybraných na základe tvrdej práce a úspechov, ktoré dosiahli počas uplynulého roka. Už tradične každoročne naša firma organizuje súťaž o najlepších zamestnancov, ktorí poputujú za relaxom k moru.

Súťažilo sa o troch najlepších recruiterov, dvoch top manažérov, dvoch zamestnancov s najväčším prínosom a o skokana roka. Dve miesta v podobe divokých kariet určil pán riaditeľ. Nakoniec sme sa pre chorobu nemohli zúčastniť v plnej zostave, a tak sme pocestovali deviati. V Atene radi organizujeme teambuildingy, pretože sú priestorom na spoznávanie sa aj mimo práce a budovanie kolegiálnych vzťahov, čím sa zlepšuje komunikácia a spolupráca medzi nami. To vplýva aj na náš pracovný výkon a odráža sa na jeho efektivite a lepších výsledkoch.

Jedinečný teambuilding

21. apríla sme prileteli na miesto činu. Boli sme ubytovaní v hoteli Melia Varadero. Po príchode sme sa zoznámili s delegátkou Zojou, ktorá nám povedala niečo o rezorte. Predstavila nám, aké možnosti máme v okolí, aké výlety nás čakajú. Druhý deň pobytu sme oddychovali na krásnej pláži pokrytej bielym pieskom s palmami a azúrovým oceánom. Vtedy sa však leňošenie skončilo, pretože ďalšie dni sa niesli v znamení objavovania pre nás dosiaľ nepoznanej krajiny, ktorú sme poznali len z počutia, čítania alebo obrázkov. Teraz sme jej unikátnu atmosféru zakúsili na vlastnej koži. Aká by to bola dovolenka, ak by sme ju strávili vylihovaním na pláži a premárnili by sme šancu zažiť neopakovateľné okamihy? Celým kubánskym dobrodružstvom nás sprevádzal Kubánec Julio, ktorý v minulosti pracoval v Čechách, kde sa naučil po česky.

Aktívny oddych

Nasledovné dni sme si užívali aktívny oddych a vydali sa spoznávať kubánske pamiatky a atrakcie. Podnikli sme exkurziu dvojpodlažným autobusom bez strechy po Varadere – najväčšom kubánskom letovisku. Navštívili sme tu miestne trhoviská, odkiaľ sme si odniesli rozličné suveníry. Trhy boli plné rôznych maľovaných obrazov, kožených a drevených výrobkov, mušlí či magnetiek. V ďalší deň sme samozrejme absolvovali – ako každý správny turista, ktorý zavíta na Kubu – jazdu kabrioletmi. S vetrom vo vlasoch sme sa previezli na dobových chevroletoch z 50.-tych rokov po prístavnom mestečku Matanzas vzdialenom od Varadera zhruba 30 kilometrov a od hlavného mesta približne 100 kilometrov.

teambuilding

Kabriolety aj cenote

Ráno nás priamo pred hotelom vyzdvihli šoféri na dvoch červených kabrioletoch, ktorí poznali každý kút Matanzas. Toto mestečko je známe originálnou architektúrou, kultúrou a básnikmi. Preto ho prezývajú Kubánske Atény, čo nás Ateňákov zaujalo a museli sme si spraviť pamätnú fotku pri nápise mesta. Čakalo nás tu niekoľko zastávok. Prvou z nich bola jaskyňa Cueva Saturno, ktorá je špecifická tým, že sa v nej nachádza jazero. Niektorí z nás sa v príjemnej krištáľovočistej a sladkastej vode osviežili a zaplávali si. Siahala až do hĺbky 20 metrov a spoločnosť v nej nám robili plávajúce ryby či krevety. Pokochali sme sa krásou stalaktitov aj stalagmitov vo vode aj mimo nej. Takejto jaskyni sa hovorí cenote – ide o hlbokú krasovú priepasť z čias doby ľadovej, kde sa hromadí podzemná voda a vytvára nádrž. Po návšteve jaskyne sme si urobili prechádzku impozantným historickým námestím. Zakončili sme ju výhliadkou, odkiaľ sme videli panorámu celého mesta. Nad mestom sme neobišli ani ikonickú kubánsku stavbu – kostolík Ermita de Monserrate.

teambuilding

Delfinárium aj krokodíly

Zažili sme aj plavbu na katamaráne – typ lode pripomínajúci jachtu. Nevšedným a asi najlepším zážitkom pre viacerých bolo vidieť naživo priateľské a prítulné delfíny. Niektorí z nás si s nimi aj zaplávali, mali možnosť pohladkať ich či dostali od nich bozk. Ďalej sme sa plavili na pláž Cayo Blanco. Z Kuby sme si odniesli aj množstvo netradičných zážitkov, ktoré sa len tak hocikomu v živote nepodaria. Navštívili sme Zátoku svíň (pomenovanie získala, pretože sa tu kedysi chovali divé svine) – krokodíliu farmu, na Kube sa tieto zvieratá bežne chovajú. Pri fascinujúcom koralovom útese v Karibskom mori sme šnorchlovali a obdivovali hemžiace sa pestrofarebné rybičky a koraly. Nevídanou skúsenosťou bolo migrovanie krabov, ktoré sme stihli len tak tak, pretože kraby sa v apríli (obdobie rozmnožovania) presúvajú z lesa do mora, aby tam nakládli vajíčka.

teambuilding

Prehliadka hlavného mesta

Samozrejme sme nesmeli zabudnúť na obhliadku hlavného mesta – Havany. Vďaka nej sme sa dozvedeli niečo o kubánskej histórii, revolúcii, revolucionároch – Ernestovi Che Gevarovi a Fidelovi Castrovi, ktorí sa v rámci kubánskej revolúcie spojili, aby zvrhli vládu diktátora Fulgencia Batistu. Fidel Castro si v závete neželal, aby boli v meste sochy s jeho podobizňou, preto sme skutočne žiadnu nenašli, len plagáty a fotografie. Videli sme Námestie revolúcie, Capitol, o ktorom sa hovorí, že je vernou kópiou toho amerického, ale nie je to celkom tak. Pretože táto budova je o meter vyššia, dlhšia aj širšia než Capitol vo Washingtone. Obhliadli sme si aj dom Che Gevaru, sochu Ježiša Krista, ktorá je zas kópiou svetoznámej brazílskej sochy. Dala ju postaviť manželka bývalého diktátora Batistu. Poprechádzali sme sa nádhernými uličkami, kde na každom rohu hrali pouliční umelci. Odvšadiaľ sa ozývali rytmy salsy.

teambuilding

Kaviareň, ktorú preslávil známy spisovateľ

V Havane sme sa zastavili vo vychýrenej kaviarni Bocoy. Ochutnali sme tu famóznu kávu a mali sme možnosť pozrieť si samotnú prípravu špeciálneho kávového nápoja (kapučina zmiešaného s flambovaným čokoládovým likérom). Nemohli sme obísť ani historickú reštauráciu a bar Floridita, ktorý patril medzi obľúbené podniky slávneho spisovateľa Ernesta Hemingwaya. V bare sa nachádza jeho podobizeň vo forme bronzovej sochy v životnej veľkosti, s ktorou sa turisti radi fotia. Pochutili sme si na obľúbenom drinku spisovateľa – daiquiri, namiešaného z rumu, limetkovej a grapefruitovej šťavy, čerešňového likéru a cukru.

Rytmy salsy a večerný program

Predposledný deň našej rekreácie sme sa rozhodli trochu pobudnúť v rezorte a oddýchnuť si. Výletov bolo až-až. Nadšenci tanečných rytmov vyhľadávali počas celej dovolenky možnosť priučiť sa čo-to z krokov salsy a iných latinskoamerických tancov. Každý z našich večerov bol bohatý na pozoruhodný a pestrý program. Skrátka nikdy sme sa nenudili. Vychutnali sme si tanečné kreácie, spevácke vystúpenia – hru na piane, operu, balet alebo tanec vo vode. Milovníci športu zas využili prostredie atraktívnej pláže a každé ráno si na nej zabehli jedno kolečko. Aká by to bola exkurzia Kuby, ak by sme nevyskúšali povestné kubánske cigary či rum? Posledný deň sme strávili opaľovaním sa na pláži a kúpaním v oceáne.

O zábavu nebola núdza

O zábavu sme mali postarané aj vďaka vtipným príhodám, ktoré nás pred odchodom – ale tiež počas neho – sprevádzali. Jedna z kolegýň si musela urobiť tesne pred odletom na poslednú chvíľu nový pas a víza, bez ktorých na Kubu turistov nepustia. Dôvodom boli chybné čipy v pasoch vydaných na Slovensku medzi novembrom a januárom minulého a tohto roka, ktoré sa prednedávnom riešili v médiách. Pas kolegyne bol nanešťastie práve jeden z tých zlých a hrozilo by, že ju na Kubu nepustia. Ďalšiemu kolegovi sa podarilo počas cesty na Kubu stratiť na letisku víza, takže si musel priamo tam vybaviť nové. Neobvyklé situácie ale neminuli ani náš návrat domov, kedy sme dvakrát zmeškali prestupový let vo Frankfurte. No našťastie napriek všetkým komplikáciám sme si užili príjemnú a neopakovateľnú dovolenku, na ktorú budeme dlho spomínať, a vrátili sa šťastne domov.

Čo hovoríme na dovolenku?

Spýtali sme sa kolegov, ako sa im na Kube páčilo a ako túto krajinu vnímajú.

„Na Kube sme zažili jedinečnú a nezabudnuteľnú dovolenku v exotickom prostredí. Miestni ľudia boli aj napriek chudobe extrémne milí a dobre naladení. Najviac sa mi páčil výlet do Havany, delfinárium, kam sme sa dostali katamaránom, pláž Cajo Blanco a výlet do mesta Matanzas. Boli sme v priamom kontakte s miestnymi, od českého sprievodcu sme sa dozvedeli bližšie informácie o histórii, režime a o každodennom živote Kubáncov.“ Dávid, dispečer

„Náš pobyt na Kube hodnotím super, páčilo sa mi čisté more, krásna pláž, ubytovanie. Najviac zo všetkého ma zaujala možnosť vidieť delfíny a výlet po Havane.“ Janka, personálna konzultantka

„Kuba bola veľmi zaujímavá, človek si uvedomil, aké podmienky tam ľudia majú. My sa oproti tomu nemôžeme sťažovať, keďže máme všetko, čo chceme. Kubánci žijú na prídel, čo si nikto nevie prestaviť, ak nie je v ich situácii. Najviac sa mi páčilo, že sa Kubánci usmievali a boli vždy pozitívne naladení. Milujem tanec, ich kubánska salsa je neskutočná, preto som tancovala všade, kde sa dalo.“ Petra, personálna konzultantka

Každá minca má dve strany. Počas pobytu v tejto turisticky populárnej krajine sme mali možnosť všimnúť si aj negatívne stránky, ktoré má každý štát. Spozorovali sme ale aj pozitívne veci, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pre iné štáty. O tom si prečítate v našom ďalšom blogu.

Do akej krajiny ste naposledy zavítali a čo vás na nej najviac zaujalo?