Seniori s obmedzenou pohyblivosťou čelia mnohým špecifickým výzvam. Jednou z nich je cvičenie. Hoci sa problémy s pohyblivosťou môžu zdať ako prekážka cvičenia, pravdou je, že fyzická aktivita prispôsobená na mieru môže výrazne zlepšiť pohodu seniorov v takýchto situáciách.

Špecializované cvičenie

V rozpore so všeobecným presvedčením obmedzená pohyblivosť neznamená, že by seniori nemali možnosť cvičiť. Kľúčové je však prispôsobiť cvičenie tak, aby vyhovovalo zdravotnému stavu a schopnostiam každého jednotlivca. Špecializované cvičenia možno prispôsobiť ležiacim seniorom, ľuďom na vozíčku a dokonca aj tým, ktorí majú čiastočnú paralýzu.

Prečo je cvičenie dôležité

Pravidelné cvičenie je pre seniorov kľúčové, najmä pre tých, ktorí majú obmedzenú pohyblivosť. Pomáha udržiavať pružnosť kĺbov, zabraňuje atrofii svalov a zlepšuje celkový krvný obeh. Fyzická aktivita môže tiež zmierniť stuhnutosť a znížiť riziko komplikácií, ako sú napríklad preležaniny. Okrem toho cvičenie prispieva k zlepšeniu duševnej pohody a znižuje riziko depresie a úzkosti u seniorov.

Riešenia na mieru pre rôzne problémy s pohyblivosťou

  • Pre ležiacich seniorov

Seniori môžu vykonávať ľahké strečingové cvičenia aj v obmedzenom priestore postele. Patria sem jemné zdvihy nôh, krúženie členkami a rotačné pohyby na udržanie pružnosti kĺbov. Ležiaci seniori môžu využiť aj izometrické cvičenia, ako je kontrakcia a relaxácia svalov, na zvýšenie svalového tonusu.

  • Pre seniorov na vozíčku

Seniori s obmedzenou pohyblivosťou môžu vykonávať celý rad cvikov na hornú časť tela, keď sedia na invalidnom vozíku. Patria sem zdvihy rúk, rotácie ramien a cvičenia s odporovou páskou na posilnenie svalov. Na podporu krvného obehu a pohyblivosti kĺbov možno zaradiť aj cviky na nohy, ako sú zdvihy kolien a pumpovanie členkov.

  • Pre seniorov s čiastočnou paralýzou

Osoby, ktoré sa liečia po mozgovej príhode, môžu mať prospech z kombinácie cvičení zameraných na rozsah pohybu a špecifických cvičení na posilnenie svalov. Pasívne cvičenia na udržanie rozsahu pohybu, pri ktorých opatrovateľ jemne pohybuje postihnutými končatinami v ich prirodzenom rozsahu, môžu pomôcť udržať flexibilitu. Cielené posilňovacie cvičenia zamerané na nepostihnuté svaly pomáhajú podporovať rovnováhu a pohyblivosť.

Zapojenie opatrovateľa

Opatrovatelia zohrávajú v tomto procese kľúčovú úlohu tým, že poskytujú podporu a pomoc. Prispievajú tým, že zabezpečujú, aby sa seniori počas cvičenia cítili pohodlne a mali správnu polohu. Opatrovatelia tiež sledujú akékoľvek príznaky nepohodlia alebo vyčerpanosti a podľa potreby upravujú cvičebný režim. Táto spolupráca medzi seniormi a opatrovateľmi podporuje pozitívne prostredie, čím sa zvyšuje celkový úspech cvičebného režimu.

Cvičenie pre zdravšiu budúcnosť

Na záver možno povedať, že seniori s obmedzenou pohyblivosťou môžu skutočne cvičiť a využívať fyzické a duševné výhody, ktoré z toho vyplývajú. Prispôsobením cvičebných postupov individuálnym potrebám a uznaním kľúčovej úlohy, ktorú zohrávajú opatrovatelia, môžeme zabezpečiť zdravšiu budúcnosť pre seniorov, ktorí čelia problémom s mobilitou.

Atena: Váš partner v starostlivosti o seniorov

Spoločnosť Atena sa špecializuje na individuálne riešenia starostlivosti o seniorov. Náš skúsený tím sa venuje zlepšovaniu pohody seniorov s rôznymi potrebami vrátane tých s obmedzenou pohyblivosťou. Kontaktujte nás ešte dnes a zistite, ako môžeme podporiť vašich blízkych na ich ceste k zdravšiemu a aktívnejšiemu životnému štýlu.