Vianoce sú najkrajšími sviatkami v roku. Väčšina ľudí ich chce stráviť v pokoji a v kruhu svojich najbližších. No nie každá profesia to umožňuje. Sú pracovné pozície, ktoré si vyžadujú výkon práce aj na Vianoce. Radia sa sem napríklad lekári, policajti, hasiči, ale aj opatrovateľky, ktorých prácu potrebujú klienti odkázaní na 24-hodinovú domácu starostlivosť a ich rodiny. Keďže starať sa o nich nie je jednoduché a rodiny majú často ešte aj iné povinnosti. Avšak, aj Vianoce strávené prácou môžu byť pekné, príjemné a vytvoriť nezabudnuteľné spomienky. Príkladom sú naše opatrovateľky, ktoré cez tohoročné sviatky vycestovali pracovať do zahraničia.

Nové zážitky a skúsenosti

Pre opatrovateľky je zaujímavou skúsenosťou a zážitkom zároveň stráviť sviatky v cudzine, kde majú iné vianočné zvyky a tradície a Vianoce prežívajú odlišne, ako sú ony zvyknuté. Každá krajina má trochu rozdielne slávenie Vianoc. Opatrovateľky veľakrát pripravia vianočnú výzdobu domu i stromčeka, pomôžu rodine pripraviť sa na prichádzajúce sviatočné dni. Aj seniorovi ich spestria, pričom ho zapoja do chodu príprav. Opatrovateľky pomáhajú rodine s prípravou jedla, vďaka čomu môžu spoznať a ochutnať doposiaľ neznáme jedlá a rodina má tiež príležitosť ochutnať pokrmy, ktoré sú tradičné v krajine, z ktorej opatrovateľský personál pochádza. Takto sa medzi sebou vzájomne lepšie spoznajú a spoločným trávením najkrajších sviatkov roka vznikne a utuží sa medzi nimi priateľské puto. Niektoré opatrovateľky, hoci pracujú, cítia sa v rodine, akoby aj ony boli jej súčasťou.

Vianoce spestrené vianočnými trhmi

Zsuzsanna, ktorá je pôvodom z Maďarska, strávila Vianoce v meste Baden-Baden v Nemecku. Okrem iného sa bola pozrieť s rodinou klienta na vianočných trhoch a vďaka tomu zažila pravú nemeckú vianočnú atmosféru. Ochutnala miestne špeciality – tradičné jedlá tohto nemeckého regiónu Bádenska-Württemberska. Mala možnosť vidieť aj betlehem, ktorý k Vianociam samozrejme patrí.

Vianoce
Vianoce
Nemecké dobroty na vianočných trhoch

Vianoce opatrovateliek z Rumunska

Rumunské opatrovateľky trávili vianočný čas tiež pracovne, napríklad Dolly v Holandsku v meste Nunspeet a Liliana v Nemecku v dedinke Besigheim, ktoré sa podelili o svoje dojmy. Dolly opatruje už tri roky, Liliana vyše roka, no obidve trávili v daných rodinách vianočné sviatky po prvýkrát. Ako vianočný chod navarili aj tradičné jedlo typické pre Rumunsko, samrole, aby sa mohli cítiť ako doma a preniesli sa tak v myšlienkach do svojej domoviny. Rodina klienta zároveň spoznala tamojšiu kuchyňu, ktorá im chutila a určite ich to všetkých vzájomne obohatilo. „Pacientka aj jej rodina boli veľmi šťastné a vďačné, že som im ozdobila vianočný stromček, spravila dekorácie a navarila sviatočné jedlo. Urobila som to s radosťou.“ podelila sa s nami o svoje pocity opatrovateľka Liliana. Obidve naše opatrovateľky budú mať na Vianoce 2022 dobré spomienky, pretože ich síce trávili pracovne, ale za to v spokojnosti. Poslali nám aj fotky, na ktorých môžete vidieť, ako trávili sviatky, akú výzdobu mali, aké jedlo pripravili.

Výzdoba, ktorú opatrovateľka pripravila s radosťou
Vianoce
O výzdobu sa rada postarala opatrovateľka
Vianoce
Tradičné rumunské samrole (kapustové závitky)
Napodobenina zemiakového šalátu – pozostáva z mrkvy, hrášku, šunky, kyslej uhorky, vajec
Kapustnica na pare, typické nemecké klobásky a praclíky namiesto pečiva

Pocit prijatia

Opatrovateľka Gitana z Litvy, ktorá na Vianoce zostala v Holandsku v dedinke Schagebrug, zažila v rodine, kde pracuje, pocit prijatia. Dôvodom bolo, že Vianoce mohla tráviť v rodine aj so svojou dcérou: „Rodina, s ktorou som, je veľmi priateľská a ponúkli mi, aby som u nich zostala na sviatky. Potešilo ma, že som tu mohla zostať, boli to pre moju dcéru zábavné sviatky s množstvom nových zážitkov a samozrejme príjemné stretnutie s celou veľkou rodinou klientky. Je pekné zostať na sviatky s rodinou, kde vás a vašu dcéru veľmi srdečne vítajú.“

Ako ste Vianoce trávili vy, pracovne alebo oddychovo? Pochváľte sa nám v komentároch pod článkom.