Joan Marques raz povedala: „Vzrušenie z prijatia trvá jeden deň. Vzrušenie z dávania trvá celý život.“ Ak sa počas tohto sviatočného obdobia staráte o seniora, niet lepšieho darčeka, ktorý by ste mu mohli na Vianoce darovať, ako najlepšia možná starostlivosť a krásne spomienky. Nestojí vás to žiadne peniaze. Všetko, čo si to vyžaduje, je trocha premýšľania a úsilia. A tu je niekoľko spôsobov, ako to môžete urobiť.

Naplánujte si vianočné sviatky

Nezáleží na tom, čo robíte – vždy je jednoduchšie, ak máte plán. Spomeňte si na všetky rozhovory, ktoré ste s nimi viedli. Spomenuli niekedy, že by chceli niečo robiť alebo niekam ísť? Chcú navštíviť príbuzného alebo priateľa? Pokiaľ ide o darčeky, najdôležitejšia je myšlienka. Nezáleží na tom, koľko niečo stojí – dôležité je, či to dotyčnej osobe vyčarí úsmev na tvári.

Naplňte dni aktivitami plnými zábavy

Snažte sa ich zapojiť do každej jednej aktivity spojenej s Vianocami, ktorá ich baví. Môže to byť pečenie koláčikov alebo zdobenie vianočného stromčeka a domácnosti. Pomôžte im vybrať a zabaliť dokonalý darček pre ich deti alebo vnúčatá. Bez ohľadu na to, akú činnosť vyberiete, musí to byť niečo, čo robia radi. Nútiť ich robiť úlohy, ktoré nemajú radi, by im úsmev na tvári nevyčarilo.

Zmeňte trochu ich rutinu

Väčšina z nás žije pomerne monotónny život. Predstavte si, aké všedné sú dni seniora, ktorý nechodí do práce a má na výber len z niekoľkých aktivít. Vianočné sviatky sú skvelým časom na to, aby ste to zmenili. Ak sú veriaci, môžete ich vziať do kostola. Ak však nie sú, existuje veľa pekných miest, ktoré sa dajú navštíviť – jedným z nich sú vianočné trhy. Môžete tiež pozvať niekoľko priateľov alebo rodinu. Alebo ak je to pohodlnejšie – navštívte ich namiesto nich. A v prípade, že sa im nechce ísť von alebo pozvať priateľov, môžete sa pozrieť, čo dávajú v televízii, a vybrať pre nich tie najlepšie filmy alebo seriály. Spojte to s nejakým vianočným punčom alebo vaječným koňakom, ak to ich zdravotný stav umožňuje a neužívajú lieky, ktoré by im v tom bránili. A máte recept na príjemný a útulný večer doma.

Urobte z tejto vianočnej večere jednu, na ktorú nezabudnú

Môžete začať otázkou, čo zvykli robiť na Vianoce. Ak si trúfate na výzvu, môžete sa pokúsiť zopakovať jedlá a atmosféru. Ak sa k vám pri príprave pridajú, bude to ešte lepšie. Oživenie starých spomienok ich určite poteší. A možno sa pritom dozviete aj zaujímavý príbeh alebo recept na chutné jedlo.

Dávať znamená prijímať

Je dokázané, že urobiť niekomu radosť prináša aj nám radosť. A nielen to, dávanie nás dokonca robí šťastnejšími ako prijímanie. Nedostávate však len radosť. Oveľa viac získate, ak Vianoce ozvláštnite seniorovi, o ktorého sa staráte. Ak pracujete ako opatrovateľ, tá trocha úsilia navyše počas sviatkov vám prináša dve veľmi prospešné veci. Prvou z nich je pozitívna referencia. Keď môžete poskytnúť dôkaz, že ste odviedli skvelú prácu, nebudete mať problém získať prácu, ktorá je lepšie platená. Bežne sa na lepšie pozície hlási viac uchádzačov. Referenciou máte vždy navrch pred ostatnými kandidátmi. Druhou pridanou hodnotou je, že ste si s touto osobou vybudovali pozitívny vzťah. Rokovanie s nimi bude odteraz oveľa jednoduchšie. Dôvodom je, že vás nebudú vnímať len ako opatrovateľa, ale aj ako človeka, ktorému na nich skutočne záleží, možno dokonca ako priateľa.

Nezabúdajte, že pri spolupráci s nami sa máte vždy na koho spoľahnúť, keď veci nepôjdu podľa plánu. Nezáleží na tom, či ste spálili štedrovečernú večeru, neviete nájsť svetlá na vianočný stromček alebo máte vážny problém – váš určený konzultant a manažér tu budú, ak ich budete potrebovať, aj počas sviatkov! My v spoločnosti Atena vieme, že nie je ľahké pracovať počas jedného z najväčších sviatkov. Preto sme tu pre vás bez ohľadu na čas alebo deň v roku.