Až 60% ľudí vo veku 65 rokov a viac vlastní smartfón. Tie sú priam stvorené na využívanie rôznych zaujímavých, praktických a predovšetkým užitočných mobilných aplikácií. Mnohé z nich dokážu nielen spríjemniť život používateľovi či ho vzdelať, ale aj uľahčiť mu každodenný život. Väčšina z nich je dostupná v angličtine, ktorej rozumie veľa seniorov najmä v Holandsku. A ak aj nerozumejú, napríklad tí v nemecky hovoriacich krajinách, tak angličtinu ovládajú aspoň ich deti či vnúčatá. Tu je niekoľko bezplatných aplikácií, ktoré vám a vášmu blízkemu zjednodušia život. Nedávno sme sa venovali i účinkom tabletov na život seniora.

Medisafe – plánovač užívania liekov

Aplikácia vám jednoducho pripomenie, kedy treba užiť lieky či vitamíny. Starším ľuďom sa môže stať, že pri množstve liečiv, ktoré majú predpísané, zabudnú niektoré užiť v správnom čase alebo užiť vôbec. Navyše, ak majú problémy s pamäťou, je to zvlášť náročné. Vynechanie tabletky podľa pokynov doktora či farmaceuta môže byť vážnym problémom, ktorý vedie k zhoršeniu zdravotného stavu. Vďaka tejto modernej aplikácii nezabudnú na žiadny liek, pretože dostanú pripomienku aj ich rodinní príslušníci.

Abridge

Slúži na nahrávanie rozhovoru s lekárom, aby ste nezabudli, čo vám hovoril. Navyše, ak sa strácate v náročnej medicínskej terminológii, aplikácia zvýrazní časti s lekárskymi výrazmi. Okrem toho poskytuje prepis komunikácie do písomnej konverzácie aj samotné vysvetlenie jednotlivých medicínskych pojmov, ktorým nerozumiete. Toto všetko sa dá zdieľať aj s opatrovateľským personálom, aby bol dobre oboznámený so zdravotným stavom klienta. Je tak šikovnou a skvelou pomôckou.

Lupa so svetlom

Starší ľudia trpia často niektorým typom očného ochorenia, preto sa im drobné písmená na obrazovke smartfónu či tabletu dajú prečítať len veľmi ťažko, ak vôbec. Aplikácia využíva fotoaparát telefónu na priblíženie akýchkoľvek textov, ktoré potrebujete prečítať. Zároveň si pomocou baterky môžete osvetliť písmo, ak sa nachádzate v miestnosti alebo prostredí, kde je šero. Čítanie návodov, príbalových letákov, etikiet, novín aj kníh sa stane oveľa jednoduchším.

aplikácie

SmartBP

Seniorom pomáha udržať si prehľad o kondícii svojho srdca prostredníctvom sledovania krvného tlaku. Zaznamenáva jeho aktuálne hodnoty v čase, vďaka čomu sa dá kontrolovať, či sú v norme a pozorovať, aký vplyv naň majú užívané lieky. Až 50% seniorov totiž máva problémy s hypertenziou – chronickým vysokým krvným tlakom.

Dragon

Vďaka nástroju senior môže prostredníctvom svojho hlasu vytvárať správy, emaily alebo vyhľadávať čokoľvek na internete. Vhodná pre ľudí, ktorí majú problém s mobilitou, alebo trpia napríklad Parkinsonovou chorobou a ťažšie ovládajú svoje končatiny.

Voice Aloud Reader

Je opakom predchádzajúcej aplikácie. Dokáže previesť text na hlasový záznam. Prečíta správy, emaily aj webové stránky. Bola vyvinutá pre ľudí majúcich problémy so zrakom.

Lumosity

Vekom je váš príbuzný zábudlivejší, nervové bunky v mozgu zanikajú alebo spomaľujú svoju činnosť. Lumosity je aplikácia podporujúca tréning mozgu. Nájdete v nej stovky zábavných hlavolamov a hádaniek, ktoré zlepšujú pamäť, pozornosť a rýchlosť myslenia.

aplikácie

Sudoku

Sudoku je skvelá hra, ktorú pozná snáď každý. Cibrí logické myslenie a koncentráciu, čím sa trénuje mozog. Je to vhodná aktivita slúžiaca ako prevencia demencie či na jej spomalenie a zmiernenie príznakov. Okrem papierovej formy existuje už aj v digitálnej podobe.

aplikácie

Krokomer

Je dobrým riešením pre aktívnych seniorov, ktorí sa chcú stále držať vo forme. Veď predsa chôdza je veľmi zdravá a prechádzky na čerstvom vzduchu môžu len a len prospieť celkovej kondícii a pohode – telesnej aj psychickej. Takto budete mať prehľad o svojich denných štatistikách. Niektoré aplikácie sú dokonca obohatené o užitočné cviky.

Máte už skúsenosti s niektorou z týchto aplikácií?