Samotný termín „domáca kancelária alebo práca z domu“ je celkom samozrejmý: vlastné štyri steny fungujú ako kancelária a pracovisko. Pracovisko je možné presunúť napríklad k stolu doma, do miestnej knižnice alebo do obľúbenej kaviarne. Toto je spôsob práce, ktorý je primárne vyhradený pre kancelárskych pracovníkov – pretože zdravotná sestra, stavebný robotník alebo pokladník si samozrejme nemôžu vziať svoju prácu so sebou domov.

Práca z domu znie pre mnohých zamestnancov pravdepodobne ako sen. Home office má v skutočnosti aj veľa výhod.

1. Zvýšená produktivita

Kolegovia z oddelenia sa rozprávajú, zatiaľ čo vy sa snažíte pracovať vysokej koncentrácii sám. Kolegyňa hovorí o svojej dovolenke a niekde zazvoní telefón: „Najmä v kanceláriách s otvoreným priestorom je hladina hluku často vysoká. Kolegovia vás vyrušujú a vy si všimnete, ako trpí vaša koncentrácia. Tomu sa môžete vyhnúť pri práci z domu. Nikto tam nie je aby vás rozptýlili. Pracovnú atmosféru môžete vytvoriť oveľa lepšie, ako potrebujete, aby ste boli produktívny. S absolútnym pokojom a tichom, obľúbenou hudbou v uchu alebo dokorán otvoreným oknom. Najmä otvorené kancelárie majú niektoré nevýhody, ktoré ovplyvňujú produktivitu.

2. Ušetrite čas a peniaze

Čím kratšia je vzdialenosť dochádzania, tým rýchlejšie sa dostanete do práce. Nemusíte jazdiť 20 kilometrov v rannej a večernej premávke. Zamestnanec tak môže ušetriť drahocenný čas. Takisto čím menej prejdených vzdialeností, tým nižšie sú náklady na auto a hromadnú dopravu a môžete ušetriť peniaze.

3. Pracujte, keď Vám to vyhovuje

Niekto uprednostňuje začiatok o hodinu skôr, aby využil viac dňa, iný uprednostňuje prácu do večerných hodín alebo predĺženú obednú prestávku. Vďaka tomu môžete dosiahnuť skvelú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, pretože ste oveľa flexibilnejší ako pri pevnom pracovnom čase. Špeciálne pre zamestnancov s deťmi ponúka domáca kancelária výhody, pretože môžu tráviť väčšinu času doma so svojimi blízkymi.

4. Pohodlie

„Čo mám dnes oblečené?“ – Táto otázka patrí minulosti. Pri práci z domu sa môžete obliekať, upravovať a správať sa tak, ako chcete, pretože nakoniec je to všetko o práci.

Každá minca má dve strany – rovnako aj práca z domu. Čo sú teda nevýhody home office ?

1. Sebadisciplína je nevyhnutnosťou!

Aj keď je produktivita často vyššia, doma na vás stále číha veľa rušivých prvkov: potrebujete umyť riad, pripraviť obed alebo si pozrieť epizódu svojho obľúbeného seriálu a potom je čas vrátiť sa do práce. Ale na konci dňa vás toto nastavenie stojí viac času ako cestovanie do práce. Preto je nevyhnutná vysoká miera sebadisciplíny, aj keď je šéf v nedohľadne. Práca vo vašej domácej kancelárii je koniec koncov založená na dôvere, čo znamená, že váš šéf verí, že skutočne zvládnete urobiť všetku požadovanú prácu.

2. Oddelenie pracovného a súkromného života

Pri zlúčení práce a súkromného života v rovnakom priestore existuje vysoké riziko že tieto dve oblasti spojíte. Večer si chcete „len rýchlo skontrolovať poštu“ , čo sa často stáva zvykom. Preto by ste si napriek práce z domu mali vždy pozrieť hodiny, ktoré ste odpracovali, a tráviť ich čo najproduktívnejšie

3. Nátlak a nadčasy

Práca z domu ešte nie je zavedená v mnohých spoločnostiach. Pracovníci sa často cítia pod tlakom, aby predchádzali predsudkom, že doma nepracujú. To má často za následok neplatené nadčasy a ďalší stres.

Je teda home office dobrý alebo zlý?

Všeobecne sa nedá povedať, či je práca z domu dobrá alebo zlá. Práca doma by nemala byť ani príliš prísna, ani príliš uvoľnená, aby sa zabezpečila optimálna rovnováha medzi pracovným a súkromným životom. Môžete teda využiť výhody a eliminovať nevýhody. Okrem toho existuje veľa rád a nástrojov, ako urobiť prácu v domácej kancelárii ešte lepšou, produktívnejšou a úspešnejšou.