Pri orientovaní sa v oblasti starostlivosti o seniorov opatrovatelia neustále hľadajú liečebné postupy, ktoré ponúkajú účinnosť bez kompromisov. Hoci moderná medicína poskytuje pevný základ, stále viac sa oceňujú regeneračné účinky alternatívnej medicíny. Mnohí opatrovatelia sa orientujú na staré tajomstvá byliniek. Poďme preskúmať niektoré bylinky, ktoré sa v štúdiách osvedčili.

Kurkuma (Curcuma longa)

 • Čím je výnimočná: Kurkumín, hlavná účinná látka kurkumy, preukázal významné protizápalové účinky. Podľa štúdie z roku 2017 uverejnenej v časopise „Foods“ sa kurkumín vyrovná alebo dokonca prekoná ibuprofén pri znižovaní bolesti súvisiacej s artritídou, ale bez vedľajších účinkov na tráviaci trakt.
 • Použitie: Okrem úľavy pri artritíde sa kurkumín ukazuje ako účinný pri spomaľovaní progresie Alzheimerovej choroby a zmierňovaní tráviacich ťažkostí. Pridávanie kurkumy do jedál alebo pitie čaju s obsahom kurkumy môže byť chutné aj liečivé.

Zázvor (Zingiber officinale)

 • Čím je výnimočný: V roku 2016 bola v časopise „Integrative Medicine Insights“ uverejnená recenzia, ktorá zdôraznila účinnosť zázvoru proti nevoľnosti, najmä pooperačnej nevoľnosti a nevoľnosti vyvolanej chemoterapiou. V niektorých prípadoch sa zistilo, že zázvor je účinnejší ako lieky proti nevoľnosti na predpis.
 • Použitie: Okrem toho, že zázvor pôsobí proti nauzei, môže byť prospešný aj pre celkové zdravie tráviaceho traktu. Seniori môžu využívať jeho blahodarné účinky prostredníctvom zázvorového čaju, zázvorových cukríkov alebo dokonca potravín so zázvorom.

Levanduľa (Lavandula angustifolia)

 • Čím je výnimočná: V štúdii uverejnenej v časopise „Journal of the Medical Association of Thailand“ sa zistilo, že vdychovanie levanduľového esenciálneho oleja môže znížiť hladinu kortizolu, stresového hormónu, a podporiť tak relaxáciu.
 • Použitie: Vďaka svojim upokojujúcim vlastnostiam je ideálny pre seniorov, ktorí zápasia s úzkosťou alebo poruchami spánku. Používanie levanduľových vrecúšok, esenciálnych olejov alebo pitie levanduľového čaju môže mať upokojujúce účinky.

Harmanček (Matricaria chamomilla)

 • Čím je výnimočný: Podľa štúdie v časopise „Molecular Medicine Reports“ má výťažok z harmančeka potenciálne vlastnosti zlepšujúce spánok, pričom niektoré výsledky naznačujú, že je rovnako účinný ako benzodiazepínové lieky, ale s menšími vedľajšími účinkami.
 • Použitie: Rumanček môže byť prínosom pre seniorov, ktorí trpia nespavosťou alebo zápalovými stavmi. Teplý harmančekový čaj pred spaním môže pripraviť pôdu pre pokojný spánok.

Prečo si vybrať bylinné alternatívy

 • Šetrné k telu: Väčšina bylín je šetrná a má minimálne vedľajšie účinky, čo je obzvlášť prospešné pre citlivú kondíciu seniorov.
 • Úsporné: Mnohé bylinky sú v porovnaní s liekmi na predpis šetrnejšie k peňaženke.
 • Všestranné zdravie: Bylinky neriešia len príznaky. Ich cieľom je zlepšiť celkovú pohodu a ponúkajú holistický prístup k zdraviu.

Nechajte Atenu, aby vám pomohla

Majte vždy na pamäti, že hoci je pôvab bylinnej liečby silný, jej zaradenie by sa malo uskutočniť pod vedením zdravotníckych pracovníkov, najmä u seniorov.

Opatrovatelia, ktorí sú odhodlaní poskytovať tú najlepšiu starostlivosť, môžu alternatívnu medicínu považovať za obohacujúcu cestu, ktorú treba preskúmať. Pre tých opatrovateľov, ktorí chcú nadviazať kontakty so seniormi, ktorí si cenia holistické prístupy, je spoločnosť Atena pripravená byť vaším partnerom. Začnite cestu do súcitnej starostlivosti s nami!