S pribúdajúcim vekom často rastie potreba spoločníka a psychickej podpory. Aj keď rôzne intervencie, ako sú cvičenia, terapie a spoločenské aktivity, prinášajú výrazný rozdiel, existuje jednoduchšie a roztomilejšie riešenie: domáce zvieratá.

Viac ako len chlpatí kamoši: fakty a postrehy

  • Zlepšenie duševného zdravia

Osamelosť je medzi seniormi naliehavým problémom. Štúdia Michiganskej univerzity zistila, že vlastníctvo domácich zvierat môže zmierniť pocit osamelosti až o 36 %. Bezpodmienečná láska domácich miláčikov poskytuje trvalú emocionálnu kotvu, ktorá zabraňuje depresívnym symptómom. Ukázalo sa, že interakcia s domácimi zvieratami zvyšuje hladinu oxytocínu, hormónu zodpovedného za vytváranie vzťahov a emocionálnu pohodu.

  • Fyzická pohoda:

Pravidelné prechádzky so psami neponúkajú len pohyb, ale zlepšujú aj kardiovaskulárne zdravie. Podľa Americkej asociácie srdca (American Heart Association) je vlastníctvo domácich zvierat, najmä psov, spojené so zníženým rizikom srdcových ochorení. Podľa zistení Štátnej univerzity v New Yorku v Buffale pomáha jednoduchý akt pohladenia zvieraťa, či už mačky alebo psa, znižovať krvný tlak.

  • Rutina a kognitívne funkcie:

Starostlivosť o domáce zviera si vyžaduje rutinu, ktorá seniorom poskytuje každodennú štruktúru. To môže mať zásadný význam pre kognitívne funkcie, pretože podporuje pravidelné zapojenie a duševnú aktivitu. Niektoré štúdie dokonca preukázali, že pacienti s Alzheimerovou chorobou vykazujú menej úzkostných výbuchov, keď je v ich prostredí zviera.

  • Terapeutická interakcia:

Terapia s pomocou zvierat, najmä so psami a koňmi, sa v zariadeniach starostlivosti o seniorov rozšírila. Okrem radosti, ktorú tieto interakcie prinášajú, výskumy inštitúcií ako Mayo Clinic potvrdzujú, že tieto terapie znižujú bolesť, úzkosť, depresiu a únavu u ľudí so zdravotnými problémami.

Výber správneho domáceho maznáčika: Vhodný výber zvierat: Zosúladenie energie a potrieb

Pri výbere domáceho maznáčika je nevyhnutné zosúladiť energiu a potreby domáceho maznáčika s možnosťami seniora. Premyslene vybrané domáce zviera sa môže skutočne stať milovanou súčasťou života seniora a obohatiť jeho každodenné zážitky. Pozrime sa na najčastejšie voľby a výhody, ktoré prinášajú:

Mačky

Výhody: Mačky sú nenáročné na starostlivosť, láskavé a nezávislé. Sú známe tým, že sa často schúlia vedľa svojich majiteľov, čím im poskytujú teplo a pocit bezpečia. Vzhľadom na ich všeobecne uvoľnené správanie môžu byť zdrojom pokoja v živote seniora.

Nevýhody: Hoci sú mačky vo všeobecnosti nenáročné, vyžadujú si údržbu záchoda. Pre niektorých seniorov môže byť táto úloha náročná. Okrem toho je potrebné zvážiť možné alergie.

Psy

Výhody: Psy sú nielen verné, ale často sú považované za členov rodiny. Ich hravá povaha môže prinášať radosť a smiech a zodpovednosť za ich venčenie poskytuje seniorom pohyb aj dôvod ísť von a na čerstvý vzduch.

Nevýhody: Nie všetky plemená psov sú vhodné pre všetkých seniorov. Väčšie, energickejšie plemená by mohli byť pre nich ohrozujúce, zatiaľ čo menšie plemená by mohli byť príliš krehké. Náročné môžu byť aj pravidelné návštevy veterinára, výcvik a starostlivosť.

Vtáky

Výhody: Vtáky so svojím farebným perím a melodickým spevom môžu byť zdrojom vizuálnej a sluchovej radosti. Ich prítomnosť môže byť živá a povznášajúca. Vtáky, ako napríklad papagáje, sa dokonca môžu naučiť napodobňovať slová, čo ponúka interaktívny zážitok.

Nevýhody: V závislosti od druhu môžu vtáky vyžadovať výraznú sociálnu interakciu. Ich klietky sa musia často čistiť a ich strava, ktorá často pozostáva zo semien, ovocia a občas aj hmyzu, sa musí pravidelne kontrolovať.

Ryby

Výhody: Okrem toho, že sú dekoratívne, pozorovanie ladného plávania rýb v akváriu môže byť pre seniorov meditatívnym zážitkom, ktorý podporuje duševnú relaxáciu. Jemné bublanie vody a hra svetla môžu navodiť pokojnú atmosféru.

Nevýhody: Akváriá s rybičkami sú síce upokojujúce, ale je potrebné sledovať kvalitu vody, teplotu a filtráciu. Pravidelné čistenie je nevyhnutnosťou a zabezpečenie správneho množstva krmiva pre ryby je veľmi dôležité.

Naším cieľom

Pochopenie hlbších potrieb seniorov je v spoločnosti Atena našou silnou stránkou. Nejde nám len o sprostredkovanie práce; kladieme dôraz na holistickú pohodu. Atena je vaším dôveryhodným partnerom – od nájdenia ideálneho opatrovateľa až po poradenstvo pri výbere domácich zvierat pre seniorov. Sme tu na to, aby sme zabezpečili, že opatrovatelia aj pacienti budú prosperovať, pričom im poskytneme všetku potrebnú podporu a informácie.