Vojna na Ukrajine bola zo začiatku vojnou medzi Ruskom a Ukrajinou. To sa však rýchlo zmenilo. Pred nejakým časom sa stala celosvetovým problémom. Ceny energií prudko vzrástli spolu so všetkým, čo s nimi súvisí. Viac ako dvanásť miliónov Ukrajincov opustilo svoju krajinu a hľadalo bezpečnejšie miesto na život.

Európske krajiny privítali ukrajinských utečencov s otvorenou náručou. Vlády rôznych krajín a dobrovoľníci im poskytli prístrešie, jedlo a všetko, čo potrebovali na to, aby na chvíľu prežili. Žiaľ, vzhľadom na energetickú krízu sa vlády nemôžu o utečencov starať donekonečna. To znamená, že utečenci, ktorí chcú zostať, sa musia začať o seba starať sami.

Ako to ovplyvňuje trh práce?

Krátka odpoveď na túto otázku je „pozitívne“! A to pozitívne v mnohých ohľadoch. Po prvé, mnohé krajiny získajú pracovnú silu potrebnú na pozície, ktoré predtým nebolo možné obsadiť. Či sa nám to páči alebo nie, existujú pracovné miesta, ktoré nikto nechce vykonávať kvôli druhu vykonávanej práce alebo nižšiemu platu. Tieto typy pracovných miest sú však skvelým začiatkom pre každého utečenca. Takéto pozície si zvyčajne nevyžadujú špeciálne zručnosti ani pokročilú znalosť miestneho jazyka. Najlepšie na tom je, že je to situácia výhodná pre obidve strany. Utečenci získajú prácu, ktorá im pomôže začať nový život. Zamestnávatelia získajú pracovnú silu, ktorú zúfalo potrebujú. Okrem toho zamestnávatelia platia vyššie dane, čo vedie k väčšiemu objemu peňazí v ekonomike krajiny.

Nové voľné pracovné miesta a ďalšia práca

Časom budú chcieť mnohí utečenci stúpať v rámci kariérneho rebríčka – budú potrebovať preložiť svoje diplomy. Mnohí z nich sa budú musieť naučiť miestny jazyk. To prinesie pracovné príležitosti pre učiteľov a prekladateľov.

Na druhej strane, nie každý človek si potrebuje budovať kariéru od začiatku – napríklad – ľudia pred dôchodkom. Ak takíto ľudia pracujú v továrni, budú potrebovať koordinátora, ktorý ovláda miestny jazyk aj ukrajinčinu. To zasa otvára nové možnosti pre motivovaných utečencov, ktorí sú ochotní učiť sa a profesionálne rásť.

Osobný prínos

Nemali by sme zabúdať na to, prečo sú utečenci v celej Európe. Utekajú, aby si zachránili život. Hľadajú bezpečné miesto, kde by mohli vychovávať svoje deti. Ak existuje spôsob, ako im môžeme pomôcť, urobme to! A keďže je vždy najlepšie ísť príkladom, my v spoločnosti Atena sa o to snažíme. Poskytli sme ubytovanie pre 60 ľudí. A keďže je to len prvý krok, aktívne pracujeme na tom, aby sme každému pomohli nájsť si čo najvhodnejšiu prácu.