Každý z nás chce prácu na plný úväzok, pomocou ktorej si udrží svoj životný štandard. Bude budúci rok ťažšie hľadať si zamestnanie? Ovplyvní Vás pri výbere prichádzajúca kríza?

Niekedy na ňu nadávame, inokedy ju hľadáme. Pre väčšinu z nás je spôsobom obživy. Preto je prirodzené, že sa takmer každý zaujíma o voľné pracovné miesta a ponuky. Ak sa budete chcieť zapojiť do pracovného procesu v budúcom roku, bude to pre Vás náročné?

Čo robiť, ak hľadáte nový job?

Strata práce býva často impulzom na hlbšie prehodnotenie doterajšej profesionálnej dráhy. Nikto samozrejme netúži striedať zamestnania. Práve naopak. Očakávate, že u súčasného zamestnávateľa budete napredovať. Takže si prestavte situáciu, že si nový job musíte naozaj hľadať. Chcete dostať to konkrétne miesto, pretože je to práca, ktorú chcete robiť a prípadne ju viete robiť. Ako si s tým ale poradiť?

Ak ste pracovali celý život na jednom, prípadne dvoch miestach, možno nemáte až taký prehľad, kde a ako hľadať pracovné ponuky. Vyskúšať môžete hneď niekoľko starých aj nových možností: pracovné agentúry, úrad práce, portály, inzertnú časť miestnych novín či priame oslovenie zamestnávateľov.

Je jasné, že budúci zamestnávateľ sa bude zaujímať o to, aby dostal čo najlepšieho pracovníka. Takže je dobré mať čo najlepšie komunikačné schopnosti. Nízke sebavedomie, strach a neistota sú pre zamestnávateľa väčšinou malým mínusom pri vašom mene. Predsa len radšej vítajú ľudí sebavedomých a spokojných.

Kríza ako faktor strachu

V budúcnosti bude potrebné vzdelávať sa aj počas celej dĺžky pracovnej činnosti. V čoraz viac zamestnaniach sa vyžadujú základné znalosti práce s počítačom, rôznymi programami a internetom. Ak ste v tomto smere zdatný, nezabudnite to zdôrazniť na pohovore a v životopise. V neposlednom rade, nič nezapôsobí lepšie ako konkrétne príklady a pracovné úspechy. Zasiahne Vás ale pri hľadaní práce kríza?

Podobnej situácie by ste sa nemali báť. K zvýšeniu žiadostí o pracovné ponuky by malo prísť v tých oblastiach, ktoré si vyžadujú odborné zručnosti. Medzi dopytovanými budú práce vyžadujúce odborné predpoklady. Naopak, vyhľadávanými zručnosťami v budúcom roku bude programovanie v HTML 5 alebo dizajnérstvo a tiež práce spojené s mobilnými zariadeniami.

Ak ťažké časy zasiahnu aj Vás, kontaktujte nás alebo si jednoducho prezrite naše aktuálne pracovné ponuky. Jednou z kľúčových vlastností je pozitívne myslenie.