Zamestnanecké benefity sú nepochybne výrazným motivačným prvkom pri voľbe práce. Prirodzene ovplyvňujú spokojnosť zamestnancov a od nej sa odvíjajúcu výkonnosť. Je to ale faktor, podľa ktorého by sme si mali vyberať zamestnanie?

Poznáte ten pocit. Prechádzate si ponuky práce a v sekcii pracovné benefity uvidíte body ako práca v priateľskom kolektíve a stravné lístky. Lenže iba s týmito výhodami v dnešnej dobe zamestnávateľ už veľmi neohúri. Ich dôležitosť rastie a v niektorých prípadoch výhody prevyšujú aj samotný plat. Dnes už existuje široká škála možností, ktoré sú využívané v závislosti od veľkosti spoločnosti a oblasti jej pôsobenia, ako aj pozície, ktorú jej zamestnanci zastávajú. Uchádzači podľa zamestnaneckých výhod vidia, ako sa zamestnávateľ o svoj kolektív pracovníkov stará. Ale nesnažia sa Vás tým zamestnávatelia iba obalamutiť?

Benefity ako samozrejmosť

Ešte pred pár desiatkami rokov boli benefity v práci luxusom alebo výsadou veľkých zahraničných firiem. Dnes sú dôležitou súčasťou pracovných ponúk a dokonca sú rozhodujúcim prvkom pre uchádzačov. Zákonník práce ich však nepozná a je teda na uvážení zamestnávateľa, ktoré bude ponúkať a či vôbec. V mnohých prípadoch slúžia ako motivácia k práci a zamestnanci vďaka nim môžu byť spokojnejší a cítiť sa v práci príjemnejšie.

NAJČASTEJŠIE PONÚKANÉ BENEFITY (zdroj: Platy.sk)

Mnohé z benefitov sú dnes už považované za štandard, preto je potrebné vybrať ich správne. Ktoré ale zvoliť, aby prilákali uchádzačov? Flexibilná pracovná doba či home-office sa dnes veľmi cenia. Aj možnosť vzdelávania sa stretáva s dobrou odozvou, či už zvolíte školenia v obore alebo jazykové kurzy. Najväčším motivátorom a obľúbencom je 13. a 14. plat a ostatné finančné bonusy. Hneď v závese však nasleduje dovolenka naviac, možnosť pracovať z domu či flexibilná pracovná doba.

Zamestnávatelia sa snažia zaujať

S nástupom Generácie Y (80. – 90. roky) sa postupne zmenili aj pracovné návyky. Nadčasy a dlhé dni v práci vystriedala potreba vyváženého striedania pracovných povinností a voľného času. Práve pre túto skupinu sú flexibilný pracovný čas, dovolenka navyše, práca z domu či vzdelávanie významným faktorom pri rozhodovaní, či na pracovnú ponuku zareagujú. Keď sa ale pozrieme na stranu zamestnávateľov, ponúkaným benefitom kraľujú stravné lístky, možnosť kariérneho rastu či motivačné finančné ohodnotenie. Sú však ponúkané benefity naozaj to, čo ako uchádzač o zamestnanie chcete?

„Mileniáli už dávno nie sú deti a na trhu práce majú dnes čoraz významnejšie miesto. Zároveň môžeme vidieť, že práve táto generácia je iná ako tie predošlé. Svoj pracovný život si nepredstavujú tak, že prídu na ôsmu do práce a budú končiť striktne o piatej poobede. Vyžadujú viac voľnosti, ale zároveň sú odvážnejší a zodpovednosti sa boja menej ako staršia generácia.“ 

– analytička, Nikola Richterová

Poskytovanie zamestnaneckých výhod je závislé od vykonávanej práce. Na mnohých zamestnancov niektoré typy benefitov pôsobia presvedčivejšie ako plat. Fungovanie flexibilného systému benefitov prispieva k zvýšeniu prestíže útvaru ľudských zdrojov. Rovnako aj k spokojnosti zamestnancov spoločnosti. Čím je väčšia spoločnosť, tým viac benefitov poskytuje a tým viac zamestnancov ich dostáva. Môžeme sa na to ale spoľahnúť?

Aké benefity máte vo vašej práci Vy? Nezabúdajte, že aj firemné večierky a teambuildingy sú benefitmi. Mnohé zo spomínaných nájdete aj u nás. Pozrite si ponuku práce a vyberte si, kde by sa vám pracovalo najlepšie.