Potrebujete si zlepšiť svoje komunikačné schopnosti v cudzej reči kvôli svojej práci, ktorú vykonávate v zahraničí? Alebo túžite pracovať v Nemecku, Rakúsku či Holandsku a zarábať lukratívny plat, lenže zatiaľ neovládate úradný ani najpoužívanejší jazyk danej krajiny? Akými spôsobmi sa naučiť cudzí jazyk? Možností je viacero. A prečo to vlastne vôbec robiť? Prináša to viaceré benefity.

Cudzí jazyk – učte sa ho zábavnou a jednoduchou formou

Nájdite si spôsob učenia, ktorý vás bude baviť. Je to veľmi dôležité pre jeho efektívnosť. Ak radi pozeráte filmy či seriály, vyhľadajte si také, ktoré budú v jazyku, na ktorého úrovni potrebujete popracovať. Alebo ich sledujte s dabingom v tomto jazyku a s titulkami vo vašej rodnej reči. Ak sa chcete zdokonaliť v angličtine, siahnite po anglických seriáloch, ak v nemčine, pozrite si nemecký film. Vďaka možnosti opätovne si danú pasáž prehrať sa môžete intenzívne učiť. Filmy a seriály v rôznych jazykových mutáciách nájdete na streamovacej platforme Netflix.

Ak radi čítate knihy či časopisy, kúpte alebo požičajte si z knižnice knihy v cudzom jazyku. Ak nebudete nejakému slovíčku rozumieť, podčiarknite si ho, vypíšte a nájdite jeho význam v slovníku. Veľmi dobrou voľbou sú bilingválne knihy, kde sa na jednej strane nachádza text v cudzom a na druhej je rovnaký text vo vašom materinskom jazyku. Čítajte noviny či magazíny v tomto jazyku. Známym denníkom píšucim v angličtine je britský titul The Guardian, ktorý má aj online verziu. Pre nemecky túžiacich hovoriacich je dobrým tipom napríklad kanál, ktorý sa venuje dianiu vo svete, Tagesschau.

Výber veľkého množstva zdrojov

Môžete počúvať aj v súčasnosti obľúbené podcasty o témach, ktorá vás bavia. Je ich nespočetne veľa z oblastí akéhokoľvek druhu. Tie pre začiatočníkov sú označené číslom 101. Takýmto spôsobom sa lepšie naučíte výslovnosť a reč sa vám dostane ľahko do uší. Dobré referencie má podcast britského učiteľa angličtiny Luke´s English podcast, kde nájdete vtipne spracované témy. Skvelým tipom na nemecký podcast je Easy German, ktorý sa venuje aktuálnym témam. Vhodný je pre pokročilejších, ktorí chcú svoju úroveň nemčiny posunúť na vyšší level. Môžete sledovať náučné videá či využiť rôzne aplikácie. Dnes existuje mnoho kreatívnych a zaujímavých aplikácii do telefónu, ktoré vám spríjemnia a uľahčia výučbu jazyka. Jednou z nich je interaktívne Duolingo, ktoré je dostupné vo viacerých jazykoch. Môžete sa pri jeho používaní rozhodnúť, koľko času budete jazyku venovať, či päť alebo dvadsať minút denne. Rovnako aplikácia ponúka možnosť otestovania si svojich jazykových zručností. Ako milovník hudby môžete počas učenia pomáhajúceho zlepšiť jazyk počúvať piesne a následne si pozrieť preklady textov.

Stavte na pravidelnosť

Vyhraďte si niekoľko minút denne na trávenie času učením cudzieho jazyka. Najideálnejšie je venovať sa mu 10 až 15 minút, čo bohato stačí. Dôležité je učiť sa pravidelne každý deň. Ak by ste sa učili dvakrát do týždňa, do budúceho razu by ste rýchlo zabudli to, čo ste sa už stihli naučiť. Dobré je nájsť si v učení systém. Najprv sa snažte čo najviac komunikovať, hoci to nebude úplne gramaticky správne. Gramatika príde na rad trochu neskôr, keď budete jazyk ovládať na pokročilejšej úrovni a budete mať bohatšiu slovnú zásobu. K učeniu musíte pristupovať pozitívne a nenútene. Ako tvrdia skúsení polygloti a jazykoví mentori, už dávno to nie je o talente na cudzie jazyky, ale o správne zvolenej metóde a systéme. Každý človek je individuálny, má iné požiadavky a vyhovuje mu niečo iné.

Cudzie slovíčka a kontext

Slovíčka sa učte priamym použitím vo vete a v kontexte. Je to efektívnejšie, ako sa ich bifľovať naspamäť. Ľahšie si ich zapamätáte a budete ich vedieť použiť v bežnej komunikácii. Zlepšenie sa v jazyku vám môže pomôcť nielen lepšie fungovať v každodennom živote za hranicami vašej pôvodnej krajiny, ale odrazí sa to aj na plate. Napr. opatrovateľky v Nemecku sú platené na základe toho, akú úroveň nemčiny ovládajú. Čím lepšia úroveň, tým vyšší plat. Takže snaha a učenie sa jednoznačne vypláca! Rozdiel medzi ovládaním jazyka na najnižšej úrovni a jeho ovládaním na tej najvyššej je u nás v Atene v rámci opatrovateľského personálu až 300 eur. Okrem toho si budete vedieť vybaviť veci v obchode či na úrade alebo komunikovať s lekárom. V danej krajine sa budete cítiť viac istejšie a nie ako cudzinec vo vyhnanstve.

Obávate sa príchodu do cudzieho prostredia v zahraničí? Pozrite sa, ako sa vyrovnať s kultúrnym šokom. Trápi vás istota pracovného miesta? Prečítajte si, akými spôsobmi zvýšiť šancu udržať si ho.