Zamysleli ste sa nad tým, ako by mala vyzerať fotografia v CV? V prípade, že máte záujem pracovať ako opatrovateľský personál, naša spoločnosť vám vytvorí v systéme profil, ktorý vidia obchodní partneri aj rodiny hľadajúce pre svojich blízkych opatrovateľov. Je prirodzené, že zamestnávatelia si vo všeobecnosti vyberajú zamestnanca aj na základe profilovej fotografie a nie je to diskriminácia. O to viac fotka zaváži pri rozhodovaní rodiny, ak majú danú osobu pustiť k sebe domov, nech sa stará o ich rodiča či starého rodiča.

Reprezentatívnosť

Fotka v životopise vás reprezentuje a to, či si dáte na nej záležať, odráža váš postoj k životu a práci. Preto to neberte ľahkovážne. Je prvou vecou, ktorú si potencionálny zamestnávateľ všimne, a rozhoduje o prvom dojme, ktorý je podstatný. Je na mieste, že zohráva úlohu pri tom, keď si firma či rodina vyberajú z viacerých záujemcov o prácu. Nevhodná fotka vyvoláva negatívny dojem. Znižuje sa ňou šanca uspieť a dostať prácu, o ktorú sa uchádzate. A vôbec nerozhoduje samotný vzhľad, ako by ste si mohli myslieť, ale kvalita a vhodnosť fotky. Preto prinášame pár tipov, ako dosiahnuť úspech vďaka fotografii na úrovni.

Kvalita

Fotografia má byť jednoduchá, farebná a kvalitná vo vyššom rozlíšení. Treba sa vyhnúť rozmazaným, neostrým, príliš malým fotkám. Foťte sa pri prirodzenom dennom svetle, nie pri zlom osvetlení, aby vás bolo dobre vidieť. Nemalo by byť za vami vidno tieň a nepoužívajte blesk. Dôležitý je formát fotografie, najvhodnejší je takzvaný DIN formát, teda pomer strán 2:3 alebo 3:4. Fotky naskenované z občianskeho preukazu či pasu sa nehodia.

fotka

Aktuálnosť

Fotografia musí byť zo súčasnosti. Neposielajte neaktuálnu fotku, kde ste o 20 rokov mladší/mladšia alebo vyzeráte výrazne odlišne ako teraz a nepodobáte sa na seba – napríklad máte inú farbu vlasov. Keď vás uvidia počas pracovného pohovoru, nebude to pôsobiť dôveryhodne.

Minimálne úpravy

Pozor na prehnané efekty, filtre alebo retušovanie. Výrazné úpravy sa hodí použiť pri fotografiách určených na sociálne siete ako Instagram, ale nie do životopisu, kedy si hľadáte zamestnanie. Fotka má zobrazovať to, ako reálne vyzeráte.

fotka

Fotka vás

Odfoťte len seba bez akýchkoľvek predmetov (áut v pozadí, poháru s alkoholom či cigaretou v ruke) a ľudí. Neposielajte fotky, kde ste odfotografovaní s deťmi, inými ľuďmi, domácimi zvieratami ani klientmi, ktorých ste v minulosti opatrovali. Nemajte na sebe slnečné okuliare ani pokrývky hlavy – čiapky, šiltovky, klobúky, aby vám bolo dobre vidieť do tváre a očí. Smerujte pohľad priamo do objektívu, budete mať kontakt s človekom, ktorý sa na ňu pozerá. Do životopisu nepoužívajte fotky z rodinných osláv, dovoleniek, voľnočasových aktivít ani počas šoférovania. Neposielajte svoju tvár orezanú zo skupinových fotografií. Vhodné nie sú ani momentky.

Portrét

Fotka má byť portrétového typu podobne ako na občiansky preukaz alebo iný doklad, čiže snímka tváre približne po plecia. Zbytočné sú fotky celej postavy alebo do pol pása. Najideálnejšie je mať za sebou neutrálne jednofarebné pozadie, svetlú stenu bez rušivých prvkov – spotrebičov, nábytku, obrazov, kvetináčov. Vyhnite sa fotografiám foteným o zrkadlo a selfie, ktoré aj tak nie sú dostatočne kvalitné vzhľadom na predný fotoaparát telefónu. Nech vás radšej niekto odfotí, nemusí to byť profesionálny fotograf, požiadajte niekoho blízkeho.

Prirodzenosť

Zachovajte si svoje prirodzené ja. Ženy by na fotkách mali byť jemne upravené. Vyvarovať sa treba výraznému líčeniu, rúžu či vyzývavému oblečeniu. Jemne sa usmievajte, aby ste pôsobili sympaticky a priateľsky. Netvárte sa príliš vážne, ale zas ani príliš vysmiato. Úsmev od ucha k uchu sa nehodí, rovnako dobre nebude pôsobiť špúlenie pier. Dbajte aj na oblečenie, zvoľte odev formálnejšieho charakteru (nefoťte sa v teplákoch, ležérnejšom oblečení, ale zas ani nie v príliš slávnostnom odeve, v obleku), hoci z neho bude vidieť len malú časť. Určite treba na fotke vyzerať upravene, byť učesaný s umytými vlasmi, aby človek nepôsobil zanedbane. Prípustné nie sú ani výrazné šperky – náušnice či náhrdelníky pôsobiace rušivým dojmom, ktorý odpúta pozornosť od vašej tváre.

Ak máte záujem o prácu opatrovateľského personálu, máme k dispozícii množstvo pracovných ponúk s atraktívnym finančným ohodnotením vo viacerých štátoch, ktoré umožňujú priaznivé podmienky na život.