V súčasnosti už dlhšie všade na svete vládne nepriaznivý stav inflácie. Pojmom inflácia sa označuje proces, ktorý vedie k zvyšovaniu cien tovarov a služieb a k poklesu kúpnej sily peňazí a teda ich znehodnocovaniu. V roku 2022 prekonala rekordnú hranicu najmä pre vojnu na Ukrajine a stále nie je na ústupe. Vo februári 2023 zaznamenala v jednotlivých krajinách Európskej únie nasledovné čísla. Obrovskú infláciu majú v Maďarsku, no nevyhýbajú sa jej ani ďalšie európske krajiny. V eurozóne, čiže v štátoch Európskej únie, kde sa ako mena používa euro, dosiahla 8,5 %.

Maďarsko26,2 %
Litva 17,2 %
Slovensko 15,5 %
Chorvátsko11,7 %
Rakúsko 11 %
Nemecko9,3 %
Holandsko8,9 %
eurozóna8,5 %
Írsko8 %
Miera inflácie v štátoch EÚ vo februári 2023

Inflácia sa týka každého

Inflácia sa dotýka každého jedného z nás. Vplýva na bežného človeka, ktorý v súčasnosti čoraz viac zvažuje, na čo použije peniaze a na čo nie. Má však vplyv aj na život a fungovanie podnikov a firiem. To ovplyvňuje hospodárstvo a ekonomiku ako celok. Ak sa ceny zvyšujú, vedie to k zvyšovaniu nákladov spoločností, pretože sa rovnako zvyšujú ceny surovín, práce a energií. To môže viesť k tomu, že podniky budú zvyšovať ceny svojich produktov a služieb, aby si udržali zisky. Ale to zasa spôsobí to, že spotrebitelia nakupujú v menšom množstve aj intenzite ako pred infláciou.

Klesá záujem spotrebiteľov

Vplyvom toho, že ceny všetkého stúpajú, dochádza k zmene spotrebiteľských návykov. Klesá záujem o spotrebný tovar aj služby, keďže ľudia si ich nemôžu dovoliť, a preto sú nútení nakupovať podstatne menej. Týka sa to všetkého – potravín, oblečenia, elektroniky, nábytku, kozmetiky, dovoleniek. Môžu si kúpiť len to, čo skutočne nevyhnutne potrebujú, a žiaľ, sa nájdu takí – tí s nižšími príjmami – ktorí musia doslova obracať každé euro. Infláciu pocítil naozaj každý. Aj ľuďom so slušnými zárobkami zostane z výplaty menej, pretože výdavky na život sa zmenili a podstatne narástli. Zlá situácia s peniazmi vedie k menšiemu predaju a obmedzenému využívaniu akýchkoľvek služieb.

Treba sa prispôsobiť

Pri vysokých cenách potrebuje každý človek pracovať, aby si zarobil na živobytie. To je dôvodom toho, že dnes musia zamestnanci zobrať pracovné miesto, ktoré je práve voľné a v ponuke. Ak chcú prežiť v ťažkej dobe, nemajú na výber. To sa týka aj práce opatrovateľského personálu. Preto je v tomto zamestnaní dôležité byť flexibilným, aby mohol uchádzač získať zamestnanie, ktoré potrebuje. V dnešnej dobe nie je vhodné klásť si zbytočne veľa podmienok a požiadaviek. O ľudí, ktorí sú príliš vyberaví, strácajú rodiny pacientov aj agentúry záujem a uprednostnia konkurenciu, ktorá sa dokáže ľahšie a bez problémov prispôsobiť daným okolnostiam.

Napriek určitým preferenciám je dobré zobrať prácu v rodine klienta, ktorá ich možno všetky nespĺňa. Napríklad v prípade, že by opatrovateľka radšej uprednostnila starostlivosť o pacientku s ľahšou diagnózou alebo by chcela vykonávať prácu v byte v centre mesta než vo vidieckom dome, ak táto možnosť momentálne nie je k dispozícii, treba si vybrať z iných pracovných ponúk. V inom prípade sa môže stať, že prácu tak ľahko nedostane, pretože situácia na pracovnom trhu je zložitá a treba sa jej prispôsobiť.

V prípade, že hľadáte prácu, Atena vám rada pomôže s nájdením tej správnej, a to aj vďaka našim 15-ročným skúsenostiam na trhu.