Има позитивни и негативни страни во пензионирањето, а и двете се однесуваат на количината на слободно време што го имате. Ако некогаш сте се грижеле за постари лица, има многу големи шанси и вие да сте го доживеале тоа. Без разлика колку сте креативни, без разлика колку хоби може да има постариот – секогаш ќе дојде момент кога не знаете што да правите.

Како и секогаш, тука сме за вас! Овој пат за вас подготвивме неколку совети како можете да го пополните слободното време на вашиот сениор.

Комуникацијата е клучна

Нема смисла решавање на крстозбори дома ако постариот сака да ја помине секоја можна минута надвор. На крајот на краиштата, вашата цел не е да го убиете времето, туку да го направите попријатно. И тука доаѓа комуникацијата. Првото нешто што треба да направите е да откриете кои се неговите интереси . Можете да го направите ова со тоа што ќе прашате каква била неговата работа, кои се неговите хоби или како го поминувал слободното време кога бил помлад.

Откако ќе ги имате овие информации, можете да започнете со планирање . Да речеме дека биле професори по биологија – однесете ги во природонаучен музеј и слушајте ги како објаснуваат сè детално. Таквиот ден нема да го заборават цел живот, а можеби и вие ќе научите нешто интересно. Ако нивното хоби беше риболов – однесете ги до блиската река за едноставно да уживаат во глетката. И во случај да имате заеднички интереси, фокусирајте се на нив. Ако и двајцата сте страсни за нешто, доброто време е речиси загарантирано.

Научете нешто ново

Ако надвор е ладно и нема ништо интересно да се види, можеби е совршено време да научите нешто ново. Учење да свирите музички инструмент или да научите да танцувате се две одлични опции. Не само што е забавно, туку и учењето нови вештини е докажано и неверојатно корисно за мозокот . Забавувањето на симптомите на деменција и Алцхајмерова болест е една од многуте придобивки. Можете да прочитате повеќе за обука на мозокот овде .

Откријте ја светската мрежа

Свесни сме дека повеќето постари се конзервативни. Но, можеби ќе можете да им го промените мислењето со објаснување дека можат да најдат сè со само неколку допири. И што е најважно, тие можат да се поврзат со своите пријатели и семејството од удобноста на нивната фотелја. На почетокот, може да биде тешко да ги научите како да користат таблет или паметен телефон. Но, кога ќе успеете, никогаш нема да им биде досадно . Плус, можеби ќе добиете слободно време за себе. Можете да дознаете повеќе за придобивките од таблетот овде .

Посета на пријателите и семејството

Луѓето се општествени суштества. Некои се поинтровертни од другите, но на сите им е потребен контакт со други луѓе. Затоа е одлична идеја да ја однесете личноста за која се грижите да ги посети пријателите или семејството. Социјалниот аспект е можеби најголемата придобивка овде, но не и единствената. Постарите луѓе обично имаат воспоставена рутина што ја следат секој ден со години. И за нивното тело и ум е одлично што повремено ја прекинуваат таа рутина и прават нешто поинакво. Ако дијагнозата на постариот не му дозволува да излезе, поканете ги луѓето. Можеби ќе има малку повеќе чистење потоа, но дефинитивно ќе вреди.

Излезете на вечера

Ако здравјето на постариот дозволува, излегувањето надвор е генерално одлична опција. Сепак, постои голема разлика помеѓу дневна прошетка во парк и седење во ресторан на оброк. Бидејќи не треба да се грижите за готвење и миење садови, имате повеќе време за разговор и личен контакт. Градењето пријателства не само што ја прави личноста за која се грижите посреќна, туку и ја олеснува вашата работа. И кога сте излезени, можете директно да одите на кино или да присуствувате на некој друг локален настан.

Да се сумира, единствените ограничувања за слободните активности се вашата имагинација и здравјето на вашите постари лица. Бидете активни и потрудете се да ја разберете личноста до вас. Кога знаете што му се допаѓа, само треба да го направите тоа. И ако го направите доволно добро, во одреден момент ќе се претвори од работа во поминување квалитетно време и правење спомени со пријател.

Ако се чини дека работите не функционираат по повеќе обиди, јавете ни се и ќе го решиме заедно. Ние сме тука за вас!