Byť na dôchodku má pozitívnu aj negatívnu stránku a obidve sa týkajú množstva voľného času. Ak ste sa niekedy starali o seniora, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že ste to zažili tiež. Bez ohľadu na to, akí ste kreatívni, bez ohľadu na to, koľko koníčkov môže mať senior – vždy príde čas, kedy neviete čo robiť.

Ako vždy, sme tu pre vás! Tentoraz sme pre vás pripravili niekoľko tipov, ako môžete seniorovi vyplniť voľný čas.

Komunikácia je kľúčová

Nemá zmysel riešiť domáce lúštenie krížoviek, ak chce senior každú možnú minútu stráviť vonku. Vaším cieľom predsa nie je zabíjať čas, ale spríjemniť ho. A práve tu prichádza na rad komunikácia. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zistiť, akú sú jeho záujmy. Môžete to urobiť tak, že sa opýtate, čo bolo kedysi jeho zamestnaním, aké má koníčky alebo ako zvykol tráviť voľný čas, keď bol mladší.

Keď budete mať tieto informácie, môžete začať plánovať. Povedzme, že boli učiteľmi biológie – vezmite ich do prírodovedného múzea a počúvajte, ako všetko podrobne vysvetľujú. Na takýto deň nezabudnú do konca života a možno sa aj vy dozviete niečo zaujímavé. Ak bolo ich koníčkom rybárčenie – vezmite ich k neďalekej rieke, aby si jednoducho vychutnali výhľad. A v prípade, že máte spoločné záujmy, zamerajte sa na ne. Ak obaja robíte niečo s vášňou, dobre strávený čas je takmer zárukou.

Naučte sa niečo nové

V prípade, že je vonku zima a nie je nič zaujímavé na pozorovanie, môže to byť ideálny čas naučiť sa niečo nové. Naučiť sa hrať na hudobný nástroj alebo tancovať sú dve skvelé možnosti. Je to nielen zábava, ale je tiež dokázané, že učenie sa novým zručnostiam je pre mozog neuveriteľne prospešné. Spomalenie príznakov demencie a Alzheimerovej choroby je jednou z mnohých výhod. Viac o tréningu mozgu si môžete prečítať tu.

Objavte svetovú sieť

Sme si vedomí, že väčšina seniorov je konzervatívna. Možno im však pomôžete zmeniť názor, keď im vysvetlíte, že všetko môžu nájsť vďaka pár ťuknutiam. A čo je najdôležitejšie, môžu sa spojiť so svojimi priateľmi a rodinou z pohodlia svojho kresla. Spočiatku môže byť ťažké naučiť ich používať tablet alebo smartfón. Ale keď sa vám to podarí, už nikdy sa nebudú nudiť. Navyše možno získate aj nejaký voľný čas pre seba. Viac o tom, aký prínos môže mať tablet, nájdete tu.

Návšteva priateľov a rodiny

Ľudia sú spoločenské tvory. Niektorí sú introvertnejší ako iní, ale každý potrebuje kontakt s inými ľuďmi. Preto je skvelý nápad vziať osobu, o ktorú sa staráte, na návštevu k priateľom alebo rodine. Spoločenský aspekt je tu možno najväčším prínosom, ale nie jediným. Seniori majú zvyčajne zaužívanú rutinu, ktorú dodržiavajú každodenne už roky. A pre ich telo a myseľ je skvelé, keď túto rutinu občas narušia a robia niečo iné. Ak seniorovi nedovoľuje jeho diagnóza chodiť von, pozvite ľudí k sebe. Možno bude potom trochu viac upratovania, ale určite to bude stáť za to.

Choďte von na večeru

Ak to zdravotný stav seniora umožňuje, ísť von je vo všeobecnosti skvelá možnosť. Je však veľký rozdiel medzi každodennou prechádzkou v parku a posedením v reštaurácii pri jedle. Keďže sa nemusíte starať o varenie a umývanie riadu, máte viac času na rozhovor a osobný kontakt. Budovanie priateľstva nielenže robí osobu, o ktorú sa staráte, šťastnejšou, ale uľahčuje aj vašu prácu. A keď už ste vonku, môžete si rovno pozrieť film alebo navštíviť nejakú inú miestnu udalosť.

Ak to zhrnieme, jediným obmedzením voľnočasových aktivít je vaša predstavivosť a zdravotný stav seniora. Buďte aktívni a snažte sa čo najlepšie pochopiť človeka vedľa vás. Keď viete, čo má rád, jednoducho to musíte robiť. A ak to budete robiť dostatočne dobre, v určitom okamihu sa to zmení z práce na trávenie kvalitného času a vytváranie spomienok s priateľom.

Ak sa zdá, že veci nefungujú ani po viacnásobnom pokuse, zavolajte nám a spoločne to vyriešime. Sme tu pre vás!