Ako často myslíme na svoje zdravie? Väčšina z nás robí niečo v prospech neho niekoľkokrát denne. Máte chuť dať si na obed hamburger, ale odoláte a dáte prednosť šalátu, aby ste znížili hladinu cholesterolu. Radi by ste si pozreli film. Namiesto toho sa však vyberiete do posilňovne alebo na prechádzku. Každý deň si čistíme zuby, pretože vieme, aká dôležitá je ústna hygiena. Nie je náš mozog rovnako dôležitý ako naša telesná schránka – hladina cholesterolu, cvičenie alebo hygiena zubov? Prečo teda ignorujeme jeho tréning?

Pravidelným cvičením mozgu si môžete aj s pribúdajúcim vekom zlepšiť pamäť a koncentráciu, uľahčiť vykonávanie každodenných úloh a udržať si bystrý mozog. A keďže časom sa jeho výkonnosť pomaly zhoršuje, je dôležité získať náskok. Navyše si tým môžete zlepšiť aj emocionálnu rovnováhu.

Potrebujete si precvičovať mozog aj vtedy, ak pracujete?

Ak si myslíte, že na precvičovanie mozgu stačí pracovať na plný úväzok, možno budete sklamaní a prekvapení. Prvé mesiace bude váš mozog naplno zamestnaný. A možno bude tak tvrdo pracovať aj ďalší rok alebo dva. Potom sa však vaša práca stane rutinou. Aj keď je náročná a vyžaduje si veľa rozhodovania, svoj mozog netrénujete, keďže je takmer nemožné naraziť na úlohu, s ktorou ste sa ešte nestretli. To, že rozmýšľate, ešte neznamená, že si precvičujete mozog.

Ako môžeme trénovať svoj mozog?

Mozog používame neustále. Dokonca aj keď hýbeme rukami, kráčame alebo pijeme pohár vody. To však nie je tréning a nestačí to. Kľúčom k úspechu je vytváranie nových synaptických spojení. A to môžeme docieliť tým, že sa naučíme novú činnosť. Nemusí byť vôbec zložitá.

Medzi najlepšie príklady patrí učenie sa tancovať, hrať na hudobný nástroj alebo snaha naučiť sa novú cudziu reč. Keď si myslíte, že nezvládnete ďalší jazyk, môžete pracovať na zlepšení slovnej zásoby toho, ktorý už ovládate. Len nezabudnite, že čítanie nových slovíčok nestačí. Zjednodušene povedané, ak si chcete zapamätať nové, musíte si ich s niečím spojiť alebo asociovať – dať im opis, ktorý si váš mozog zapamätá a s ktorým si ho spojí.

Nejde len o aktivity – má to byť životný štýl

Samozrejme, ak chcete precvičovať mozgové závity, musíte im vytvoriť podmienky na rozvoj. Aby ste to dosiahli, mali by ste sa uistiť, že máte dostatok spánku, a obmedziť kofeín. Tiež sa treba vyhýbať nadmernému pitiu alkoholu. Sladké nápoje a vyprážané jedlá patria medzi tie najnevhodnejšie potraviny, ak si chcete udržať zdravý a čo najdlhšie funkčný mozog. Ak sa nad tým zamyslíte, všetky tieto veci sú nežiaduce aj pre vaše telo. Máte teda dvojnásobnú motiváciu jesť zdravšie a dopriať si dostatočný odpočinok.

Cvičenie mozgu je pre seniorov ešte prospešnejšie

Starnutím naše svaly slabnú a pamäť sa zhoršuje. Vďaka zdravej strave a tréningu mozgu sa však seniori môžu udržať vo veľmi dobrej kondícii. Najstarší človek, ktorý kedy zabehol maratón, mal 100 rokov. Najstarší profesionálny kulturista má 90 rokov. S dostatočným odhodlaním sa dajú dosiahnuť úžasné výsledky, aj pokiaľ ide o mozog. Ale hoci veci nedotiahneme do dokonalosti, už 30 – 60 minút produktívnej mozgovej činnosti denne môže mať obrovský vplyv na ľudí s demenciou alebo Alzheimerovou chorobou. Tréning mozgu ich nedokáže vyliečiť, ale môže výrazne zlepšiť kognitívne schopnosti a udržať ich v oveľa lepšej kondícii po celé roky. A najmä zdravý životný štýl praktizovaný počas celého života je prevenciou vzniku demencie.

V spoločnosti Atena sa neuspokojíme, kým nie sme najlepší v tom, čo robíme. Neustále sa snažíme pracovať na tom, aby sme napredovali v každom možnom aspekte. A to sa nedá dosiahnuť, ak si nebudeme udržiavať bystrý mozog. Preto sa učíme nové veci a kladieme veľký dôraz na úlohy, ktoré si vyžadujú kreativitu. Tieto úlohy nenechávame len na určitých ľudí z tímu, ale umožňujeme každému zapojiť sa. Tým, že denne strávia 15 minút vykonávaním niečoho, čo sa vymyká ich bežným činnostiam, si nielen oddýchnu od práce, ale zároveň si trénujú mozog. Ak si myslíte, že 15 minút denne je nič, nezabúdajte, že sa to nazbiera na viac ako 60 hodín ročne.

Cvičíte si aj vy mozog? Aké sú vaše obľúbené činnosti? Podeľte sa s nami v komentári.