Rozhodli sa odcestovať do zahraničia a starať sa o seniorov v ich domácnostiach. Ako vyzerá deň opatrovateľov, koľko majú voľna a po akej dobe sa vracajú späť domov? Užitočné informácie o tejto práci vám prinášame v našom najnovšom blogu.

Opatrovateľ si môže dobre zarobiť, naučiť sa jazyk a získať skúsenosti. V predošlom blogu ste sa mohli dočítať, pre koho je táto práca vhodná, dnes sa bližšie pozrieme na to, ako vyzerá bežný deň opatrovateľov a čo zvyknú robiť počas voľného času.

Kam a na ako dlho

Personálna agentúra Atena vysiela svojich opatrovateľov do Rakúska, Nemecka, Švajčiarska, Anglicka a Holandska a v každej krajine sú klienti zvyknutí na iné turnusy. Zatiaľ čo v Rakúsku odpracujú opatrovatelia dva až tri týždne, do Nemecka a Holandska cestujú na dlhší čas. Pri seniorovi zostávajú od jedného do troch mesiacov. Anglicko je v tom smere flexibilné, opatrovateľ môže pracovať na kratší aj na dlhší turnus.

Opatrovateľky sa môžu obrátiť na zamestnancov Ateny, na telefóne sú im k dispozícii 24 hodín denne.

Denný program a voľný čas

Opatrovateľ je tá osoba, s ktorou senior začína aj končí svoj deň, aj preto je táto práca definovaná ako 24-hodinová starostlivosť. „Opatrovateľ a senior spolu raňajkujú a pijú čaj, pozerajú televízor alebo idú na prechádzku,“ opisuje Michaela Šarníková z personálnej agentúry Atena. Hrajú sa hry, popíjajú kávu, ale aj cvičia, ak si to vyžaduje zdravotný stav seniora. „Opatrovateľa by sme tak mohli definovať ako zdravotného pomocníka a spoločníka v jednom,“ hovorí personálna manažérka.
Máte záujem o prácu opatrovateľa? Radi vám poradíme

To, koľko bude mať opatrovateľ voľného času, záleží na konkrétnej rodine. Niektorí seniori chodia cez deň do denného centra a práve počas tejto doby si opatrovateľ urobí čas pre seba. K niektorým seniorom prichádzajú na celý deň ich rodiny, alebo ich berú k sebe domov, v takomto prípade má opatrovateľ voľný celý deň. Opatrovatelia stíhajú popri práci aj spoznávať krajinu, ktorá sa stala ich dočasným domovom. Niektorí chodia na výlety a na nákupy, iní radšej relaxujú doma.

Aké majú skúsenosti

Agáta, ktorá opatruje staršiu paniu v Holandsku, má napríklad voľný čas od pondelka do štvrtka od 9. do 17. hodiny. „Tento čas trávi pani v centre pre seniorov a ja tak stihnem navariť, oprať, ísť na nákup, alebo ísť na výlet do Amsterdamu,“ hovorí. Katarína sa s rodinou dohodla na tom, že bude mať počas týždňa 14 hodín voľna. „Takýto režim tu už mali zaužívaný a mne tiež vyhovoval. A čo robím, keď mám voľno? Idem do obchodov alebo sa prejdem do parku.“ Mariana má pre seba každý deň päť hodín a keďže má rada ručné práce, väčšinou trávi svoj voľný čas doma. „Pletiem, vyrábam bižutériu, rozprávam sa s rodinou alebo si čítam knihy. Najskôr mi ponúkali jeden deň voľna, ale mne to lepšie vyhovovalo takto. Nemali sme problém dohodnúť sa, pretože rodina je veľmi ústretová,“ opisuje.

Pomoc na začiatku aj na telefóne

Stať sa opatrovateľom je často výzva pre tých ľudí, ktorí si chcú finančne privyrobiť. Agentúra je ich silným partnerom, ktorý ich v začiatkoch dokáže aj finančne podporiť. „Ak niekto napríklad nemá peniaze na cestu do zahraničia, uhradíme mu ju,“ opisuje manažérka Ateny Michaela Šarníková. „Kúpime mu letenku, dohodneme podmienky, pripravíme pracovnú zmluvu. Navyše, každý opatrovateľ nás môže telefonicky kontaktovať a obrátiť sa na nás s akýmkoľvek problémom.“
Opatrujte v zahraničí. Pozrite si naše aktuálne ponuky

Za tieto služby pritom agentúra nevyberá poplatky, pre svojich zamestnancov ich robí v rámci pracovnej zmluvy. Výnimkou je len Rakúsko, kde opatrovateľky pracujú na rakúsku živnosť a ich zamestnávateľom tak nie je agentúra. „V ostatných krajinách majú opatrovatelia pracovnú zmluvu s nami, takže plníme všetky povinnosti zamestnávateľa vrátane odvádzania poplatkov do zdravotnej aj sociálnej poisťovne,“ dodáva Michaela Šarníková z agentúry Atena.