Váš príbuzný dosiahol vek, v ktorom sa už o seba nedokáže postarať? Má diagnózu, ktorá mu bráni v sebestačnosti? Či sa nám to páči alebo nie, je to bežná súčasť života. Tak ako väčšina z nás, aj vy sa chcete uistiť, že o vášho blízkeho je riadne postarané. Po istom čase premýšľania sa rozhodnete, že 24-hodinová domáca starostlivosť je tou najlepšou možnosťou.

Je veľmi dôležité nájsť správnu osobu na túto prácu. A keďže pravdepodobne nie ste odborník na ľudské zdroje a nepoznáte veľa opatrovateľov, najlepšie je zveriť sa profesionálovi a nechať ho nájsť vhodnú osobu podľa potrieb vášho blízkeho.

Príprava

Samozrejme, opatrovatelia do domácnosti neprichádzajú so všetkým potrebným vybavením a mobilným domom, ktorý by zaparkovali hneď vedľa vášho. Preto musíte svoju domácnosť pripraviť. Aby sme tento proces zjednodušili, môžeme ho rozdeliť do dvoch kategórií – príprava pre pacienta a príprava pre opatrovateľa.

Príprava domácnosti pre pacienta

Zo začiatku to môže byť náročné, ale keď si to rozdelíte na menšie časti, stane sa to oveľa jednoduchším. Na začiatok by ste si mali položiť nasledujúce otázky:

  • Je váš blízky mobilný?

Ak odpoveď nie je áno, musíte pripraviť lôžko (namontovať zdvihák alebo podobné zariadenie). V prípade, že sa v domácnosti nachádzajú schody, mali by ste zvážiť rampu alebo schodíky pre chodcov. Nezabudnite ani na toaletu a kúpeľňu.

  • Aké diagnózy má?

Ak má cukrovku, bude potrebné denne mu merať hladinu cukru v krvi. Ak má hypertenziu, bude potrebovať časté meranie krvného tlaku. Uistite sa, že máte všetko potrebné vybavenie na tieto úkony.

Nemusíte to robiť sami. Najlepšie je navštíviť pacientovho lekára z dvoch dôvodov – môže vám vymenovať všetky diagnózy a poskytnúť informácie o tom, čo presne potrebujete, pokiaľ ide o vybavenie.

Príprava domácnosti pre opatrovateľa

Ak sa na to pozriete z praktického hľadiska, všetko, čo je potrebné, je posteľ, šatník, kúpeľňa a toaleta. Je však dôležité pochopiť, že pohodlie v domácnosti súvisí s výkonom práce. Ak je matrac na posteli starý alebo nepohodlný, opatrovateľský personál sa nevyspí pohodlne. To znamená, že počas dňa by bol unavený, a tým aj neproduktívny.

Okrem toho nejde len o fyzickú kondíciu. Ak by sa opatrovateľ cítil vo vašej domácnosti ako doma, staral by sa o vášho blízkeho ako o vlastnú rodinu. Ľudia sú spoločenské tvory a radi dávajú a prijímajú. Zvyčajne je to však obojstranná záležitosť. Ak chcete prijímať, mali by ste aj dávať. Ak to zhrnieme, keď poskytnete opatrovateľovi lepšie podmienky vo svojej domácnosti, nepriamo sa postaráte o svojho blízkeho.

V prípade, že sa vám to všetko zdá príliš ťažké, môžete sa spoľahnúť na naše dlhoročné skúsenosti a nechať si pomôcť tým, že vám odpovieme na všetky otázky týkajúce sa prípravy vašej domácnosti. Dokážeme rozdeliť proces na jednoduché kroky alebo odpovedať na doplňujúce otázky, ktoré by ste mohli mať. Pracujte s profesionálmi, úspech nie je náhoda!