Každý človek by vraj mal zmeniť zamestnanie ideálne tri až štyrikrát za život. Porastie tak nielen jeho odbornosť, ale aj intelekt. Zmenou práce môžete predísť vyhoreniu, predtým, ako k nej však pristúpite, si dobre zvážte, kam povedú vaše kroky.

Máte chuť rásť a zrýchliť životné tempo? Alebo skôr spomaliť? Odpovedzte si na otázky, z čoho pramení vaša túžba po zmene. Čo práve hľadáte, čo vás v živote napĺňa, viete si predstaviť konkrétnu pracovnú pozíciu, ktorú by ste chceli získať? Máte? Výborne. Poďme ju nájsť.

V práci už nie som spokojný

Teraz buďte objektívny a úprimný. Čo vám prináša vaša práca? Ak ste vymenovali viac pozitív ako negatív, môžete pokojne prestať čítať tento článok. Nepotrebujete nové pracovné miesto, len poriadnu dovolenku. Ak je však vo vašom zamestnaní niečo, s čím dlhodobo nie ste spokojný, chce to riešenie.

Nie vždy ním ale musí byť výpoveď, viete predsa, že niektoré skoky z kaluže končia dopadom do blata. Zamestnávatelia si dnes šikovných zamestnancov vážia, pretože je po nich dopyt. Ak teda túžite rásť, vzdelávať sa, alebo ste presvedčený o tom, že si zaslúžite vyšší plat, zabojujte za svoje potreby. Ostré náboje však zatiaľ odložte a začnite diplomaticky – rozhovorom.

So zamestnávateľom sa otvorene porozprávajte a skúste nájsť kompromis. Možno sa stotožní s vašimi potrebami a vy zostanete prekvapený z toho, že dohodnúť sa, nebolo vôbec také ťažké. Ak ale mierové rozhovory zlyhajú, začnite bojovať – o nové pracovné miesto.

Ako nájsť miesto, kde budem šťastný

Odpoveď na túto zásadnú otázku nemusí byť ťažká, no ako to už býva, sami tie ľahké riešenia často nevidíme. Pracovných ponúk je dnes veľmi veľa, nehovoriac o tom, že okrem vašej krajiny môžete skúsiť šťastie aj v zahraničí.  Poďme teda rozhodiť siete a vybrať z nich tú najväčšiu a najchutnejšiu rybu.

Začnite na internete – prelúskajte všetky dobré pracovné portály, nájdite si kontakty na spoločnosti, ktorým by ste sa hodili do kolektívu a rozpošlite im maily.
Takýto životopis vám otvorí dvere k úspechu

Na prácu sa opýtajte aj vašich známych, vo svojom okolí máte určite ľudí s podobnými schopnosťami a záujmami akými sú tie vaše. Toto je veľmi dobrá cesta, pretože známy vám s informáciou o pracovnom mieste podá aj referenciu na spoločnosť, v ktorej pracuje.

Využite aj pracovnú agentúru. Vytipujte si také agentúry, ktoré sa špecializujú na oblasť, ktorá je vám blízka. Z jedného zdroja sa tak môžete dozvedieť informácie o mnohých pracovných miestach, ku ktorým by ste sa možno inak ani nedostali.

Možností, kde hľadať, je veľa. Rozhoďte siete a čakajte na najchutnejšiu rybu.

 Dôveruj, ale preveruj

Vyšlo to? Ozval sa niekto? Dostali ste odporúčanie? A možno aj pozvanie na pohovor? To je výborné, no ako hovorí známe porekadlo: dôveruj, ale preveruj. Kliknite si na webové portály ako www.finstat.skwww.indexpodnikatela.sk. Pomôžu vám získať reálnu predstavu o tom, aká je spoločnosť, ktorá vám ponúka pracovné miesto. Stačí zadať jej meno a okamžite sa dozviete, aký má obrat, či je v strate alebo v zisku, či platí zdravotné poistenie za svojich zamestnancov a dokonca aj to, či má na krku súdne spory.

Chcem poriadnu zmenu! Skutočne?

Byť inštalatérom ma už nebaví, tak rád by som si vyskúšal prácu kaderníka. Sedieť za počítačom na úrade je boj, oveľa radšej by som chodila popod stromy, bude zo mňa lesníčka. Keď je tej práce na človeka príliš, vtedy zatúži po zásadnej zmene. Chcete ju však skutočne?

Túžim po obrovskej zmene, alebo len potrebujem dovolenku?

Dobre sa zamyslite nad tým, či je vaše uvažovanie pragmatické a či si neidealizujete zamestnanie, ktoré je momentálne vo vašej vyhliadke. Vo všeobecnosti predsa platí, že je lepšie urobiť jeden krok dopredu, ako dva dozadu. Ak ste si cestu, po ktorej kráčate už niekoľko rokov, vybrali kedysi s istotou, ste na nej pravdepodobne dobre. Možno nehľadáte nový smer, potrebujete sa len pohnúť z miesta, kariérne vyrásť v oblasti, v ktorej pôsobíte.

Radikálne zmeny preto veľmi dobre zvážte a pri rozhodovaní o nich si položte aj kritické otázky. Vtedy zistíte, či sú skutočne tou správnou cestou. Ak vám však srdce aj rozum velia, aby ste za ne zabojovali, držíme vám palce. Začínať odznova nie je síce jednoduché, no tí, ktorých ženie chuť a zanietenie podporené dobrou kondíciou, majú šancu zabehnúť aj maratóny.