Leží niekde uprostred kopy s troma stovkami ďalších. Konkurencia je veľká – a vy to miesto fakt chcete! Máte dostatok žolíkov do vášho životopisu? Potom stačí „len“ zaujať. Povieme vám, ako.

Predstavte si toto. Ste personalistka vo firme a práve ste dostali úlohu prijať nového človeka na konkrétnu pozíciu. Na stole vám leží kopec ďalšej práce, dnes ste sa ešte neprebojovali k mailom, úlohy sa kopia a do toho všetkého vám prinesú tú kopu troch stovák životopisov, aby ste urobili užší výber.

Z čela si pretriete kropaje potu, urobíte si silnejšiu kávu, na kľučku dvier kancelárie zavesíte ceduľku „nerušiť“ a vrhnete sa na ne. Ak máte dosť skúseností k danej pracovnej pozícii, naše rady by vám mohli pomôcť dostať sa do tej maličkej kopy životopisov s označením „druhé kolo“. Poďme na to.

Vsaďte na aktuálnosť.

Patríte k ľuďom, ktorí si v pracovnom živote vyskúšali viaceré pozície a majú mnohé skúsenosti? Dobre sa zamyslite nad tým, čo do životopisu dať, a čo radšej nie. Namiesto toho, aby ste zapísali tri strany už pri okienku „predchádzajúce zamestnania“ a personalistku vyšťavili informáciami, ktoré ju nezaujmú, napíšte radšej o tých skúsenostiach, s ktorými u nej zabodujete.

Vôbec totiž nie je na škodu prispôsobiť životopis pracovnej pozícii, o ktorú sa uchádzate. Odpovedzte si na otázku – ktoré vaše danosti, vedomosti a skúsenosti by ste v tej práci využili – a venujte energiu aj priestor práve im.

Môžete bližšie a zaujímavo opísať, čo ste na tých ktorých pozíciách robili. Tie skúsenosti, ktoré sa s pracovnou ponukou úplne rozchádzajú, radšej vynechajte.

Toto áno

Do životopisu patria: vaše meno, kontakt, zručnosti aj vlastnosti. Tiež vzdelanie (základnú školu pokojne vynechajte), pracovné skúsenosti, úspechy aj ocenenia. Môžete bližšie opísať spoločnosti, pre ktoré ste pracovali aj vašu pracovnú náplň.

Originalita je tá najlepšia cesta, ako zaujať. No neprežeňte to s ňou príliš.

Napíšte, aké jazyky ovládate – objektívne – ak budú konkrétny jazyk na pozícii vyžadovať a vy si v „cévéčku“ prilepšíte, veľmi rýchlo vám na to prídu. Ak práve študujete v jazykovom kurze, spomeňte to. Zamestnávateľ to ocení. Nezabudnite na to, čo robíte rád vo voľnom čase. Napoviete čo-to o vašich kvalitách, talente aj osobnosti.

Toto nie

Časy, keď sa do životopisov povinne uvádzal rodinný stav slobodný – ženatý – rozvedený, sú dávno preč. Čo koho do toho 🙂 Netrápte sa ani vymenovávaním štátnej príslušnosti, sexuálnej orientácie, náboženského presvedčenia, nepíšte vaše rodné číslo ani číslo účtu.

Niektorí ľudia píšu do životopisu aj mená súrodencov (nie, toto nie je žart) a dámy zvyknú zaradiť kolónku tehotná:

áno – nie (áno 🙂 skutočne sa to stáva). Ak vás niečo bude nutkať napísať do „cévečka“ tieto informácie, opäť si predstavte našu personalistku. Práve dopíja kávu a vy máte len pár sekúnd. Neotrávte ju.

Dĺžka

Viete aké životopisy sú práve v móde? Jednostranové, volajú ich „one page“. Vsaďte aj vy na ich stručnosť, výstižnosť a originalitu, bude to výborná voľba.

Ak nemáte šajnu, ako one page CV vyzerá, poradí vám „mistr google“. Na internete nájdete aj šablóny, ktoré vám pomôžu jednostranové cévéčko vytvoriť.

Jednostranový životopis je prehľadný, výstižný a zaujme aj po grafickej stránke.

Zaujmite

Originalita nikdy nie je na škodu a zaručene vás vytrhne z davu. Ak ju máte v krvi, super. Namiesto toho, aby ste napísali Hobby: turistika, fotografovanie, čítanie, cestovanie a varenie…“ napíšte radšej „S fotoaparátom na krku chodím rád po horách. Keď nad nimi práve lietajú blesky, uvarím si dobrú večeru a večer strávim nad knihou. Alebo nad mapou plánovaním cesty. Mám totiž túlavé topánky.“

Ale pozor, s originalitou to neprežeňte. Poznáte ten príbeh? Raz vraj maturanti písali slohovú prácu na tému „odvaha“. Traduje sa, že jeden z nich napísal: Toto je odvaha a stranu až do konca zaplnil bodkami. Tak po prvé, len ťažko uveríme, že sa to skutočne stalo 🙂 a po druhé, takúto kreativitu by pedagóg určite neocenil. Aj vy buďte preto originálni tak akurát. Vyjadrite sa výnimočne, ale stále k veci a nezabúdajte na fakty.

Pochváľte sa

Ak máte z predchádzajúcich zamestnaní ocenenia, úspechy a výnimočné zásluhy, ktoré súvisia s pracovnou pozíciou, o ktorú sa práve uchádzate, spomeňte ich. Pokojne ich umiestnite ešte pred informácie o vzdelaní. Prinesú vám veľa dobrých bodov.

Pochváliť sa môžete aj výnimočnými stážami, zaujímavými kurzami, ktoré ste absolvovali či zaujímavými spoluprácami. Nezabudnite – práve predávate sám seba. Urobte to teda s chuťou a zanietením. Ale tiež s pokorou.

Čím ešte zabodovať

  1. Tým, že uvediete referencie. Konkrétny človek + konkrétna skúsenosť na konkrétnej pozícii = tá najlepšia reklama.
  2. Tým, že sa vyhnete zložitým slovám. Váš životopis by sa mal dobre čítať.
  3. Fotografia áno, ale vhodná. Dámy, prosím, hlboké výstrihy určite nie. A ani „selfie“ alebo foto so psíkom nie sú do životopisu práve najvhodnejšie.
  4. Životopisom bez chýb. Ak máte problém s gramatikou, dobre, aj to sa v živote stáva a nie od každého sa vyžaduje bezchybný písomný prejav.
    No uvedomte si, že tá personalistka, ktorá si o vás práve číta, gramatiku určite ovláda a pri vašich hrúbkach, preklepoch a skomoleninách trpí. A vy ju predsa nechcete týrať, ale potešiť 🙂

VEĽA ŠTASTIA – GOOD LUCK!