Strata chuti do jedla u seniorov je zložitý problém, ktorý si vyžaduje pochopenie a trpezlivosť. Dnes vám predstavíme príčiny tohto problému a ponúkneme praktické a užitočné rady pre opatrovateľov.

Psychologické príčiny straty apetítu

Emocionálne zvraty, ako napríklad strata partnera alebo domáceho maznáčika, môžu viesť k stresu a zníženiu chuti do jedla. Okrem toho izolácia, ktorú pociťujú mnohí seniori, môže znížiť radosť z jedla a zmeniť ho na rutinnú úlohu.

Prechod do dôchodku tiež môže narušiť dlhoročné zvyky vrátane pravidelného stravovania. Narušením môže byť aj nemožnosť vykonávať určité činnosti v dôsledku nových zdravotných obmedzení. To často vedie k vynechávaniu jedál alebo nepravidelnému stravovaniu.

Fyzická stránka problému

Starnutie prirodzene otupuje chuť a čuch, čím sa jedlo stáva menej lákavým a znižuje sa chuť na jedlo. Okrem toho nespočetné množstvo liekov, ktoré sa seniorom predpisujú na zdravotné problémy, má často vedľajšie účinky, ako je zmena chuti alebo sucho v ústach, čo môže odrádzať od jedla.

To však, žiaľ, nie je všetko. Od problémov so zubami až po vážne ochorenia, ako je Alzheimerova choroba, môžu fyzické ochorenia sťažiť a znepríjemniť akt jedenia. Vzhľadom na to, že viac ako 80 % starších dospelých má aspoň jedno chronické ochorenie a 77 % aspoň dve, je zrejmé, že zvládanie chronických ochorení je pri riešení straty chuti do jedla u seniorov kľúčové.

Ako zvládnuť stratu chuti do jedla u seniorov?

Každý senior je jedinečný. A rovnako aj ich potreby. Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete vyskúšať a ktoré by vo väčšine prípadov pomohli.

  • Zvýšte príťažlivosť jedla: Jedlá oživte farebnými potravinami a prílohami, aby boli vizuálne atraktívne. Experimentovaním s rôznymi chuťami a textúrami môžete tiež zistiť, čo seniorovi najviac chutí.
  • Podporujte spoločenské stravovanie: Spoločné stravovanie môže stimulovať chuť do jedla a spríjemniť čas pri jedle. Prostredníctvom spoločného stravovania sa dá do veľkej miery bojovať proti osamelosti a jej vplyvu na chuť do jedla..
  • Rešpektujte preferencie jedla: Venujte veľkú pozornosť tomu, čo má senior rád a čo nie. Príprava ich obľúbených jedál môže výrazne zvýšiť ich ochotu jesť.
  • Ponúkajte menšie a častejšie jedlá: Veľké jedlá môžu byť preťažujúce. Poskytovanie menších porcií počas dňa môže byť pre seniorov atraktívnejšie a menej náročné na konzumáciu.
  • Pravidelná hydratácia: Pravidelný príjem tekutín je nevyhnutný. Dehydratácia môže potlačiť pocit hladu, preto je dôležité zabezpečiť, aby seniori počas dňa dostatočne pili.

Naša rola v spoločnosti Atena

V spoločnosti Atena si uvedomujeme zložitosť starostlivosti o seniorov, najmä pokiaľ ide o zabezpečenie ich primeranej výživy. Naším poslaním je spájať opatrovateľov, ktorí majú správnu kombináciu zručností a empatie, s rodinami, ktoré potrebujú ich podporu. Ak hľadáte poradenstvo alebo potrebujete pomoc pri hľadaní starostlivosti o seniora, Atena je vaším zdrojom pomoci. Spoločne môžeme zlepšiť pohodu a výživu seniorov v našej starostlivosti.