Premýšľali ste už niekedy o najhoršom povolaní na svete? Niekto by si myslel, že má najhoršiu prácu práve on, pretože má veľa roboty a mizerný plat. No statoční muži v Indii sa by sa pri takýchto debatách iba smutne pousmiali.

Je mnoho prác, ktorých vykonávanie si na vlastnej koži nevieme predstaviť. A často zabúdame, že sú medzi nami ľudia, ktorí sa takouto prácou živia. Mnohokrát práve tie najhoršie zamestnania prispievajú k všeobecnému pohodlnému životu. Niektoré úlohy sú mizerné a iné jednoducho zapáchajúce. Byť inšpektorom kanalizácie spadá do oboch kategórií. Každodennou povinnosťou tohto povolania je prehliadka kanálov. Zároveň existuje pomerne vysoká pravdepodobnosť výskytu chorôb.

Kúpu sa doslova vo vlastnej šťave

Vyzbrojení iba tyčou, bez akýchkoľvek prostriedkov, sa každý deň ponárajú do kanála, aby tak v hlavnom meste Bangládeša „spojazdnili“ upchatú kanalizáciu. Nemajú k dispozícii ani rukavice a o maske na tvár môžu iba snívať. Každý deň vdychujú milióny baktérií a vystavujú sa tak vysokému riziku nákazy infekciou.

zdroj: Daily Mail

Keď sa ostatní sťažujú na svoju prácu, oni sa môžu iba smutne pousmiať. Ich všedný deň totiž zahŕňa viac špiny, smradu, výkalov a moču, než by si bežný človek vedel predstaviť. Najhoršie na tom je, že v tom všetkom, z čoho sa nám už iba pri myšlienke dvíha žalúdok, sa doslova kúpu.

Každý piaty deň pri nej zomrie jeden človek

Ich pracovné podmienky sú nepredstaviteľné. Za nechutnú a priam samovražednú prácu si mesačne zarobia od 90 do 120 euro. To sa pritom týka iba pracovníkov na plný úväzok. Živnostníci dostanú denne necelých 6 euro. Mizerný plat a nevydržateľný zápach však pre týchto pánov, ktorí pracujú bez akéhokoľvek ochranného vybavenia, nie je to najhoršie. Od roku 2017 totiž zomiera každých 5 dní jeden z nich. Od roku 2008 to činí cez 573 ľudí.

zdroj: Daily Mail

To najhoršie si zažili aj Vishal, Pankaj, Sarfaraz, Raja, Umesh, a Pradeep, ktorí pracovali ako čističi kanálov. Nikto z nich ešte nemal ani 25 rokov, keď ich vedúci vyhnal do odpadového tankeru, z ktorého sa vrátil iba Pradeep. Ostatní chlapci zahynuli, keď vdychovali toxické výpary z fekálií, ako inak, bez ochranných prostriedkov.

Pre mnoho mužov je táto práca zdrojom obživy

Ich príbeh nie je ani zďaleka jediným. Každý deň sa desiatky mužov spúšťajú do temných smradľavých dier za pár euro, aby uživili seba a svoje rodiny. Nikdy nevedia, či sa z nich vrátia domov. Tí, ktorí prežijú, môžu do smrti trpieť chorobami kože, poškodením zraku či pľúc. Veľa z peňazí, ktoré zarobia, potom putuje práve na zdravotné výdaje. Za ich práva sa teraz snažia bojovať, no kým sa niečo zásadné nezmení, vedia, že o päť dní ich bude protestovať zas o jedného menej.

„Mali by mu týždenne platiť minimálne 1000 dolárov. Ale ak za pár dní zomrie na 8 rozličných infekčných ochorení, mali by mu plat zdvojnásobiť .“

– vyjadruje sa jeden z online užívateľov

Málokto si uvedomuje, akú obrovskú vec robia čističi kanálov. Uvoľňujú upchaté potrubia a tým chránia obyvateľov celého mesta pred šírením nebezpečných infekcií.

Ešte stále si myslíte, že je Vaša práca najhoršia? Alebo máte opačný problém a neviete, kde hľadať dobrú robotu? Na našom portáli čakajú voľné pracovné miesta iba na Vás. Stačí len pár kliknutí a ostatné vybavíme za Vás.