K sláveniu najkrajších sviatkov patria bezpochyby tradície, bez ktorých by sme si ich ani nevedeli predstaviť. Bez nich by snáď Vianoce ani neboli Vianocami. Kolískou pôvodu mnohých týchto zvykov a obyčajov je Nemecko, kam sprostredkúvame prácu aj našim opatrovateľkám. Ktoré vianočné tradície pochádzajú z krajiny futbalu, piva a jódlovania?

Adventný veniec

Veniec, ktorý zapaľujeme každú adventnú nedeľu, pričom sa tešíme na nezadržateľne sa blížiace vianočné sviatky, vznikol v Hamburgu. Zhotovil ho farár Johann Henrich Wichern v prvej polovici 19. storočia. Bol z dreva a mal podobu kolotoča. Sviečka sa však zapaľovala každý deň, aby deti v sirotinci, kvôli ktorým ho vynašiel, vedeli, koľko času bude trvať, kým prídu Vianoce a ony dostanú darčeky.

Vianočné trhy

Najstaršie vianočné trhy sa začali organizovať v Drážďanoch už v prvej polovici 15. storočia konkrétne v roku 1453. Boli zdrojom jedla a posilnenia v chladných a mrazivých zimných časoch. Dnes patria k veľmi obľúbeným a nájdeme na nich rôzne výrobky nielen s vianočnou tematikou. Sú miestom, na ktorom nasávame pravú vianočnú atmosféru – dlho pred Vianocami aj po nich. Spoznáme ich podľa typických prvkov – rôznorodých a pestrých farieb, vôní, chutí i kolied, ktorými to hrá už z diaľky. Najpopulárnejšie trhy sa konajú napríklad v Kolíne nad Rýnom alebo Norimbergu.

Tichá noc

Jedna z najznámejších, ak nie tá skutočne najznámejšia vianočná pieseň, je Tichá noc. Zložili ju Joseph Mor a Franz Xaver Gruber v roku 1818, odkedy bola preložených do veľmi veľa (viac ako 170) jazykov a poznajú ju určite takmer na celom svete a na všetkých kontinentoch. Prvý menovaný, farár Mor, je autorom jej textu a Gruber, ktorý bol organistom a skladateľom, vytvoril melódiu. Za vznik svetoznámej piesne vďačíme náhode. Jej tvorcovia sa spoznali v kostole v Oberndorfe. Mor požiadal Grubera, či by mu nezložil hudbu k textu, ktorý napísal pred dvoma rokmi. Pôvodne mal v pláne hrávať pieseň na gitare, a preto chcel, aby slová dotvárala originálna hudba.

Vianočný stromček

Dokonca aj tradícia zdobiť stromček, ako ju poznáme v súčasnosti, datuje vznik v Nemecku v 16. storočí, odkiaľ sa postupne rozšírila do ďalších krajín. Spočiatku vianočný stromček, ktorý symbolizuje prosperitu a život, zdobili jablká, orechy, oblátky a kvety z papiera. S ozdobovaním začali remeselníci vo svojich cechových domov. Až reformátor Martin Luther zaviedol, že sa naň dávajú svetielka, ktorý tak urobil ako vôbec prvý. Traduje sa, že ho inšpirovala k tomu zimná večerná prechádzka, počas ktorej si všimol žiariace hviezdy na oblohe pomedzi konáriky ihličnanov. Keď na Vianoce priniesol domov stromček, zapálil na ňom sviečky, aby si navodil znova čarovnú atmosféru, ktorú zažil.

Ak by ste chceli vedieť, ktoré jedlá dominujú na Vianoce v Nemecku a v ostatných štátoch, odpoveď nájdete v tomto blogu. Zaujíma vás, ako sme sa na slávenie Vianoc tešili my – v ATENE? Prečítajte si článok o našich vianočných potulkách.

Poznali ste tieto informácie aj predtým alebo vás prekvapili?