Čakanie na najkrajšie sviatky v roku a s nimi spojený oddych sme si krátili vianočnými aktivitami: teambuldingom v Budapešti, vianočným večierkom a ďalšími činnosťami typickými pre prípravu na toto obdobie. Ako partia z kancelárie sme vybehli na tradičný punč, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou Vianoc, vyzdobili si vianočný stromček či spravili vianočnú výzdobu kancelárií, aby sme sa mohli naplno tešiť na blížiaci sa čas a nasávať predvianočnú atmosféru.

Aj takýto stromček nám zdobí kanceláriu

Mikuláš v ATENE

6. decembra sa takmer vo všetkých krajinách oslavuje sviatok svätého Mikuláša, ktorý bol známy svojou štedrosťou a dobrotou. V tento deň chodí všade a obdarúva deti aj dospelých malými pozornosťami. Aj Atenu navštívil Mikuláš aj so svojou malou pomocníčkou a nesmeli chýbať ani čert a anjel. Ako inak, bol to netradičný Mikuláš oblečený v žltom kostýme symbolizujúcom farby našej spoločnosti. Každému podaroval balíček za predvedenie básne či piesne tak, ako to býva obvykle tradíciou. Keď skončila pracovná doba, v miestnej kaviarni blízko našej centrály v Banskej Bystrici sa konalo mikulášske posedenie, na ktoré boli pozvané všetky deti zamestnancov Ateny, ktorým Mikuláš tiež niečo dobré priniesol a mohli si pochutiť na sladkom pokušení – dobrých palacinkách.

Vianočná Budapešť

Pred Vianocami, v piatok na záver mikulášskeho týždňa sme sa vybrali na vianočné trhy do Budapešti. Je to naša firemná predvianočná tradícia, len každý rok meníme destináciu vianočných trhov. Raz to je Rakúsko, raz Maďarsko, potom Poľsko. Tentoraz sme zvolili mesto dýchajúce históriou, hlavné mesto Maďarska. Stretli sme sa tu spoločne všetci zamestnanci našej spoločnosti zo všetkých pobočiek. Zo slovenských kancelárií: z centrály v Banskej Bystrici, pobočiek v Revúcej aj Košiciach, ale aj Rumunska a Bulharska, kde máme naše zahraničné pobočky.

Doobeda naša cesta viedla do Tropikária a Oceanária, kde sme videli záhady podmorského sveta v podobe rôznorodých živočíchov: rýb, plazov, jašterov, žralokov, ale aj živočíchy žijúce na suchu – opice a vo vzduchu – vtáky. Pre väčšinu z nás to bol pekný a obohacujúci zážitok, iným sa zas naskytla príležitosť prekonať seba a vlastný strach, keďže pri pohľade na niektoré druhy živočíchov im nebolo všetko jedno. Napríklad také obrovské hady. Atrakcia, na ktorú sme sa tešili najviac zo všetkého – hladkanie roztomilých rají – bola v tom čase, žiaľ, mimo prevádzky. Ale napriek tomu sme odtiaľ odchádzali s úsmevom na perách.

Videli sme fascinujúce podmorské tvory

Po návšteve Tropikária sme zašli na obed do skvelej reštaurácie Monkey Bistro, kde sme samozrejme ochutnali jedlá typické pre maďarskú kuchyňu: guláš alebo paprikáš. Bez toho by sa náš výlet predsa nerátal. Zakúsili sme aj výborný dezert šomloi halušky, ktorý určite ochutnajte až budete mať možnosť. Posilnení dobrým obedom sme sa rozhodli absolvovať prechádzku popri významnom Budínskom hrade, ktorý bol sídlom uhorských kráľov. Preto je nazývaný aj ako Kráľovský palác. Patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Odtiaľ sme sa mohli pokochať nádhernými výhľadmi na scenériu krásnej Budapešti a jej pamiatok a Sečéniho reťazový most.

V Budapešti sme ochutnali jedlo príťažlivé na pohľad i pre chuťové poháriky
Pohľad z okolia hradu patriaceho do UNESCO – Budínskeho hradu

Neskôr sme sa vybrali na Budapeštianske oko – ruské kolo, na ktorom vzrušujúcu jazdu absolvoval každý z nás. Zaujímavosťou je, že je to najvyššie kolo v Európe. Má výšku až 65 metrov. Nachádza sa na Námestí svätej Alžbety. Na tomto mieste opäť niektorí prekonávali sami seba (najmä tí, ktorí majú menší strach z výšok), no výhľady odtiaľ boli očarujúce. Mohli sme vidieť Baziliku svätého Štefana, reťazový most a budovu maďarského parlamentu. Celý deň putovania sme nemohli zakončiť inak než ochutnaním dobrého a teplého punču, ktorý v sychravom počasí padol vhod, a kúpou malých suvenírov na pamiatku.

Napriek tomu, že nám počasie veľmi neprialo, zažili sme pekný deň a odniesli sme si zážitky na celý život. Niekto z nás bol v Budapešti po prvý raz, niekto už opakovane, no na vianočných trhoch možno zas prvý raz.

Budapeštianske oko dosahujúce výšku 65 metrov
Pohľad z kola na krásnu Budapešť zahalenú do hmly a šera

Vianočný večierok

Deň po výlete do Budapešti sme organizovali vianočný večierok, na ktorom sme sa skvele zabavili, noví kolegovia sa spoznali s ostatnými kolegami, ktorých doposiaľ nepoznali, a utužili sme vzťahy, Zažili sme špeciálny program, ktorý sa páčil každému zúčastnenému a bol chystaný ako prekvapenie. Vypočuli sme si miestneho banskobystrického a talentovaného inštrumentalistu, ktorý súťažil v slovenskej Superstar. Večer nám spríjemnil svojím umením hry na gitare i spevom. Vystriedali ho tanečníci od uznávaného choreografa so zvučným menom Miňa Kereša z The Pastels a Ladylicious. Tí nás naučili aj nejaké tanečné kroky. Až do tretej rána panovala voľná zábava a vzájomné rozhovory a nechýbala ani polnočná tombola.

Fotka s tanečníkmi z The Pastels a tanečnicami od Ladylicious pod taktovkou dvorného choreografa Miňa Kereša

Odniesli sme si z týchto dní pekné spomienky a nasali vianočnú atmosféru do sýtosti. Už teraz sa tešíme, čo nás čaká budúci rok o tomto čase.

Ako ste trávili čas pred Vianocami vy? Zašli ste niekam na trhy alebo ste sa bavili na firemnom večierku?