Në pritje të festave më të bukura të vitit dhe relaksimit të shoqëruar me to, kaluam pak kohë me aktivitetet e Krishtlindjeve: ndërtimin e ekipit në Budapest, festën e Krishtlindjeve dhe aktivitete të tjera tipike për përgatitjen e kësaj periudhe. Si grup nga zyra, vrapuam për një grusht tradicional, i cili është pjesë integrale e Krishtlindjeve, dekoruam një pemë të Krishtlindjes ose zbukuruam zyrat për Krishtlindje, në mënyrë që të mund të prisnim plotësisht kohën që po afronte dhe të thithnim para – Atmosfera e Krishtlindjeve.

Një pemë e tillë zbukuron edhe zyrën tonë

Nikolla në ATHINË

Më 6 dhjetor, pothuajse të gjitha vendet festojnë festën e Shën Nikollës , i cili shquhej për bujarinë dhe mirësinë e tij. Në këtë ditë, ai shkon kudo dhe u jep fëmijëve dhe të rriturve dhurata të vogla. Babagjyshi gjithashtu vizitoi Athinën me ndihmësin e tij të vogël dhe djalli dhe engjëlli nuk duhej të mungonin. Si zakonisht, ishte një babadimër jo tradicional i veshur me një kostum të verdhë që simbolizonte ngjyrat e kompanisë sonë. Ai u jepte të gjithëve një paketë për interpretimin e një poezie apo kënge, siç është zakonisht traditë. Kur mbaroi ora e punës, në një kafene lokale pranë selisë sonë në Banská Bystrica u mbajt një festë e Santa Claus, në të cilën ishin të ftuar të gjithë fëmijët e punonjësve të Atena, të cilëve Santa gjithashtu u solli diçka të mirë dhe ata mund të shijonin një tundim të ëmbël – të mirë. petulla.

Budapest i Krishtlindjeve

Para Krishtlindjeve, të premten në fund të javës së Shën Nikollës, shkuam në tregjet e Krishtlindjeve në Budapest. Është traditë e kompanisë sonë para Krishtlindjeve, vetëm çdo vit ndërrojmë destinacionin e tregjeve të Krishtlindjeve. Ndonjëherë është Austria, ndonjëherë Hungaria, pastaj Polonia. Kësaj radhe zgjodhëm një histori të qytetit, kryeqytetin e Hungarisë. Të gjithë punonjësit e kompanisë sonë nga të gjitha degët u takuan këtu së bashku. Nga zyrat sllovake: nga selitë në Banská Bystrica, degët në Revúca dhe Košice, por edhe në Rumani dhe Bullgari, ku kemi degët tona të huaja.

Në mëngjes, udhëtimi ynë çoi në Tropicarium dhe Oceanarium, ku pamë misteret e botës nënujore në formën e kafshëve të ndryshme: peshq, zvarranikë, hardhuca, peshkaqenë, por edhe kafshë që jetojnë në tokë – majmunët dhe në ajër – zogjtë. Për shumicën prej nesh ishte një përvojë e këndshme dhe pasuruese, ndërsa të tjerët patën mundësinë të kapërcejnë veten dhe frikën e tyre, pasi nuk u interesuan fare kur shikonin disa lloje kafshësh. Për shembull, gjarpërinj të tillë të mëdhenj. Tërheqja që ne prisnim më shumë nga të gjitha – përkëdhelja e parajsave të lezetshme – ishte fatkeqësisht jashtë funksionit në atë kohë. Por pavarësisht kësaj, ne u larguam me një buzëqeshje në fytyrat tona.

Ne pamë krijesa magjepsëse nënujore

Pasi vizituam Tropikário, shkuam në restorantin e madh Monkey Bistro për drekë, ku sigurisht shijuam pjatat tipike të kuzhinës hungareze: gulash ose paprika. Në fund të fundit, udhëtimi ynë nuk do të llogaritet pa të. Provuam edhe ëmbëlsirën e shkëlqyer të pellgjeve šomloi, të cilën duhet ta provoni patjetër kur të keni mundësi. Të forcuar nga një drekë e mirë, vendosëm të bënim një shëtitje përtej kështjellës së rëndësishme të Budës, e cila ishte selia e mbretërve hungarezë. Prandaj quhet edhe Pallati Mbretëror. I përket trashëgimisë kulturore botërore të UNESCO-s. Nga atje, ne mund të shijojmë pamjet e mrekullueshme të peizazhit të Budapestit të bukur dhe monumenteve të tij dhe urës së zinxhirit Sečény.

Në Budapest, ne shijuam ushqimin që ishte tërheqës për syrin dhe për shijet
Pamje nga përreth kështjellës që i përket UNESCO – Kalaja e Budës

Më vonë, ne shkuam në Syrin e Budapestit – një rrotë Ferris, në të cilën secili prej nesh përfundoi një udhëtim emocionues. Gjëja interesante është se është raundi më i lartë në Evropë. Ka një lartësi deri në 65 metra. Ndodhet në sheshin Shën Elizabeth. Në këtë pikë përsëri, disa e kaluan veten (sidomos ata që kishin më pak frikë nga lartësitë), por pamjet nga atje ishin magjepsëse. Mund të shihnim bazilikën e Shën Stefanit, Urën e Zinxhirit dhe ndërtesën e Parlamentit Hungarez. Nuk mund ta mbyllnim gjithë ditën e bredhjes përveçse duke shijuar një grusht të mirë dhe të ngrohtë, që na erdhi mirë në mot të thatë dhe duke blerë suvenire të vogla si kujtim.

Pavarësisht se moti nuk ishte shumë i sjellshëm me ne, ne kaluam një ditë të këndshme dhe morëm me vete eksperienca që të zgjasin një jetë. Disa prej nesh ishin në Budapest për herë të parë, disa prej nesh në mënyrë të përsëritur, por ndoshta për herë të parë në tregjet e Krishtlindjeve.

Syri i Budapestit, duke arritur një lartësi prej 65 metrash
Një pamje nga biçikleta e Budapestit të bukur të mbuluar me mjegull dhe errësirë

feste Krishtlindjesh

Një ditë pas udhëtimit në Budapest organizuam një festë Krishtlindjesh, ku kaluam shumë mirë, kolegët e rinj u njohën me kolegë të tjerë që nuk i kishin njohur deri më tani dhe forcuam marrëdhëniet tona. Dëgjuam një instrumentist të talentuar vendas nga Banská Bystrica i cili konkurroi në Sllovake Superstar. Ai na e bëri të këndshme mbrëmjen me artin e tij të të luajturit në kitarë dhe të kënduarit. Ai u zëvendësua nga kërcimtarë nga koreografi i njohur me emrin e famshëm Miň Kereš nga The Pastels dhe Ladylicious. Na mësuan edhe disa hapa kërcimi. Deri në tre të mëngjesit ka pasur argëtim dhe biseda të ndërsjella pa pagesë, si dhe ka pasur edhe lotari në mesnatë.

Foto me valltare nga The Pastels dhe valltare nga Ladylicious nën drejtimin e koreografit të oborrit Miň Kereš

Ne hoqëm kujtimet e bukura nga këto ditë dhe e thithëm atmosferën e Krishtlindjes me kënaqësinë tonë. Tashmë po presim me padurim atë që na pret vitin e ardhshëm në këtë kohë.

Si e keni kaluar kohën para Krishtlindjeve? A keni shkuar diku në treg apo keni argëtuar në një festë kompanie?