Či už vyjednávate o plate v novom zamestnaní, žiadate o zvýšenie platu alebo rokujete o obchodnej dohode, vyjednávanie je zručnosť, ktorú potrebuje každý profesionál – ale nie je to také ľahké ako sa zdá.

Dosiahnutie dohody môže trvať dlho, bez ohľadu na to, o čom rokujete, a nakoniec možno nedosiahnete ani to, čo chcete. Preto je dôležité zabezpečiť, aby ste robili všetko správnym spôsobom. Aj tie najmenšie chyby vás môžu stáť úspech.

Chcete sa stať jednotkou pri vyjednávaní ? Tu je 5 tipov, ktoré Vám v tom pomôžu.

  • 1. Nevytvárajte si domnienky

Kľúč k úspešnému vyjednávaniu je byť pripravený.  To znamená oveľa viac ako poznať čísla a fakty. Znamená to, že potrebujete vedieť, kto je subjektom rozhodovania a aké sú potreby, hodnoty, nádeje a obavy druhej strany. Znamená to tiež nepredpokladať, že niečo je vopred nezjednateľné.

„Ak sa nepripravíte, pripravíte sa na zlyhanie“

Mike Murdock
  • 2. Neponáhľajte sa

Rokovania si vyžadujú čas, najmä ak chcete, aby prebehli hladko. Urobte si čas na nadviazanie skutočného vzťahu s druhou stranou. Podeľte sa o kúsok osobných informácií, ktoré signalizujú vašu otvorenosť a túžbu po spojení. Ak tak urobíte, môže sa vyjednávanie posunúť z nepriateľského boja k produktívnemu rozhovoru. Nebojte sa zabudovať pauzy, pretože môžu každému pomôcť získať späť perspektívu a odstrániť neprimerané emócie.

  • 3. Neberte si nič osobne

Môže byť ľahké nechať svoje emócie, aby vás počas vyjednávania ovládli, najmä ak je to niečo, čo vás osobne ovplyvňuje. Ale pozor – prílišná emócia môže poškodiť vašu produktivitu. Vyzvite samých seba, aby sa z momentov, keď sa cítite napadnutí a defenzívni, stali okamihy zvedavosti, kde môžete získať spätnú väzbu. Emócie sa dajú pri rokovaniach ľahko použiť proti vám.

  • 4. Neprijímajte zlú dohodu

Vyjednávanie je dlhý, únavný a stresujúci proces, ale súhlasiť s dohodou, len aby ste dohodu dosiahli, nie je dobré, bez ohľadu na to, na ktorej strane ste. Je dôležité mať na pamäti, že nejaká dohoda nemusí byť nevyhnutne lepšia ako žiadna.

  • 5. Neprejednávajte

Ak máte to šťastie, že máte počas vyjednávania navrch, príliš to nevyužívajte. Porozmýšľajte predtým o dôsledkoch nadmerného vyjednávania. Nedávajte sa do pozície, v ktorej sa už nemôžete vrátiť späť, pretože ste vyjednávali až príliš.

Aj keď neexistuje spoľahlivá metóda vyjednávania, niektoré taktiky sú lepšie ako iné. Výsledkom rokovania je spravidla kompromis, v ktorom každá strana urobí ústupok v prospech všetkých zúčastnených.