Zdá sa, že pandémia Covidu-19 sa konečne skončila. Ekonomiky EÚ sa konečne môžu začať spamätávať z tohto obrovského finančného úderu, no začína sa vojenský konflikt na Ukrajine. Ak to všetko spojíme so snahou o čistejšiu energiu a politickými faktormi, vo výsledku dostaneme rekordné ceny energií.

Ako ľudia máme tendenciu myslieť si, že tráva je vždy zelenšia na druhej strane. Pokiaľ však ide o ceny elektriny a palív, „druhá strana“ môže byť mimo EÚ. Zdá sa, že v Únii nie je žiadna krajina, ktorá by dokázala udržať nízke ceny elektriny ani palív.

Elektrina

Chart by Visualizer

Ceny síce konečne klesajú, ale stále sú dosť vysoké. V súčasnosti sú najnižšie ceny v Rakúsku, Lotyšsku, Litve, Estónsku a Nemecku. Na druhej strane sú ceny najvyššie na Pyrenejskom polostrove – v Španielsku a Portugalsku, ktoré dopĺňa Švédsko.

LPG

Chart by Visualizer

V mnohých členských štátoch EÚ ceny LPG prudko vzrástli spolu s cenami benzínu a nafty a v mnohých krajinách dosiahli cenu viac ako 1 euro za liter. Zaujímavosťou je, že súčasná cena v Bulharsku je 0,483 za liter. A pokiaľ ide o LPG používaný v motorových vozidlách, Bulhari dostávajú aj zľavu 0,13 eura na liter paliva. Lacnejšie ako kedysi! Jedinou ďalšou krajinou v Únii s cenou pod 0,70 EUR je Poľsko.

Na druhej strane, ceny vo Švédsku, Španielsku, Slovinsku, Nemecku a Grécku sú vyššie ako 1 euro. Absolútnym „lídrom“ je Nemecko s cenou 1,155 eura za liter.

Benzín

Chart by Visualizer

Aj keď tu rozdiely medzi jednotlivými krajinami nie sú také veľké, stále sa pohybujú v rozmedzí od 1,342 do 2,081 eura za liter. V prípade, že chcete naďalej jazdiť na svojom vysokovýkonnom americkom aute s veľkou spotrebou, odporúčame vám ísť na Maltu, do Bulharska, na Cyprus, do Slovinska alebo do Poľska. Tam nájdete benzín za menej ako 1,5 eura. V prípade, že plánujete navštíviť Dánsko, Fínsko, Grécko alebo Holandsko, odporúčame nájsť si iný spôsob dopravy. V opačnom prípade zaplatíte viac ako 2 eurá za liter.

Nafta

Chart by Visualizer

Ak ste si kúpili auto na naftu kvôli úspore paliva a nižším cenám nafty v porovnaní s benzínom, čaká vás prekvapenie. Pokiaľ nežijete na Malte, zaplatíte za ňu minimálne 1,65 eura za liter. A ak máte tú smolu, že bývate vo Švédsku, Holandsku, Grécku, Nemecku, Fínsku, Dánsku alebo Belgicku, suma, ktorú si budete musieť pripraviť za liter, presiahne 2 eurá.

Ak to zhrnieme, ceny elektriny klesajú v porovnaní so šokujúcimi cenami, ktoré sme videli pred niekoľkými mesiacmi. Pohonné hmoty sú ale stále dosť drahé. Možno je vhodný čas začať viac využívať svoj bicykel. Ak sa však nechcete vzdať používania auta, stačí si nájsť prácu, ktorá vám viac vynáša, aby ste udržali rovnováhu.