90 000 hodín. To je priemerný čas, ktorý človek strávi v práci. Samozrejme, musíte nájsť vhodné pracovné príležitosti, aby ste tento čas využili čo najlepšie. Koniec koncov, čas je najcennejším zdrojom, ktorý všetci máme. Má zmysel hľadať tieto príležitosti v okruhu 20 kilometrov v okolí vášho rodného mesta, keď môžete ísť takmer kamkoľvek na svete?

Kedy si ľudia začali hľadať prácu v zahraničí?

Je takmer nemožné určiť presný rok, kedy ľudia začali prekračovať hranice, aby hľadali lepší život. Ak sa však zamyslíte, ľudia cestujú za prácou do zahraničia, odkedy existujú hranice. Jednými z prvých ľudí, ktorí cestovali medzi krajinami za prácou, boli napríklad obchodníci. A dôvodom, prečo chodili do inej krajiny, nebolo to, že by nemohli svoj tovar predať vo svojej domovskej krajine. Bolo to preto, že za ne dostali lepšiu cenu a na spiatočnej ceste priniesli žiadaný tovar. Teda videli príležitosť a využili ju.

Vývoj cestovania v Európe

Kontrola hraníc v EÚ bola pred prvou svetovou vojnou pomerne mierna. Po nej však bola prísnejšia. Na prekročenie hranice sa zvyčajne vyžadovalo vízum. Po skončení druhej svetovej vojny začali vznikať colné únie medzi krajinami. Ako prvé umožnili voľný pobyt a pohyb medzi sebou severské krajiny v roku 1954. O šesť rokov neskôr ich príklad nasledovali krajiny Beneluxu. Tým sa začal trend migrácie a väčšina Európy sa tiež chcela stať súčasťou niečoho podobného.

Konečný krok, ktorý sprostredkoval cestovanie a prácu v rámci Európy, prišiel v 90. rokoch 20. storočia. Vznikla Európska únia a bola podpísaná Schengenská dohoda. To znamenalo nielen voľný pohyb, ale aj pravidlá a predpisy platné pre celú EÚ. Vyriešili sa otázky ako sociálne zabezpečenie, zdravotné poistenie, prídavky na deti a podobne, a to aj pre ľudí, ktorí denne dochádzali za prácou do inej krajiny.

Prečo ľudia cestujú za prácou do zahraničia?

Odpoveď na túto otázku môže byť pre každého človeka, ktorý sa rozhodol pre tento krok, úplne iná. Môžeme však tieto dôvody rozdeliť do troch skupín a zhrnúť najčastejšie motívy, pre ktoré ľudia opúšťajú svoju domovskú krajinu.

  • Poznávanie – ľudia sú ako druh celkovo neuveriteľne zvedaví. Pre niektorých z nás môže byť dvojtýždňová dovolenka počas leta viac než dostatočným časom na uspokojenie našej potreby objavovať. Na druhej strane, mnohí ľudia chcú alebo potrebujú viac. A jediným spôsobom, ako môžu takéto dobrodružstvá financovať, je pracovať na miestach, kam idú. Koniec koncov, dostávať plat počas objavovania sveta neznie zle.
  • Nový začiatok – mnohí ľudia sa necítia vo svojej koži práve tam, kde sa nachádzajú. V prípade, že doma nemajú žiadne povinnosti, stačí si nájsť prácu, zbaliť kufre a jednoducho sa presťahovať. Môže sa zdať, že urobiť takýto veľký krok je desivé a ťažké, ale s určitou prípravou nie je nič nemožné.
  • Príležitosti – pravdepodobne najčastejší dôvod. Môže to byť príležitosť naučiť sa nový jazyk a rozšíriť si profesionálne znalosti a zručnosti. Alebo možno nemáte to šťastie, že ste sa narodili v krajine, kde je priemerný plat viac ako 1500 eur. Máte však šťastie, že môžete slobodne cestovať a preskúmať všetky možnosti.

Som pripravený urobiť takýto veľký krok?

Možno patríte k ľuďom, ktorí chcú využiť príležitosti, ktoré majú. Na druhej strane však možno nemáte financie na presťahovanie sa a na to, aby ste sa mesiac alebo dva uživili, kým si nájdete prácu. Alebo sa obávate, že sa niečo pokazí. A keď nemáte po svojom boku žiadnych priateľov ani príbuzných, bude oveľa ťažšie vyriešiť nejaký problém. Máte plné právo na obavy a je normálne byť opatrný.

Ak patríte k tým, ktorí sa chcú chopiť príležitosti a urobiť to najlepšie, čo dokážu, s 90 000 hodinami strávenými v práci, ale bojíte sa alebo sa na túto cestu nemôžete vydať sami, máme pre vás dobrú správu. Môžeme vám pomôcť!

Môžeme vám nájsť veľmi dobre platenú prácu. Nemusíte vopred platiť za dopravu. Pri väčšine pozícií by sme vám dokonca dopravu hradili celú alebo aspoň jej veľkú časť. Dôležité však je, že naše služby sa tým nekončia. Kedykoľvek sa vyskytne problém, sme tu pre vás! Nezáleží na tom, či ste z nejakého dôvodu prišli o prácu, alebo vám ušiel autobus. Nájdeme vám inú prácu alebo vás dostaneme do ďalšieho autobusu, ak ste zmeškali ten predošlý. Pomáhame stovkám ľudí realizovať ich ciele a napĺňať potenciál. Môžeme pomôcť aj vám!